1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Маскара

Дискусија во 'Лице' започната од soledad, 21 ноември 2009.

  1. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Fala ti
     
  2. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.437
    Допаѓања:
    1.449
    Да си се пожалам дека изгледа престанаа да ја произведуваат Miss Sporty Fabulous Lash curved brush.
    Моментално во колекцијата имам 5 кои се неспоредливи со нејзе. Постојано купувам нови во обид да пронајдам нешто што би било приближно добро но неуспешно. Сега ми е мака што кога не си накупив залихи, не ги извадив барем четките за да ги дезинфицирам и да ги ставам на друга маскара па можеби така ќе има резултат.
    Нема споредба со ниту една друга зошто беше со одлични четка, формула па дури и цена.
     
    На Salome му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Amaris

    Amaris Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    1.025
    во последниве месеци испробав неколку маскари, Iconic Diorshow Overcurl многу ми се допаѓа, трае долго, ги витка трепките и ги прави погусти и подолги и не се рони воопшто. Clinique High Impact е исто многу добра маскара, само што за раслика од Dior се вади многу полесно. И BareMinerals Lash Domination е веројатно една од најлошите маскари што ги имам пробано во животов, не ги витка и издолжува трепките, туку изледаат како слепени и спуштени, а инаку не се рони и тешко се вади, што искрено за толку скапа маскара не воопшто не вреди.


    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На oblace1, koritsaki, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Binabiki

    Binabiki Нов член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Maskarite na mybelline se najdobri sum probala i od drugi firmi ama ne bile nesto wow.Momentalno go koristam ovoj na mybelline TOTAL TEMPTATION preubav e:):)
     
  5. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Снемав маскара, а не можев да ја најдам мојата два дена и ја купив Maybeline Lash Sensational по прочитани препораки овде. Плус по намалена цена. И искрено среќа што ја купив за 345ден, зошто не би ја повторила.
    Имам големи трепки, барам волумен и јако црна боја.
    Далеку е од катастрофална меѓутоа ниту волумен ниту издолжување, само расчешлани зацрнети трепки.
    Светито грал од маскари за мене што вреди секој денар, 4год веќе.
    Cos36h_1_pack-shot.jpg
     
    На buba4e89 и Binabiki им се допаѓа ова.
  6. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.840
    Пол:
    Женски
    По недела дена, ќе се премислиш. Маскарата само треба малку да "отстои" и после прави чуда :)
     
    На Shugarspice, Harper, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Да, чекам веќе втора недела да се "подзасуши", не е можно да им се допаѓа на толку, а мене не. Ама ништо, ќе и дадам друга шанса за некоја недела.
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    И мене Мaybelline Lash Sensational не ми е ништо посебно.
    Презадоволна сум од Catrice Rock Couture маскарата, дава голем волумен и ги издолжува и поткрева трепките. Редовна цена и е 275 денари а подобра е и од некои трипати поскапи што сум ги користела.
    Catrice-Rock-Couture-Extreme-Volume-Mascara-Lifestyleproof-24H-Review.jpg
     
    На P.S.love, Sexybaby86, Noemi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Може некој да ми препорача добра маскара што ја има во Сефора?
     
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.021
    Пол:
    Женски

    YSL - The shock
    Make up forever - Smoky lash mascara
    Dior - diorshow iconic
    Benefit - Roller lash

    Ти ги пишувам тие што сум ги користела и што ми се допаднале многу :)
     
    На Feminka22 и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  11. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Од high end брендови, само два фаворити имам:
    YSL The Shock - нешто невидено. Толкав волумен не сум добила со ниедна маскара досега. Предобра.
    Diorshow Iconic Overcurl - исто предобра маскара со wow ефект, вреди за парите дефинитивно.

    Од подостапните drugstore брендови, Maybelline Lash Sensational не ја менувам за ништо. Феноменална е.
    Многу ми се допаѓа и MaxFactor Masterpiece Transform, многу е слична на Maybelline, но е прилично поскапа. И двете убаво ги разделуваат трепките, даваат волумен и се добива оној лепеза ефект.

    Престанав да експериментирам веќе со маскари, зошто што и да купам, пак се враќам на некоја од горенаведените. Сега ги вртам само тие и нема утка, знам дека добро ќе ми изгледа маскарата и нема да губам непотребно време на тоа. А најбитен дел од шминката ми е, без маскара се осеќам „гола“ :D
     
    На buba4e89, sorbet, koritsaki и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Каде може да се најде, и која цена е?
     
  13. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @Annath од Сефора ја купувам двапати, околу 25 евра е. Тука мислам дека ја има во Космо и Анабела, прилично сум сигурна, ама не знам колку е.
     
    На buba4e89 и Annath им се допаѓа ова.
  14. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Јас никогаш не сум мислела дека ќе фалам маскара затоа што секогаш доволно ми било само да не ги лепи трепките (буквално секоја маскара убаво ми стои и скоро секогаш ме прашуваат која ја користам, а тоа до трепките е, не до маскарата)
    Ама чудово е феноменално :o ептен убаво ги разделува, не ми се слепуваат воопшто, убав волумен им дава, ги шири како лепеза, и трае и трае и трае...
    [​IMG]
     
    На Alisa22, Carissa, Feminka22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @DAngel ете, оваа ја заборавив (facepalm) Предобра е навистина, потврдувам. Имам пишувано и за неа во темава, една од подобрите drugstore маскари, и со одлична цена :)
     
    На Annath и DAngel им се допаѓа ова.
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    И мене ми е супер, ама ми се пресликува за разлика од другите.

    @Sexybaby86 фала, ќе видам. Ја гледав на Strawberrynet околу 37 долари беше. Некако не ми се купува од нашиве парфимерии.
     
    На Sexybaby86, NarCis@ и DAngel им се допаѓа ова.
  17. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.840
    Пол:
    Женски
    ^ Мене ми е убава таа од есенс, исто и розовата, ептен убави ги прават трепките. Ама ми се пресликуваат :(
    @Annath ме претрка со коментарот.
     
    На OmniaVanitas, Annath, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @Annath сега погледнав на сајтот на Сефора, вика 29 долари. Многу некако 37 :^) Баш ако видиш или ја купиш од тука, пиши колку е. Мене ете ми се погодува кога патувам да ја земам, ама убаво е да знам дека и тука е достапна со пристојна цена :)
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Има плус попуст 11%, така пак тука некаде би му дошло. Секако сега не ми треба, имам 4 во моментов што треба да ги потрошам. А во Бугарија има Сефора? Пошто натака ми е планот, во Грција нема да одам наскоро.

    Edit: има и еден сет на Strawberrynet, од маскарата и средство за отстранување шминка, тоа е околу 36 долари, минус 11% би му дошло некаде 25-6 долари. Тоа вреди. Ама не ми се ризикува козметика да нарачувам онлајн, знаејќи ја поштата кај нас.
     
  20. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Не знам од што зависи дали ќе се пресликува.
    Јас имам многу мрсни капаци. Моливчето на рака не можам со ништо да го избришам на очи и со прајмер и со сѐ и скоро секогаш ми се пресликува, а со маскарава немам мака.
    Секое тенџере со своето капаче, очигледно нема никогаш исто на сите да ни одговара :D
     
    На Annath и NarCis@ им се допаѓа ова.