Маски за лице

Дискусија во 'Лице' започната од anste, 19 декември 2009.

 1. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.995
  Допаѓања:
  73.905
  Пол:
  Женски
  Јас црната маска од брендов ја користам веќе една година.
  Презадоволна сум, многу убаво ги вади црнките и само треба да се внимава да се нанесе во подебел слој и да се почека малку повеќе за добро да се стегне.

  Пред маската задолжително нанесувам загревачка маска за да се отворат порите и немам гајле.
  Досега не ми се случило да одлепам празна лента со неколку црнки на неа. :)
   
 2. Pretty Woman

  Pretty Woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  136
  Пол:
  Женски
  Nekoja maska za lice do kaj 100 denari od balea ili bilo koj brend da go osvezhuva liceto i da dava sjaj ?
   
 3. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.185
  Допаѓања:
  10.375
  Пол:
  Женски
  пробај ги маските на зиаја
   
  Последна измена: 20 август 2018
 4. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.212
  Допаѓања:
  69.735
  Пол:
  Женски

  [​IMG]

  Имаш доста нови маски поготово од Балеа и Алверде , еве оваа погоре можеш да ја пробаш :)
   
 5. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.050
  Допаѓања:
  6.551
  Пол:
  Женски
  Ја има користено некој маскава?

  15c81bebd1504cc38655a2ff8b25502b.png

  Немам проблематична кожа, среќа немам акни. Челото и носот наутро најчесто ми се мрсни, остатокот од лицето не ми е. Но ми звучи привлечно "Pore Refining mask". На нивнава страна вели дека ги чисти порите, дека е природна глина, богата со минерали и ја прочистува кожата од мрснотии и ја хидратира. Не можам ваљда штета да си предизвикам само зошто немам акни?
   
  На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.179
  Допаѓања:
  3.382
  Пол:
  Женски
  Предлог маска за лице за мрсна кожа склона кон акни? Зелената глина ми беше супер, али кога ќе се сетев дека треба да мешам, се откажував, а и ми здосади :( барам некоја готова. И не од тие по една-две како на Балеа, туку за повеќе употреби. :)
   
 7. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.403
  Допаѓања:
  12.260
  Има маска на Балеа зелена е, во поголема амбалажа.
  upload_2018-9-17_23-25-16.png
   
  На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. blueberry23

  blueberry23 Активен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2018
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  98
  Пол:
  Женски
  Купувам од ДМ, 2 пати месечно си ставам маска.
   
 9. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.002
  Допаѓања:
  18.640
  Пол:
  Женски
  Ги има некој пробано? Добри се?

  0FCD8B2F-F18C-45C6-B124-81499CE8C87F.jpeg
   
  На lovelygirl39, koritsaki и Minci13 им се допаѓа ова.
 10. PreciousDiamond

  PreciousDiamond Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  90
  Пол:
  Женски
  Јас ја имам користено. Задоволна сум од маската, особено приметив разлика дека лицето ми е помалку мрсно откако ја користам.
   
  На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.065
  Допаѓања:
  8.708
  Пол:
  Женски
  Итно ми треба нешто за флеки од стегање на мозолчиња, реално не е ситуацијата алармантна како што ви ја претставувам, ама чувството е подруго. :)
  Да видам дали бива без дерматолог. :)
  Маска за флеки значи?
   
 12. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  2.493
  Допаѓања:
  41.102
  Пол:
  Женски
  Глоси има многу маски домашни за флеки ( со лимон, краставица, домат ...алое ), кои се и најдобри за лице и кожа воопшто. Ако ти се мачка, супер. Ако не, барем таа со сода бикербона можеш да ја правиш секако. Друго не знам освен третман со овошни киселини и сл.
   
  На Glossy-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Aneta92

  Aneta92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2016
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  2.788
  Пол:
  Женски
  Здраво , искуства со маскава ? Првпат ја земав од Дм , инаку претходно користев на балеа . Имам нормална кожа склона кон црнки. 6-maska-e1533810709764.png
   
 14. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  2.493
  Допаѓања:
  41.102
  Пол:
  Женски
  Јас ја користам и ми се свиѓа. Кожата ја прави ептен мека и нежна,
  И има преубав мирис:*:
   
  На Aneta92 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. viviette

  viviette Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2014
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  157
  Пол:
  Женски
  Маската DALTON Marine Cosmetics - Beauty Mask ми е омилена :inlove: :l:
  Ја земав по препорака на дерматолог и сум презадоволна. Претходно се залажував со маските од дм што се за еднократка употреба, но сметам дека не се толку ефикасни, а и со една употреба не може да се постигне долготраен ефект, треба редовно секоја недела да се нанесува, а и 100 ден. за една употреба е многу. Јас оваа ја користам со месеци (најмалку 20 пати ќе нанесам, вообичаено еднаш до два пати неделно) и доаѓа по 75 ден. од нанесување. Инаку мене маската ми помогна да се справам со црнките, ги намалува порите и ги чисти. Исто ако имам црвенило, веднаш ми го смирува, ми ја хидрира кожата и чувствувам како ми станува помазна и помека по употребата. Содржи уреа, морски минерали, камфор и хамамелис. На нивната страна на фб (еве линк) прочитав дека го спречува и предвременото стареење на кожата. Препорачувам!

  49122708_900429193681508_6744125658709884928_n.jpg

  Инаку Glossy-girl, го прочитав твојот коментарот и мислам дека оваа маска ќе ти помогне, мене по 2-3 недели употреба ми ги избледе флеките од акните :)

   
  На Glossy-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 16. sofija014

  sofija014 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  3.452
  Која цена е маската?
   
  На Minci13 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. viviette

  viviette Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2014
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  157
  Пол:
  Женски
  Здраво sofija014,
  цената на маската е 1.500 ден., ја купувам од аптеката Еурофарм во ТЦ Рамстор во Скопје. Не е ефтина, но сметам дека вреди за квалитетот :)

   
  На sofija014 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Luminary

  Luminary Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.516
  Допаѓања:
  18.208
  Пол:
  Женски
  @Biodevojka те молам препорачај ми пилинг маска за осетлива кожа за лице? Може и некој домашен рецепт плус, само да не е со мед. Благодарам :)
  Може и некој друг ако има препорака да ми каже :wasntme:
   
  Последна измена: 7 јануари 2019
 19. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  9.918
  Допаѓања:
  110.499
  Пол:
  Женски
  Ми искачаат понекогаш црнки на лицето, па сакам некоја маска што убаво ќе ми ги вади. Читав по нет нешто дека на Балеа со активен јаглен била убава, па сакам и вака препораки да слушнам, дали да ја земам? :)
  Или има и подобри? Препораки се добредојдени :D
   
 20. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.365
  Допаѓања:
  5.266
  Пол:
  Женски
  За чувствителна кожа мојот омилен рецепт е кокосово брашно со кокосово масло...направи убава смеса од двете состојки и нежно прави пилинг на лицето. Може да направиш поголема доза затоа што трае до 6 месеци на собна температура. Поздрав.
   
  На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.