Маски за лице

Дискусија во 'Лице' започната од anste, 19 декември 2009.

 1. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.415
  Допаѓања:
  7.323
  Пол:
  Женски
  Не сум по кафето, ама ке сварам и ке го истурам па ке пробам, а да прасам само има ли врска кафето дали е со секер или нема, дда знам какво да варам :lol:
   
 2. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.500
  една за пилинг на лицето:

  Сол + мед .. измешајте ги .. направете колку сакате/колку ви треба... на крај.. со топла вода измијте го лицето. :)
   
 3. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  119
  Маска од компир
  • Сварете компир,излупете го и испасирајте го,додајте малку неварено млеко и една жолчка.убаво изматете и по потреба додајте малку вода,за полесно да се нанесува.загреј те ја смесата ( колку што може да издржите ) и нанесетеја на лицето.покриј те ја со пешкир и оставете да делува 20мин.лицето измијте го со топла па со ладна вода.ова маска ја освежува овенатата кожата и ја прави еластична.

  Маска од морков
  • Два млади моркови ситно изрендајте ги и измешај те една лажица брашно и една жолчка.мешајте се додекац смесата не се соедини.смесата оставетеја да делува 20 мин.оваа маска к ја освежува,ја прави мазна и ја храни кожата.

  Маска од краставица
  • Излупете краставица.добиените ленти нанесете ги на исчистена кожа.оставете да делува околу 30мин.притиснете ги со рака и покријте со пешкир.лицето потоа не треба да се мие.маската на кожата и дава мекост,ја храни и освежува.ја поднесуваёат сите типиви на кожа и може да се нанесува колку што сакате.

  Маска за чуствителна кожа
  • Потребно е 2-3 лажици јогурт ¼ филџан ( од кафе ) каша од овес и 2 лажици мед.Измешајте ги сите состојки.на лицето се става тенок слој од смесата.Се остава да делува 20мин.Лицето се мие со млака вода.

  Пилинг од овесна каша
  • Потребно е една лажица овесна каша,една лажица млеко во прав и две лажички сок од лимон.Измешајте ги сите состојки и нанесете ги на лицето.Почекајте додека се исуши и извадете го со врвовите на прстите,потоа лицето исаплакнете го.
   
  На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
 4. manevska.mila

  manevska.mila Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  18
  За нормална кожа:
  OVOZMOZETE I HIDRATACIJA!
  Prigotvuvanje: izmesajte lazica jogurt so lazica med i dodajte nekolku kapku maslo od ruza. Btrijte ja maskata vo kozata na liceto,ostavete ja da 15 minuti, a potoa izmijte ja so mlaka voda.

  lazica jogurt (1 denar) + lazica med (3 denari) +nekolku kapku maslo od ruza (5 denari)= ova se vkupno ke ve cini 9 denari :D
   
 5. manevska.mila

  manevska.mila Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  18
  За мешана кожа:
  PODARETE I SVEZINA!

  Prigotvuvanje:izmesajte lazicka jogurt i lazicka jojoba-maslo i dodajte nekolku kapki etericno maslo od lavanda. So nezni dvizenja vtrijte ja maskata na liceto i po 15 minuti otstranete ja ja so mlaka voda.

  lazica jogurt (1denar)+(lazica jojoba-maslo( 12denari)+nekolku kapki maslo od lavanda(6 denari) se vkupno ke ve cini 19 denari :)
   
 6. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  93
  За освежување и обновување на кожата користам бадемовото масло кое лесно се впива во кожата, истовремено ја омекнува и потхранува.Медот е исто така природен навлажнувач, кој ја хидрира кожата, правејќи ја мека и одморена.
  Се помешуваат две мали лажички мед, бадемово масло и 5 капки есенцијално розино масло (може да се купи во аптеките).Се втрива на исчистена кожа на лицето и вратот со врвовите на прстите.Се остава да отстои петнаесетина минути, а потоа се измива со млака вода.Филингот е уаууу.
   
 7. maca-mk

  maca-mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  12  :lol: :lol: :lol: ја мислам дека најдобро е кафето без шеќер да си го свариш па да го нанесеш на лицето
   
  На tanjusskat му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Lovely

  Lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  1.056
  Пол:
  Женски
  Лосион за масна кожа и кожа со акни
  Помешајте 100 грама кора од кисело јаболко, 200 грама изрендано кисело јаболко, 100 грама шеќер и еден литар вода. Измешајте ги добро сите состојки, а потоа смесата ставете ја во тегла или шише, добро затворете ја и држете ја на сонце седум дена. Потоа исцедете и додајте 100 грама лозова ракија и така добиената смеса чувајте ја во фрижидерот. Со овој лосион чистете ја масната кожа или кожата со акни три пати дневно.

  Маска за масна кожа
  Премачкајте ја масната кожа или кожата со акни со срцевината од јаболкото, но внимавајте да не ги намачкате и очите. Потоа оставете ја кожата малку да се исуши и подгответе маска од испечено јаболко, една лажица мед, три лажици од претходно споменатиот лосион и една лажичка пченкарно брашно. Со помош на лосионот регулирајте ја густината на маската и истата нанесете ја на кожата директно или преку газа. Маката ќе биде поделотворна доколку ја нанесете додека е топла и ја покриете со фолија. Држете ја на лицето околу половина час и потоа измијте го лицето најпрвин со млака, а потоа и со студена вода, па намачкајте го со соодветна крема.

  Маска за сува кожа
  Пирето од печено јаболко помешајте го со слатка павлака, една лажичка мед и една жолчка. Измешајте ги сите состојки добро за да добиете глатка смеса. Потоа на чисто лице втријте малку сок од јаболко и оставете го да се исуши. Топлата маска нанесете ја на лицето, вратот и деколтето, а можете да ја нанесете и на рацете. За поголема делотвроност, откако ќе ја нанесете, покријте ја маската со фолија која ќе ја држи топла. После половина час извадете ја маската и измијте го лицето со млака, а потоа и со студена вода и намачкајте го со хидрантна крема. Ако оваа маска ја нанесувате два пати неделно, вашата кожа ќе изгледа свежо и младо.

  Маска за кожа со црвенило
  изрендајте една голема јаболка и варете ја во 150 милилитри млеко. Кога ќе добиете густа смеса, оставете малку да се олади, па додајте една жолчка. Оваа маска подготвувајте ја и нанесувајте ја секојдневно, сé додека црвенилото не се повлече. Држете ја на лицето околу половина час, а потоа измијте ја со млака вода. Кога ќе ја нанесувате оваа маска внимавајте истата да има приближна температура како и температурата на телото, за да избегнете засилена циркулација.

  Еве неколку маски кои можете сами да ги подотвите :)
   
 9. blondegirl

  blondegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  маската од јогурт е најубавата маска за лицето само да го намачкаш убо лицето со јогурт и да го оставиш јогуртот да се здрави на лицето околу 15 минути и после да го измиеш. Лицето после ти се како на бебе премногу е меко и бело. :D
  јас проверив и видов дека стварно делува :D а инаку правам маска и со мед и лимон на пареа да се стоплат и да се измешат и после се мачка лицето и се остава така 15 минути и се мие.
   
 10. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.500
  Имам две од Авон, едната се суши на лице и се мие со млака вода, а другата се суши и се лупи - од Spa колекцијата е.
  И супер ми се, ми одговараат на лицето. Ги правам 2 пати во неделата, или пак еднаш - како ќе сум расположена и ако не заборавам :) Домашни маски ме мрзи да правам :lol:
   
 11. tweety26

  tweety26 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  2.275
  Пол:
  Женски
  Ima mnogu dobri maski za lice od Avon-Planet spa,i naturals vikaat deka se dobri :)
   
 12. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  95
  Па преферирам и купени маски, но и домашни. Многу често си го мачкам лицето со сок од краставица, домат или пак со било каков чај. Се зависи од тоа каква кожа имаш, но мислам далеку подобри се маските кои сами ќе си ги направиме, затоа што употребуваме свежи продукти со повеќе витамини.
   
  На xxAngelxx му/ѝ се допаѓа ова.
 13. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.146
  Си правам домашна маска одвреме навреме од мед и млеко. ја прави кожата мазна и мека
   
 14. annula

  annula Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  maski shto se lupat

  Lugje shto mislite dali ,askite sho se lupat go depiliraat liceto imam slushnato deka go depilirale ama nz dali e tochno aj ve molam vashe mislenje.. pozz
   
 15. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.912
  Сега само што ја измив таа маската со аспирин и мед .
  Ми кажаа дека добра маска е таа со 2 жолчки , 2 лажици мед и 2 лажици варено млеко . Ќе ја пробам , а има некоја искуство со маскава? :?:
   
 16. mackice

  mackice Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  12
  За сува кожа дајте некоја готова маска да си купам,што мислите за планет спа од авон ги фалат а немам пробано........
   
 17. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.542
  оваа ја користам , убава е ..
  [​IMG]

  кога имам време знам и да си подготвам домашна маска :)
   
 18. MissDesertRose

  MissDesertRose Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  83
  gi koristam maskite na Nivea i sum mnogu zadovolna :)
   
 19. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  102
  od montagne jennesse peel off masque
   
 20. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  884
  Допаѓања:
  292
  [​IMG]
  Сега за сега е добра маскава...а понекогаш правам и домашни маски.