1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Маски за лице

Дискусија во 'Лице' започната од anste, 19 декември 2009.

  1. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Не сум по кафето, ама ке сварам и ке го истурам па ке пробам, а да прасам само има ли врска кафето дали е со секер или нема, дда знам какво да варам :lol:
     
  2. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    една за пилинг на лицето:

    Сол + мед .. измешајте ги .. направете колку сакате/колку ви треба... на крај.. со топла вода измијте го лицето. :)
     
  3. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    Маска од компир
    • Сварете компир,излупете го и испасирајте го,додајте малку неварено млеко и една жолчка.убаво изматете и по потреба додајте малку вода,за полесно да се нанесува.загреј те ја смесата ( колку што може да издржите ) и нанесетеја на лицето.покриј те ја со пешкир и оставете да делува 20мин.лицето измијте го со топла па со ладна вода.ова маска ја освежува овенатата кожата и ја прави еластична.

    Маска од морков
    • Два млади моркови ситно изрендајте ги и измешај те една лажица брашно и една жолчка.мешајте се додекац смесата не се соедини.смесата оставетеја да делува 20 мин.оваа маска к ја освежува,ја прави мазна и ја храни кожата.

    Маска од краставица
    • Излупете краставица.добиените ленти нанесете ги на исчистена кожа.оставете да делува околу 30мин.притиснете ги со рака и покријте со пешкир.лицето потоа не треба да се мие.маската на кожата и дава мекост,ја храни и освежува.ја поднесуваёат сите типиви на кожа и може да се нанесува колку што сакате.

    Маска за чуствителна кожа
    • Потребно е 2-3 лажици јогурт ¼ филџан ( од кафе ) каша од овес и 2 лажици мед.Измешајте ги сите состојки.на лицето се става тенок слој од смесата.Се остава да делува 20мин.Лицето се мие со млака вода.

    Пилинг од овесна каша
    • Потребно е една лажица овесна каша,една лажица млеко во прав и две лажички сок од лимон.Измешајте ги сите состојки и нанесете ги на лицето.Почекајте додека се исуши и извадете го со врвовите на прстите,потоа лицето исаплакнете го.
     
    На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
  4. manevska.mila

    manevska.mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    20
    За нормална кожа:
    OVOZMOZETE I HIDRATACIJA!
    Prigotvuvanje: izmesajte lazica jogurt so lazica med i dodajte nekolku kapku maslo od ruza. Btrijte ja maskata vo kozata na liceto,ostavete ja da 15 minuti, a potoa izmijte ja so mlaka voda.

    lazica jogurt (1 denar) + lazica med (3 denari) +nekolku kapku maslo od ruza (5 denari)= ova se vkupno ke ve cini 9 denari :D
     
  5. manevska.mila

    manevska.mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    20
    За мешана кожа:
    PODARETE I SVEZINA!

    Prigotvuvanje:izmesajte lazicka jogurt i lazicka jojoba-maslo i dodajte nekolku kapki etericno maslo od lavanda. So nezni dvizenja vtrijte ja maskata na liceto i po 15 minuti otstranete ja ja so mlaka voda.

    lazica jogurt (1denar)+(lazica jojoba-maslo( 12denari)+nekolku kapki maslo od lavanda(6 denari) se vkupno ke ve cini 19 denari :)
     
  6. Braveheart

    Braveheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    94
    За освежување и обновување на кожата користам бадемовото масло кое лесно се впива во кожата, истовремено ја омекнува и потхранува.Медот е исто така природен навлажнувач, кој ја хидрира кожата, правејќи ја мека и одморена.
    Се помешуваат две мали лажички мед, бадемово масло и 5 капки есенцијално розино масло (може да се купи во аптеките).Се втрива на исчистена кожа на лицето и вратот со врвовите на прстите.Се остава да отстои петнаесетина минути, а потоа се измива со млака вода.Филингот е уаууу.
     
  7. maca-mk

    maca-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    13



    :lol: :lol: :lol: ја мислам дека најдобро е кафето без шеќер да си го свариш па да го нанесеш на лицето
     
    На tanjusskat му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Lovely

    Lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    1.057
    Пол:
    Женски
    Лосион за масна кожа и кожа со акни
    Помешајте 100 грама кора од кисело јаболко, 200 грама изрендано кисело јаболко, 100 грама шеќер и еден литар вода. Измешајте ги добро сите состојки, а потоа смесата ставете ја во тегла или шише, добро затворете ја и држете ја на сонце седум дена. Потоа исцедете и додајте 100 грама лозова ракија и така добиената смеса чувајте ја во фрижидерот. Со овој лосион чистете ја масната кожа или кожата со акни три пати дневно.

    Маска за масна кожа
    Премачкајте ја масната кожа или кожата со акни со срцевината од јаболкото, но внимавајте да не ги намачкате и очите. Потоа оставете ја кожата малку да се исуши и подгответе маска од испечено јаболко, една лажица мед, три лажици од претходно споменатиот лосион и една лажичка пченкарно брашно. Со помош на лосионот регулирајте ја густината на маската и истата нанесете ја на кожата директно или преку газа. Маката ќе биде поделотворна доколку ја нанесете додека е топла и ја покриете со фолија. Држете ја на лицето околу половина час и потоа измијте го лицето најпрвин со млака, а потоа и со студена вода, па намачкајте го со соодветна крема.

    Маска за сува кожа
    Пирето од печено јаболко помешајте го со слатка павлака, една лажичка мед и една жолчка. Измешајте ги сите состојки добро за да добиете глатка смеса. Потоа на чисто лице втријте малку сок од јаболко и оставете го да се исуши. Топлата маска нанесете ја на лицето, вратот и деколтето, а можете да ја нанесете и на рацете. За поголема делотвроност, откако ќе ја нанесете, покријте ја маската со фолија која ќе ја држи топла. После половина час извадете ја маската и измијте го лицето со млака, а потоа и со студена вода и намачкајте го со хидрантна крема. Ако оваа маска ја нанесувате два пати неделно, вашата кожа ќе изгледа свежо и младо.

    Маска за кожа со црвенило
    изрендајте една голема јаболка и варете ја во 150 милилитри млеко. Кога ќе добиете густа смеса, оставете малку да се олади, па додајте една жолчка. Оваа маска подготвувајте ја и нанесувајте ја секојдневно, сé додека црвенилото не се повлече. Држете ја на лицето околу половина час, а потоа измијте ја со млака вода. Кога ќе ја нанесувате оваа маска внимавајте истата да има приближна температура како и температурата на телото, за да избегнете засилена циркулација.

    Еве неколку маски кои можете сами да ги подотвите :)
     
  9. blondegirl

    blondegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    маската од јогурт е најубавата маска за лицето само да го намачкаш убо лицето со јогурт и да го оставиш јогуртот да се здрави на лицето околу 15 минути и после да го измиеш. Лицето после ти се како на бебе премногу е меко и бело. :D
    јас проверив и видов дека стварно делува :D а инаку правам маска и со мед и лимон на пареа да се стоплат и да се измешат и после се мачка лицето и се остава така 15 минути и се мие.
     
  10. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Имам две од Авон, едната се суши на лице и се мие со млака вода, а другата се суши и се лупи - од Spa колекцијата е.
    И супер ми се, ми одговараат на лицето. Ги правам 2 пати во неделата, или пак еднаш - како ќе сум расположена и ако не заборавам :) Домашни маски ме мрзи да правам :lol:
     
  11. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Ima mnogu dobri maski za lice od Avon-Planet spa,i naturals vikaat deka se dobri :)
     
  12. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Па преферирам и купени маски, но и домашни. Многу често си го мачкам лицето со сок од краставица, домат или пак со било каков чај. Се зависи од тоа каква кожа имаш, но мислам далеку подобри се маските кои сами ќе си ги направиме, затоа што употребуваме свежи продукти со повеќе витамини.
     
    На xxAngelxx му/ѝ се допаѓа ова.
  13. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Си правам домашна маска одвреме навреме од мед и млеко. ја прави кожата мазна и мека
     
  14. annula

    annula Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    maski shto se lupat

    Lugje shto mislite dali ,askite sho se lupat go depiliraat liceto imam slushnato deka go depilirale ama nz dali e tochno aj ve molam vashe mislenje.. pozz
     
  15. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Сега само што ја измив таа маската со аспирин и мед .
    Ми кажаа дека добра маска е таа со 2 жолчки , 2 лажици мед и 2 лажици варено млеко . Ќе ја пробам , а има некоја искуство со маскава? :?:
     
  16. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    За сува кожа дајте некоја готова маска да си купам,што мислите за планет спа од авон ги фалат а немам пробано........
     
  17. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    оваа ја користам , убава е ..
    [​IMG]

    кога имам време знам и да си подготвам домашна маска :)
     
  18. MissDesertRose

    MissDesertRose Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    83
    gi koristam maskite na Nivea i sum mnogu zadovolna :)
     
  19. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    od montagne jennesse peel off masque
     
  20. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    [​IMG]
    Сега за сега е добра маскава...а понекогаш правам и домашни маски.