1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мартинки

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Phyramide, 1 март 2011.

  1. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    Јас си направив сношти и сабајле мама ми ја стави.
    Ја направив како плетенка со бело и црвено, а на крај ставив црвени, бело, и она синото со окце монитри.
    И мислам дека е баш убав овој адет, мартинките со нивната боја ме потсетуваат на нешто чисто и убаво. :)
     
  2. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    1.585
    Мора мартинката да биде врзана од страна на мајка или баба, некој друг или може сама?
     
  3. Sara2

    Sara2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    Јас како што знам нема врска кој ке ти ја врзе. Бас сега убаво ме потсетивте да си ја ставам мојата мартиник. Инаку се става на 1 марти се носи се додека не видете штрк а потоа некој велат дека треба да се стави во распукнато дрво некој велат дека терба да се закачи на гранка од дрво а некој велат дека треба да се стави под камен. Но сепак секој крај си има своја традиција во врска со оваа. ;)
     
  4. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Во Бугарија на секој чекор се продаваат мартинки,си купив неколку :) Многу ми се интересни и фино изгледаат и не се само за на рака туку има и да се закачи на блуза.
    Честито Баба Марта :D
     
  5. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Колку што знам требало некоја постара жена да ти ја врзе, баба , мајка...
     
  6. The.Crab

    The.Crab Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    629
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Никогаш во животот не сум успеала да го запазам овој обичај, а ми се допаѓа и сум сакала барем еднаш да го исполнам и да си ставам мартинка. Не знам од каде потекнува, но знам дека во Бугарија конкретно доста се почитува (или барем така имам разбрано). Имам слушнато повеќе верзии и искрено не знам која е поверодостојна и точна.

    Јас сакав да си ставам оваа година, но ми кажаа дека се ставало на 1 март пред изгревот на сонцето :^), се замислувало желба и после кога ќе видиш штрк, се ставала мартинката под камен. Според оваа верзија, веќе немам шанси за оваа година, а баш сакав... мхмм :(
     
  7. Minareli

    Minareli Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    19
    А што правиме што во Скопје тешко да видиш штрк? :D xD
     
  8. oliolivera

    oliolivera Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    26
    Jас секоја година си носам мартинки и многу ми се симпатични.Се подаруваат на 1ви март и се носи се додека не се види штрк,а потоа се замислува желба и се заврзува на плодно дрво.Тие се носат за срека,а денешниот ден 1ви март во минатото Македонците го славеле како празник на пролетта,љубовта и цвекињата ;) . Мартинките имаат две основни бои од кои се плетат ЦРВЕНАТА И БЕЛАТА,па подоцна обично се додаваат некој украси со плава боја или пак најчесто се става плавото окце за кое што се верува дека е против уроци :)

    Како и да е најверојатно секој дел си има своја приказна за овој адет,но едното е заедничко ја наговестува пролетта и цвекињата заедно со неа а и што е најубаво со нив заедно доаѓа и ЉУБОВТА :inlove: :inlove: :inlove: па уживајте ...

    п.с штрк во Скопје може нема да видите ,но ако прошетате накај Катланово со сигурност ке видите некој штрк затоа што ги има многу ;)

    http://www.kurir.mk/makedonija/kultura/ ... mesec-mart
    овде можете да прочитате нешто повеке за обичајот и за мартинките :)
     
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ќе си чекаш ластовичка
     
  10. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.403
    Еве и јас како постара жена им ги врзав на ќерка ми и син ми :D
     
  11. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Јас вчера заборавив, ама еве денес (патерица, се важи, претпоставувам :P ), им ставив мартинки на децата.
     
  12. April87

    April87 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    551
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Пишува 1-ви март по старо, што значи 14-ти по ново.
    И кај нас се става мартинка на 14-ти март. :)
     
    На IvanaMkd му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    И јас сметам дека треба од 14ти, ако веќе се држиме до традицијата ;)

    И се надевам дека до тогаш ќе набавам една мартинка од кај баба ми :)
     
    На IvanaMkd му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Како мала носев мартинки ама па и како што ги гледам денешниве деца не носат, незнам дали и знаат што е тоа. А и наку јас си имав и беџови на кои имаше закачено мартинки, така се продаваа и тиесе ги носев на ташната за училиште или пак на некоја блуза :)
     
  15. Shpagetta

    Shpagetta Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    2.390
    И јас на први март заборавив, и затоа на втори мајка ми ми врза. Си се радувам сега :D
     
  16. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Јас на 1ви Март си имам ставено, но сакам и на 14ти да си ставам пак, може, или само по една треба?
     
  17. Shpagetta

    Shpagetta Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    2.390
    ^ Мислам дека само една треба :^)
     
  18. IvanaMkd

    IvanaMkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    4.184
    Допаѓања:
    3.051
    Јас вечерва ќе си ставам сама... обично кога бев дома баба ми ја имаше таа обврска и нешто си наговараше дури ми врзуваше ама сега јас само официјално ќе си ја врзам, ради редот.
     
  19. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Денес Македонците го празнуваат денот „Летник“. По стариот календар овој ден се празнува на први март, а по новиот денес, на 14 март. Според народните преданија, тоа што денес ќе ви се случи, ќе ви се случува цело лето.

    Овој празник датира уште од античко време, а своите корени ги има задржано особено во западните делови на Македонија, каде што во областа Голо Брдо сè уште се празнува и тоа дури и од муслиманското население, коишто заедно со христијаните положуваат внимание на Летникот. Во античка Македонија празникот бил нарекуван Ксантика и како и денешната верзија наречена Летник, го славел сонцето и зголемувањето на денот, односно завршувањето на зимата и доаѓањето на пролетта, односно топлото лето веднаш по него.

    На овој ден почнуваат да се враќаат и птиците преселници од јужните краишта, а во различни делови од земјата, се одбележува и на различен начин. Пред сè, заради верувањето дека како ќе тргне овој ден, така ќе оди цело лето, луѓето наутро бркнуваат во своите џебови за да извадат паричка со што целото лето ќе биде богато. Сечија желба било да се случи нешто позитивно, за остатокот од периодот да биде исто така позитивен.

    Македонскиот симбол, мартинките, на овој ден се доста значајни, бидејќи речиси во сите краишта се користат како симбол за денешниот ден. Се прават од црвен и бел конец и се врзуваат на некој дел од телото.

    Епа, среќен празник Македонци.
     
    На Hipica и Annath им се допаѓа ова.
  20. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    По правило се става на 14 март, не знам откај му истекнало на сите на 1 март,
    Јас от ко знам за себе, баба ми ни ги праеше на 14, така по старо било 1 март, Вчера се ставив и секоја година си носам, :D
    Само не знам кога се вадат, на 7 април така?