1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Маски за лице

Дискусија во 'Лице' започната од anste, 19 декември 2009.

 1. daddys.princess

  daddys.princess Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2011
  Пораки:
  988
  Допаѓања:
  317
  пред 2 дена правав маска за лице од компири,2 компири се рендаат и ренданото се става на лице да делува 20 мин,го намалува црвенилото на лицето и подочњаците,навистина делува :)
   
 2. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.913
  Девојки јас девојкава ја видов прееска и видов дека прави маска со овес . Ја направив прееска и многу ми е убаво и меко лицето . Е сега малку хаос ствара па затоа ќе ја правам само пред бањање :)
  Еве ви ја во случај да сака некоја да проба :
  http://www.youtube.com/watch?v=7e5_RVBwNjE
   
 3. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.546
  Знае ли некој некоја маска за акни?Обично немам ама сега во тој период сум и имам околу 5 акни.
  Знам ќе поминат ама ме нервират.Сега ставав паста :)
   
 4. lovvy

  lovvy Активен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Уф супер. Баш барав некој тип на ваква маска. Целото лице ми е со акни ;( . Ќе пробам со твојава маска, па ќе се надевам дека ќе ми помогне :rofl:
   
 5. butterfly.93

  butterfly.93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.099
  Допаѓања:
  654
  ^^Maскава не само што ги прочистува порите, туку и ги суши веќе појавените акни.
  -5 мали лажички сол (морска или за готвење)
  -вода
  Во солта се додаваат една по една неколку мали лажички вода. Постојано се меша и постепено се додава вода додека не добиете густа смеса (паста). Смесата се остава да отстои 10 минути, а потоа се нанесува на лицето и се остава да делува 20 минути. Лицето се измива со топла вода

  Се меша половина свеж квасец со малку млако млеко. Смесата се држи на лицето се додека не се исуши и стврдне. Потоа со кружни движења се вади од лицето. Се измива со млака па со ладна вода и лицето се брише со мека памучна крпа. Редовната употреба на оваа маска му дава постојан сјај на лицето, кожата станува почиста и без акни.

  Во половина литар зовриена оладена вода, се додава една супена лажица јаболков оцет. Со вата се нанесува растворот секоја вечер пред спиење и цревенилото се намалува веке по вториот ден, а исто така ќе се намалат и акните.

  Во сад се мешаат две лажици пресно млеко и околу една лажица лимон. Се додава брашно колку што е потребно да биде погуста смесата, за нанесување на лицето. Треба да стои од 30-45 минути.

  Исто и јаболката е полна со пектин - материја која има суштинско значење за борбата против акните.
   
  На Cacy му/ѝ се допаѓа ова.
 6. CoverGirl10

  CoverGirl10 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2010
  Пораки:
  287
  Допаѓања:
  2.360
  Пол:
  Женски
  Да не знае некој дали ја има маскава во Рамстор?
   

  Прикачени фајлови:

 7. Nastjaaa4

  Nastjaaa4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  75

  Оваа на гарниер е дефинитивно најдоброто нешто што воопшто го измислиле....ја користам еве веќе некое време и сум презадоволна!Лицето ми е пречисто како никогаш досега!девојки јас оваа ви ја препорачувам!
   
 8. feminna09

  feminna09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  14

  Се извинувам за каков квасец зборуваш? за оној во едно како златесто паковање 5-6 денари што е :) :)
   
 9. kristii

  kristii Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  1.644
  Допаѓања:
  1.690
  Ми треба некоја препорака за оваа маска за лице.Се думам дали да ја порачам,но не знам за каков тип за кожа е наменета и како се употребува.Ако може некој д ми каже ;)
   

  Прикачени фајлови:

  • images.jpeg
   images.jpeg
   Големина на фајлот:
   3,8 KB
   Прегледи:
   243
 10. Giovanna

  Giovanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  1.310
  Допаѓања:
  8.298
  Не користам маски често,а ако веќе ставам преферирам да е природна.Некогаш кога ќе ми текне ја правам онаа со јајце млеко и пченкарно прашно.
  Се двои жолчката од белката.Во белката се става малку пченкарно прашно (може и она за палента иако е малку погрубо) и се користи како пилинг.Потоа се плакне лицето со млака вода и става маската од изматена жолчка со малку млеко.Втората маска се остава десетина минути да постои и да се затегне,а потоа темелно се плакне.
  Нема многу филозофија и потребни ресурси,а резулатот е мазна и позатегната кожа.
   
 11. miina

  miina Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  8
  Девојче јас сум зачленета во AVON и ти ги препорачувам маските на Planet spa..јас ги користам и многу сум задоволна и многу ми ги порачуваат..Скапи се но многу се убави по вадењето на маската лицето ти станува како бебенце :) Пробај
   

  Прикачени фајлови:

  • 654039.jpg
   654039.jpg
   Големина на фајлот:
   8,8 KB
   Прегледи:
   424
 12. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  1.553
  Допаѓања:
  1.548
  колку пати неделно е препорачливо да се става маска на лицето? моментално имам маска од Планет Спа од авон..
   
 13. LaBella

  LaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  1.023
  Допаѓања:
  1.080
  Пол:
  Женски
  Еднаш неделно
   
 14. Rozich

  Rozich Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  1.194
  Допаѓања:
  1.091
  И јас ги препорачувам маските од Планет Спа :inlove: Многу се убави,јас ја имам
  [​IMG]
  Со кал од Мртво море,прекрасно мириса,ја чисти кожата.

  10-ка! :up: :up:
   
 15. Buba-Mara

  Buba-Mara Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  61
  Имам комбинирана кожа и ја користам маскава од авокадо и ореви(во средина што е) преубаво го чисти лицето :) Пишува дека е за 2 употреби ама мене ми стига за 4 :D Ја препорачувам дефинитивно ;)
   

  Прикачени фајлови:

  • maska.jpg
   maska.jpg
   Големина на фајлот:
   160,5 KB
   Прегледи:
   367
 16. Natti

  Natti Активен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  5
  Најдобар начин да се исчисти лицето од сите нечистотии е возможно само со ракија и памук...лицето станува мазно,меко и нежно.А имам пробувано и повеќе маски,немам некој голем проблем со кожата. :)
   
 17. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.089
  Допаѓања:
  455
  Зар ти се суши лицето од ракијата? :^)
   
 18. Natti

  Natti Активен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  5
  Како мислиш дали ми се суши ? Јас велам дека може да се исчисти лицето со тоа што ќе го навлажнеш памукот со ракија и ќе си го избришеш лицето.Само треба да внимаваш до очите да не ставаш.Со ова лицето навистина многу убаво се чисти,доказ за тоа е кога ќе го погледнеш памукот од бел потоа каков станал.
   
 19. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.989
  Пол:
  Женски
  Ракијата може моментално да делува добро, да ти го исчисти лицето, ама со тоа не и правиш добро на кожата. Алкохолот ја суши, и сите дерматолози препорачуваат да се користат препарати кои не се на база на алкохол.
  Можеш лицето да го чистиш со некој тоник или лосион. Јас го користам овој на Јанг Дерм и сум презадоволна.
  [​IMG]
   
 20. mamma-mia

  mamma-mia Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  1.023
  Допаѓања:
  2.247
  Пол:
  Женски
  Девојки сакам да ве прашам дали некоја од вас ја има користено оваа маска?! Дали сте задоволни или не?
  Ја порачав пред една недела, па кај и да е треба да стигне овие денови.
  [​IMG]
  http://mk.oriflame.com/products/product ... Code=16356