1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Маскара

Дискусија во 'Лице' започната од soledad, 21 ноември 2009.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Мицеларната вода на Fleurance од Зегин супер ја вади оваа маскара. Дека и јас имав проблем со вадењето, ептен трепки ми паѓаа. Со мицеларнава вода го немам тој проблем. Конкретно од Fleurance, со други мицеларни води не можев да ја извадам целосно.
     
    На Sexybaby86 и A11 им се допаѓа ова.
  2. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    Девојки, дали некоја од вас има користено некоја од Lash Princess маскарите на Essence, да ми кажете искуство и која според вас е најдобра (или да ми препорачате и некоја друга)?
    Денес влегов во dm во City Mall и ги имаше само Lash Princess маскарите со виолетово и со портокалово, онаа со зелено беше распродадена, па не бев сигурна која да ја земам бидејќи баш за таа со зелено читав добри рецензии на нет.
     
  3. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Јас ја имам користено онаа со розево-портокалово, другите не дојдоа на ред да ги пробам.
    Ми се допаѓаше многу маскарата, само што ептен се пресликуваше под очите. Значи многу, многу лошо изгледаше, а ефектот кој го дава навистина е одличен.
    Не се осмелив да купам повторно некоја Lash Princess маскара баш поради ова.

    Инаку, во моментов ја користам Curl&hold маскарата од Есенс - неверојатна е. Оваа маскара од Есенс најмалку се пресликува и најмногу ми се допаѓа од сите маскари на Есенс.
    Приметив дека кога ставам фиксатор не мрда од окото, што не беше случај со Lash Princess зашто таа и покрај тоа продолжуваше да се пресликува и да остава флеки под очите.

    Ефектот е навистина како да сум ставила вештачки трепки, повеќе ми се допаѓа и од Lash Sensational/Maybelline (не велам дека се исти, оваа од Есенс е само добра low-budget замена за Maybelline). Дури мислам и дека е поевтина од LP.
    Ако не ја најдеш зелената, погледни ја оваа. На претходната страница ставив и сликичка. :)
     
    На MagsDestiny му/ѝ се допаѓа ова.
  4. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за предлогот. :)
    Јас сум и' верна на Extra Super Lash од Rimmel, прекрасно ги истакнува трепките и не се рони ниту пресликува, но реков да земам за промена некоја друга а читав доста за зелената LP, па доколку деновиве не ја најдам таа во некој друг dm маркет тогаш ќе ја земам оваа која ја користиш ти. :)
     
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Не знам во кој ДМ си била, но јас ја забележав зелената LP во ДМ кај градски ѕид. Ако те носи патот натаму, провери. :)

    П.С. Или можеш да им пишеш порака на Фејсбук или Инстаграм. Одговараат секогаш, јас им пишував неодамна.
     
    На MagsDestiny му/ѝ се допаѓа ова.
  6. flowergirl567

    flowergirl567 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2017
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Јас 2 години ја користам Maybelline Lash Sensational и презадоволна сум.Сега кога ќе ми се потроши планирам да ја сменам и да земам некоја од Rimmel.
     
  7. Maleno

    Maleno Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Ako sakate maskara dobra a da ne frlate pari miss sporty crnata okolu 130 150 e vo comso preubava za evtini pari
     
  8. J.J.

    J.J. Активен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2017
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Мене лично многу ми се допаѓа Maxim eyes жолта од Голден роуз, убави ми ги прави трепките (кои едвај ги имам ) а е само 150ден.
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    @Mishela значи нема утка со твоја препорака, особено за маскари. Curl&Hold на Essence е одлична.
    слична на Maybelline Lash Sensational, ама разликата е во тоа што трепките како што се навиткуваат нагоре, не паѓаат, што не е случаj со вторава. А убаво ги дефинира, ги раздвојува, им дава волумен (барем на моиве), и се виткаат нагоре и без виткач. Инаку спомна дека ти се пресликува, јас го немам тој проблем. Топло ја препорачувам, а чини 229 денари, барем толку ја зедов од ДМ на Битпазар.
     
    На Sexybaby86, P.S.love, LollySky и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Баш ми е драго Анат, маскарата навистина ми е откритие и може да им парира на далеку поскапи и "позвучни" имиња.

    Откако ја купив банана пудрата во прав од Мејкап Револушн немам проблем со пресликување, што ептен ме радува. Најверојатно клучот бил во убаво фиксираната подлога. Јас имам "проблем" со масна кожа па верувам дека се пресликуваше од малите трепки доле. Го решив и тоа, сега е скроз совршена.

    Ефектот и кај мене е ист - ниту една маскара ми ги нема навиткано трепкте така како оваа. Со мимимум потези дава ептен убави трепки - густи, долги, навиткани. Плус црната боја е навистина интензивна.

    Дефинитивно од сите користени маскари досега, фаворити ми се оваа и show me volume на Gosh.
    Најверојатно ми одговараат таквите четкички, иако морам да признаам дека оваа кај маскарата на Есенс ми е најпогодена до сега.
     
    На LollySky и Annath им се допаѓа ова.
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Да, навистина може да им парира на поскапи и поизвикани маскари. Еве трет пат ја нанесувам, нема утка. Нема пресликување, е сега малце потешок се вади, ама мицеларната на Fleurance решава се. Искрено, се двоумев поради четкичката, бидејќи вакви четкички ретко ми се погодени, повеќе сакам густи како на Show me Volume, ама оваа си заврши работа.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  12. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    @Annath i @Mishela i ostanati predlagam da postavite slika od pred i potoa.
    Bas bi mi pomognalo pri izbor na maskara so toa sto em kje se vidi efektot em ke sporedba na trepkite so nasite.
    Fala :bow:
     
    На sofija014 и Luminary им се допаѓа ова.
  13. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Барам црна црна најцрна маскара што многу ги издолжува трепките и дава волумен,и да не прави грутки
    Ја имам пробано lash sensational и na borjour една што може да се издолжува четката не сум баш задоволна
     
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Има безброј примери низ Интернет од блогерки за тоа како изгледа маскарата. Јас така си споредив дали има шанси да ми се допадне или не.

    Болна сум, така да не верувам дека наскоро би била во можност и во расположение да се шминкам за да поставам било каква слика. :/
     
  15. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Mislev za da bide pointeresna temata i da ima se na edno mesto.
    A sekako najlesno e na google da ae bara :)
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    На блогот на @Rose96 можеш да најдеш рецензии за повеќе маскари, со слика пред и потоа.


    За останати маскари побарај рецензија на гугл.

    Super shock од Avon а можеш и l'oreal volume million lashes да ја пробаш.
     
    На Kimberly11 и Rose96 им се допаѓа ова.
  17. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Темата е отворена за секакви совети и рецензии пред сè, фотографиите се опционални. Ако некоја има желба да постави, слободно.
    Во спротивно, секогаш постојат безброј примери на Интернет по кои може да се ориентираме.

    Избришани се оф-топиците.
    Меѓутоа, пак да напоменам дека вакви меѓусебни надмудрувања нема да се толерираат и секој нареден сличен коментар после оваа опомена ќе биде избришан.

    Затоа учтиво ве замолувам да се насочиме кон продуктивна дискусија.
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    IMG_2713.JPG
    Ја пробал ли некој маскарава? вреди ли за парите?
     
  19. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    26.244
    Пол:
    Женски
  20. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    Дали ви се случило да ве печат очите од маскара? Во што е проблемот?