Маски за лице

Дискусија во 'Лице' започната од anste, 19 декември 2009.

 1. simoncelicius

  simoncelicius Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  2.491
  Допаѓања:
  3.172
  Пол:
  Женски
  зависи каква кожа имаш
   
 2. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.029
  Допаѓања:
  8.002
  мрсна кожа имам ;)
   
 3. simoncelicius

  simoncelicius Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  2.491
  Допаѓања:
  3.172
  Пол:
  Женски
  епа ако имаш мрсна а си се одлучила за планет спа јас би ти го кажала ова
  таа од јапонско саќе и ориз е за потхранување мазнење хидрирање ревитализирање и ја прави мека кожата
  таа од тајландски лотосов цвет ја негува и ја штити кожата од слободните радикали ја омекнува и мазни а кокосовото масло што го содржи ја хидрира храни и регенерира кожата
  според мене најдобро за мрсна кожа од планет спа е да ја земеш таа со минерали од мртво море бидејќи минералите продираат длабоко во порите и ја чистат кожата, ја зајакнуваат ревитализираат кожата и имаат детоксифицирачки својства.
  иако уште подобро би ти било да си земеш некоја маска од garnier pure колекцијата доста ја фалат за мрсна кожа еве и слики да видиш на што мислам
   

  Прикачени фајлови:

  На Nastjaaa4 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. CrystalNoir

  CrystalNoir Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  92
  Сум ја користела маската на Afrodita таа што е за проблематична кожа,не е лоша ама не е па ни нешто којзнае што,и маска од зелена глина на Vitalia и таа немие ништо посебно..........а сега одвреме навреме си правам некои домашни маски од квасец и млеко......,мед млеко и овесни снегулки.......,мед и морков и прилично сум задоволна
   
 5. CrystalNoir

  CrystalNoir Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  92
  Пред неколку денови си направив домашен пилинг за лице од една лажица мед една маслиново масло(најдобро ладно цедено) и шеќер,значи сите три работи треба да се помешат заедно да се добие густа смеса,па се нанесува на лицето и со влажни раце нежно неколку пати се масира лицето,па се мие со млака вода,а ефектот е одличен никогаш кожата со ниту едно хемиско средство за пилинг не ми била помазна и помека.Инаку ова го видов од еden туторијал на YouTube.
   
  На Trendafilka и Kylie им се допаѓа ова.
 6. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.887
  За тие од Авон маските тие се лупење не ме бендисуваат- пробано сакето и лавандата и не се добри, ги препорачувам таа што е од кал од Мртво море, и таа со минералите од Мртво море( вторава има затоплувачко дејство) а таа од тајландски лисја или цвекиња ја порачав и чекам да ми стигне одлична е, ја пробано кај другарка ми и има разладувачко дејство :)
   
 7. rozy

  rozy Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  274
  Допаѓања:
  120
  домтите фантастично ја чистат кожате нарежете го доматот на кругови и ставети ги на лицето за 15 мин пота измијете го лицето си топла вода и намачкајте го со крем :D
   
 8. ada21

  ada21 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 август 2011
  Пораки:
  1.441
  Допаѓања:
  5.337
  Пол:
  Женски
  одлична маска која може дома да си направите ,една лажица сода бикарбона и една лажича сок од цеден портокал настанува густа смеса и ја мачкате на лицето каде треба да стои оклоу 15-20 минути ,пред да ја измиете прво ќе ги натопите рацете со вода и со прстите кружни движења на целото лице ги отсранува црнките лицето станва мазно и бело ,одлично :)
   
 9. ada21

  ada21 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 август 2011
  Пораки:
  1.441
  Допаѓања:
  5.337
  Пол:
  Женски
  ај пишете ако знаете некоја домашна маска за мрсна кожа ,ептен ми е мрсно лицето а ништо до сега од оние купечките не ми помогнало,дајте некој совет ...
   
 10. Beauchamp

  Beauchamp Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  1.911
  Допаѓања:
  5.519
  Пол:
  Женски
  ја користам од орифлејм,и одлични се да ви кажам искрено,лицето после меко ми е ко на бебенце :$
  а и плус,од кога почнав да ги користам почесто маските,почна да ми се чисти и лицето многу повеќе(не дека ми е крш иначе :D ) . еве кои маски ги користам сега:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  *последнава најдобра ми е ! :)
   
 11. MikaDj

  MikaDj Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
 12. agi

  agi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  65
  пробај со квасец помешан со вода
   
 13. NightAir

  NightAir Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  394
  Допаѓања:
  490
  излупи компир жив, изрендај го, и после тоа смесата заедно со сокот во неа (немој да го цедиш) стави на лицето да ти постои 20 мин.Околу глава стави си крпа бидејќи течи .премногу ја суши кожата( мислам за оние кои имаат мрсна, му ја прави нормална) :) се надевам ќе ти помогни . мене премногу ми помогна. ова се прави 1-2 неделно зависно колку ти е мрсна кожата.
   
 14. ada21

  ada21 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 август 2011
  Пораки:
  1.441
  Допаѓања:
  5.337
  Пол:
  Женски
  баш ке пробам со тоа ,велиш помага ? јас имам премногу мрсна кожа и на лицето и на главата посебно косата колку ми се мрси тоа е невозможно :/ а лицето кога ќе се разбудам ми е како со зејтин да сум го мачкала :(
   
 15. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.985
  Пол:
  Женски
  По препорака на другарка ми, ја земав оваа маска од planet spa линијата, со минерали од Мртво Море. И бидејќи имам комбинирана кожа т.е. на т - зоната ми е мрсна, ептен ми се погоди.
  [​IMG]
   
 16. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.532
  Моите алхемичарски подвизи последниот пат ми ги скинаа живците.
  Лицето ми беше сосем ок, ама ајде си викам да го освежам малку, имав мед по дома, згмечив една банана, малку мед и неколку капки лимон.
  Ајде што комбинацијава мирисаше ужасно, |( истрпев едно 15-тина минутки, се измив...
  преку ноќ се нафрлав со 3 нови бубуљички. :devil:

  Излегоа од нигде никаде, побесна не можев да бидам.
  Затоа памет за друг пат - бабини деветини и домашни пилинзи јок!
  Си има цела индустрија посветена на тоа, учени и паметни бубалчиња трескаат мозок како да направат идеална маска за лице, не сум им потребна јас.

  Одамна на времето, ја имам пробано маската од глина во прав и убаво дејствуваше, го одзема мрсниот сјај, го нормализира лицето, смирува црвенило и суши акни.
  А и не е нешто скапа, околу 170 ден.
   
  На Cacy, tanjusskat и Fearless им се допаѓа ова.
 17. Ammy.Lee

  Ammy.Lee Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2011
  Пораки:
  1.995
  Допаѓања:
  2.275
  Пол:
  Женски
  Сега си направив маска за лице онаа што е од банана,стварно делува,сега лицево си го чуствувам помазно и помеко :)
   
 18. smiley-32

  smiley-32 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2011
  Пораки:
  532
  Допаѓања:
  510
  ВО Орифлејм има најдобри :D
   
 19. April87

  April87 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  441
  Пол:
  Женски
  Јас ја користам маската со јаболко и мед и стврано е ефикасна, со оглед на тоа што имам мрсна-чувствителна кожа и се што оди со неа :)
  Од секоја маска откако ке ја измиеш лицето ти е мазно, меко и слично, меѓутоа, квалитетот на маската се гледа по неколкукратно користење.
   
 20. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.153
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  Јас сношти си измислив една маска за лице. Си направив чај од хибискус и кесичката не ја фрлив. Она што беше во кесичката го помешав со шекер и ја ставив на лицето. Ја оставив 10-15 минути и потоа измив со млака вода и ставив крем за лице. Добро беше, не е лошо. :)