1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Марципан

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од ladycherry, 6 декември 2010.

 1. ladycherry

  ladycherry Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Девојки...знае некоја како се прави марципан или пак од каде да го купам? В петок ми е роденден па сакав на тортата да ставам. :)
   
 2. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.041
  Во Кам се продаваат топчиња од марципан во кесичка, мислам околу 40 и нешто денари беа.Можеш да го искористиш за торта.
   
  На daylight и Alesii им се допаѓа ова.
 3. marija7

  marija7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  8
  250 гр.бадеми -ќе ги сомелеш
  прав шеќер 250 гр.
  белки 2
  Лимонов сок 2-3 капки
  сето тоа убаво се замесува и voilà http://www.netkirken.dk/tekster/show.ph ... d=marcipan
   
  На IamSexyAndIKnowIt, daylight и agirl17 им се допаѓа ова.
 4. Pufchence

  Pufchence Активен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Дали некој знае како се прави марципан..Ми треба за роденденот ..Сакав да ја декорирам тортата со него ако некој знае ве молам нека пишии..:) фала однапредд.. :* :)
   
 5. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.053
  Имаш готов во кам маркет :)
   
 6. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.964
  Допаѓања:
  9.977
  Пол:
  Женски
  Јас ги сакам десертите со марципан,топчиња,чоколатца...А марципан за торти поубаво е со готова смеса,еве мимс како што кажа :)
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.473
  Допаѓања:
  93.143
  Пол:
  Женски
  Ако го правиш од мелени бадеми ,запомни , бадемите треба прво да се излупат зашто марципанот ќе горчи.Бадемите се потопуваат во врела вода неколку минути,за полесно да се излупат.
  Тој од Кам е погоден за цветчиња и ситни фигури.Инаку треба да купиш баш многу за да ја обложиш тортата.
   
  На IamSexyAndIKnowIt и daylight им се допаѓа ова.
 8. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.543
  Znae li nekoj kako da obojam ili napravam crn marcipan????
   
 9. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.305
  Допаѓања:
  9.181
  Пол:
  Женски
  Јас мразам марципан... :(:(
   
 10. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.543
  Jas si najdov gotov crn fondan.
  a so e razlika od marcipan i fondan??
   
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  21.887
  Допаѓања:
  192.978
  Пол:
  Женски
  Марципан и фондан се две сосема различни работи.
  Марципанот се прави како смеса од ситно мелени бадеми, шеќер во прав, некаде ставаат белка од јајце за подобро да се поврзат, други ставаат мед, шеќерен сируп или слично (зависи кој го прави), а се додаваат и екстракти како ружина вода, вода од цвет од портокал, за мирис најчесто.
  А фонданот може да се прави од локум и шеќер во прав, или пак од глицерин, декстроза и слични состојки.
  Вкусот им е дијаметрално спротивен. Сигурна сум дека си јадела Моцартки, или пак Мерси чоколатца со марципан - смесата внатре има карактеристичен вкус на бадем. А фонданот има вкус како гума, барем за мене.
   
  На Animali, Salome и joy1 им се допаѓа ова.
 12. Salome

  Salome Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  1.205
  Допаѓања:
  10.219
  Пол:
  Женски
  Homemade-marzipan.jpg
  Еве како изгледа готов обработен марципан.
  dscn4488.jpg
  Торта обложена со марципан.
   
  На IamSexyAndIKnowIt и joy1 им се допаѓа ова.
 13. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.543
  Hmm, za rodendenot na malata ke praam home made marcipan od marsmalo. najdov recepti na youtube pa ke vidam kako ke ispadne.
   
 14. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.912
  Пол:
  Женски
  Prasanjevo znam deka e glupo ama nekoj da mi kaze kakov vkus ima marcipanot? Sakav da naracuvam torta so marcipan ama majka mi me premisluva, ne bilo vkusno, ne izgledalo ubavo i neznam se mislam sto da pravam.
   
 15. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.709
  Допаѓања:
  59.955
  Јас уште не можам да одлучам Чадорче, на моменти ми е вкусен, на моменти одвратен. Има некој сладок вкус кога ќе пробаш а потоа загорчува, па повторно иде благичко... Што знам, малце е поспецифичен и дефинитивно не е за секого. Подобро оди си на најсигурната варијанта - чоколадо. :)
   
  На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  867
  Допаѓања:
  13.210
  Пол:
  Женски
  Ne rizikuvaj so marcipan. Ili go obozavas ili ti e odvraten.
   
  На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Giovanna

  Giovanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  1.360
  Допаѓања:
  8.621
  Јас иако обожавам марципан никогаш не би порачала торта без да ја имам претходно пробано. Марципанот ако не е убаво направен има ужасен вкус што мене лично ме потсетува на некој одвратен лепак.
  И убаво те советувала Пеперминт, не е нешто што на секому би се допаднало, да не речам на повеќето не би им било убаво. Јас дури се мислам и пред да купам овошна торта, луѓево некако само на чоколадо и карамел имаат запнато :^)
   
  На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. SWagger274

  SWagger274 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2015
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  506
  Пол:
  Женски
  Многу обожувам марципан,ретко јадам торта без марципан.Некако не ми е вкусно.
  Како помала (7-8години) велев дека тоа е свински врат (facepalm)
   
  На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.690
  Пол:
  Женски
  Преубав е за декорација, дефинитивно најсвечен тон и дава на тортата, а за вкус, не е нешто многу вкусно. (fingers)
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
 20. SofiMar_

  SofiMar_ Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  2.276
  Допаѓања:
  62.964
  Пол:
  Женски
  Обожавам чоколади со марципан. Од Ритер Спорт има многу убави.
   
  На crazylady и Animali им се допаѓа ова.