Маски за лице

Дискусија во 'Лице' започната од anste, 19 декември 2009.

 1. eli12

  eli12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2011
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  8
  Фемина 09 оваа маска е за позрела кожа,јас би ти ја препорачала онаа со маслиново масло,зелената,исто од Planet spa
   
  На feminna09 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. butterfly.93

  butterfly.93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.099
  Допаѓања:
  654
  Мислам дека маските не се користат секој ден. Барем преку ден :)
   
 3. Sunshine555

  Sunshine555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  68
  Значи ми треба маска за лице(без алхохол),но ако знаете некоја домашна. :lol: Од тие што се купуваат немам резултати,а имам пробано се и сешто! Па ако знаете нешто кажете навистина ми пречат. :envy:
   
 4. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  437
  сакам да ми препорачате ако некој има користено,маска за лице освежувачка, хидратантна, за манење на тенот, со некој ефект на одморена кожа, незнам како да опишам :) ама нешто вакво ми треба, некако лицето како да ми нема сјај уморно ми изгледа! користев една ваква маска за лице ама ја нема во македонија,па сега барам нешто такво да си купам! молам за совет :*
   
 5. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.546
  Јас си правам често маски на лицето :) Сега од тука од таму зберав од сегде копирав и оставив на документ и сега ќе си ги болдирам милам убаво подредам и ќе си очнам една по една :lol:
   
 6. swanprincess

  swanprincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  27
  Јас често си правам домашни маски за лице.Тие се најприродни и најдобри.
  Ако имам некој рецепт добро, ако не мешам буквално се што ќе најдам во фрижидер (кисело млеко, краставици, банана, лимон, мед...) Инаку за освежување најдобра е со кисело млеко и ситно исечкани краставички :)
   
 7. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  337
  Многу, ама мноогу ми е суво лицево во последно време. Дури целото ми се перути. Ужасно изгледа кога ќе ставам пудра. Обично зимно време ми се суши вака, а ова сега. Незнам, можеби го пресушив миејќи го со гелот за пилинг пречесто...
  Туку сакав да прашам, маска за брзо опоравување на лице? Да ми даде свежина и влажност?
  Сум употребувала мед, пасирано сирење со мед, краставица, квасец и други домашни рецепти, ама сакам нешто екстра ефикасно :)
  Има некој користено таква маска која дава моментална регенерација?
   
 8. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  16.972
  Допаѓања:
  77.228
  Пол:
  Женски
  Имам една маска од Авон, на база на маслинки од серијата на Планет Спа за хидратација на кожата е и мене ми е супер, ми ја нормализира состојбата :) A таква домашно приготвена маска не знам за жал..
   
 9. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  337
  Фала ти Мишела, сега дури го видов твојот одговор. Некако ја нормализирав кожава, ми се исперути цело лице и сега имам комплет нова кожа :D
  Хидратацијата ми е проблем голем. Имам комбинирана кожа, ама сува. Инаку, битна работа е да ја влажниме и храниме кожата доволно, несакам да имам згужвана фаца за 10 години. :worried:
   
 10. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.646
  Допаѓања:
  4.509
  Прво користев од Гарниер таа маската што е со гранули .. убава беше но не ми требаше таква мене .. купив пред еден месец од ПланетСпа од Авон една лилјакова ( се лупи ) и таа ми се допадна , ми одговара на типот на кожата бидејќи е за сува кожа..
  Вчера последно се направив со маска од чоколадо и уште ми мириса лицето на чоколадо :) :) :) a и го омекнува лицето .. сега наизменично ги користам 2те ..инаку маскава за чоколадо ја зедов од Космо за 69 денари но е за една употреба ..јас ја искористив за 2 употреби оти ми се виде малце густа и таман дојде ..Прашајте за хербалните маски за една употреба во Космо и ќе ви ги покажат овие :) ;)
   
 11. simonaspase

  simonaspase Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2011
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  10
  Дали некој ја користел оваа маска ??

  Каква е дали помага за акни ?? [​IMG]
   
 12. wings

  wings Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2011
  Пораки:
  1.199
  Допаѓања:
  2.880
  Да, јас едната доза ја искористив и да ти кажам вака многу убаво си го осетив лицето,мазно и чисто мада нешто се исфрлив периодов ( претпоставувам дека навистина не е од маската ) ,а за акни треба да е делотворна бидејќи глината а посебно цинкот се наменети за тоа. од едно ставање неможам разлика да направам,ке пишам нов одговор за некое време пак
   
  На simonaspase му/ѝ се допаѓа ова.
 13. lattie

  lattie Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  498
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  Пробај од авон од planet spa маската е за мазнење на лице од јапонско саќе и ориз се лѕпи маската преубава е околу 300 ден е и ако имаш некои мали истни влакненца ти ги вади и ги изретчува
   
  На crazylady, lola-86 и mira56 им се допаѓа ова.
 14. mira56

  mira56 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  28
  Најчесто маски сама си правам дома обично летно време од овошје, а мое и од зеленчук посебно лушпата од краставица многу е корисна за лицето.
   
 15. macencetoo

  macencetoo Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2011
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  3
  Многу е убава од Авон planet spa од мртво море, таа најчесто ја користам и многу се прави мека кожата, а таа од саке и ориз не ми е погодена ич, зависи од кожата.
   
 16. an.na

  an.na Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  1
  За убаво и меко лице измешајте голема лажица мед со лажица ипол кисело млеко..Успева 100% барем кај мене :)
   
 17. QueenB

  QueenB Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  49
  Маската за лице на Avon planet spa, dead sea minerals, едноставно е чудесна.Го измазнува лицети затворајќи ги големите и видливи пори.Јас сум презадоволна, пробајте ја нема да згрешите ;)

  [​IMG]
   
  На malifesent и femina11 им се допаѓа ова.
 18. Irreplaceable.xD

  Irreplaceable.xD Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  67
  истава маска ја пробував јас, феноменална е :)
   
 19. loly89

  loly89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  74
  Јас користам исто од АВОН само одThalland lotus flower мн е убава ја прочистува кожата и дава убав мирис и ја измазнува
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
 20. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.029
  Допаѓања:
  8.002
  Која маска за лице е поубава таа од јапонско саќе и ориз или со тајландски лотосов цвет се двоумам меѓу двете :^) ???