1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Маски за лице

Дискусија во 'Лице' започната од anste, 19 декември 2009.

  1. daddys.princess

    daddys.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    318
    пред 2 дена правав маска за лице од компири,2 компири се рендаат и ренданото се става на лице да делува 20 мин,го намалува црвенилото на лицето и подочњаците,навистина делува :)
     
  2. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Девојки јас девојкава ја видов прееска и видов дека прави маска со овес . Ја направив прееска и многу ми е убаво и меко лицето . Е сега малку хаос ствара па затоа ќе ја правам само пред бањање :)
    Еве ви ја во случај да сака некоја да проба :
    http://www.youtube.com/watch?v=7e5_RVBwNjE
     
  3. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Знае ли некој некоја маска за акни?Обично немам ама сега во тој период сум и имам околу 5 акни.
    Знам ќе поминат ама ме нервират.Сега ставав паста :)
     
  4. lovvy

    lovvy Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Уф супер. Баш барав некој тип на ваква маска. Целото лице ми е со акни ;( . Ќе пробам со твојава маска, па ќе се надевам дека ќе ми помогне :rofl:
     
  5. butterfly.93

    butterfly.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    655
    ^^Maскава не само што ги прочистува порите, туку и ги суши веќе појавените акни.
    -5 мали лажички сол (морска или за готвење)
    -вода
    Во солта се додаваат една по една неколку мали лажички вода. Постојано се меша и постепено се додава вода додека не добиете густа смеса (паста). Смесата се остава да отстои 10 минути, а потоа се нанесува на лицето и се остава да делува 20 минути. Лицето се измива со топла вода

    Се меша половина свеж квасец со малку млако млеко. Смесата се држи на лицето се додека не се исуши и стврдне. Потоа со кружни движења се вади од лицето. Се измива со млака па со ладна вода и лицето се брише со мека памучна крпа. Редовната употреба на оваа маска му дава постојан сјај на лицето, кожата станува почиста и без акни.

    Во половина литар зовриена оладена вода, се додава една супена лажица јаболков оцет. Со вата се нанесува растворот секоја вечер пред спиење и цревенилото се намалува веке по вториот ден, а исто така ќе се намалат и акните.

    Во сад се мешаат две лажици пресно млеко и околу една лажица лимон. Се додава брашно колку што е потребно да биде погуста смесата, за нанесување на лицето. Треба да стои од 30-45 минути.

    Исто и јаболката е полна со пектин - материја која има суштинско значење за борбата против акните.
     
    На Cacy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. CoverGirl10

    CoverGirl10 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2010
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    2.758
    Пол:
    Женски
    Да не знае некој дали ја има маскава во Рамстор?
     

    Прикачени фајлови:

  7. Nastjaaa4

    Nastjaaa4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    81

    Оваа на гарниер е дефинитивно најдоброто нешто што воопшто го измислиле....ја користам еве веќе некое време и сум презадоволна!Лицето ми е пречисто како никогаш досега!девојки јас оваа ви ја препорачувам!
     
  8. feminna09

    feminna09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    14

    Се извинувам за каков квасец зборуваш? за оној во едно како златесто паковање 5-6 денари што е :) :)
     
  9. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Ми треба некоја препорака за оваа маска за лице.Се думам дали да ја порачам,но не знам за каков тип за кожа е наменета и како се употребува.Ако може некој д ми каже ;)
     

    Прикачени фајлови:

    • images.jpeg
      images.jpeg
      Големина на фајлот:
      3,8 KB
      Прегледи:
      243
  10. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Не користам маски често,а ако веќе ставам преферирам да е природна.Некогаш кога ќе ми текне ја правам онаа со јајце млеко и пченкарно прашно.
    Се двои жолчката од белката.Во белката се става малку пченкарно прашно (може и она за палента иако е малку погрубо) и се користи како пилинг.Потоа се плакне лицето со млака вода и става маската од изматена жолчка со малку млеко.Втората маска се остава десетина минути да постои и да се затегне,а потоа темелно се плакне.
    Нема многу филозофија и потребни ресурси,а резулатот е мазна и позатегната кожа.
     
  11. miina

    miina Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    8
    Девојче јас сум зачленета во AVON и ти ги препорачувам маските на Planet spa..јас ги користам и многу сум задоволна и многу ми ги порачуваат..Скапи се но многу се убави по вадењето на маската лицето ти станува како бебенце :) Пробај
     

    Прикачени фајлови:

    • 654039.jpg
      654039.jpg
      Големина на фајлот:
      8,8 KB
      Прегледи:
      424
  12. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.535
    Допаѓања:
    2.427
    колку пати неделно е препорачливо да се става маска на лицето? моментално имам маска од Планет Спа од авон..
     
  13. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    1.083
    Пол:
    Женски
    Еднаш неделно
     
  14. Rozich

    Rozich Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    1.194
    Допаѓања:
    1.092
    И јас ги препорачувам маските од Планет Спа :inlove: Многу се убави,јас ја имам
    [​IMG]
    Со кал од Мртво море,прекрасно мириса,ја чисти кожата.

    10-ка! :up: :up:
     
  15. Buba-Mara

    Buba-Mara Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    61
    Имам комбинирана кожа и ја користам маскава од авокадо и ореви(во средина што е) преубаво го чисти лицето :) Пишува дека е за 2 употреби ама мене ми стига за 4 :D Ја препорачувам дефинитивно ;)
     

    Прикачени фајлови:

    • maska.jpg
      maska.jpg
      Големина на фајлот:
      160,5 KB
      Прегледи:
      367
  16. Natti

    Natti Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    5
    Најдобар начин да се исчисти лицето од сите нечистотии е возможно само со ракија и памук...лицето станува мазно,меко и нежно.А имам пробувано и повеќе маски,немам некој голем проблем со кожата. :)
     
  17. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Зар ти се суши лицето од ракијата? :^)
     
  18. Natti

    Natti Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    5
    Како мислиш дали ми се суши ? Јас велам дека може да се исчисти лицето со тоа што ќе го навлажнеш памукот со ракија и ќе си го избришеш лицето.Само треба да внимаваш до очите да не ставаш.Со ова лицето навистина многу убаво се чисти,доказ за тоа е кога ќе го погледнеш памукот од бел потоа каков станал.
     
  19. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Ракијата може моментално да делува добро, да ти го исчисти лицето, ама со тоа не и правиш добро на кожата. Алкохолот ја суши, и сите дерматолози препорачуваат да се користат препарати кои не се на база на алкохол.
    Можеш лицето да го чистиш со некој тоник или лосион. Јас го користам овој на Јанг Дерм и сум презадоволна.
    [​IMG]
     
  20. mamma-mia

    mamma-mia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    1.024
    Допаѓања:
    2.253
    Пол:
    Женски
    Девојки сакам да ве прашам дали некоја од вас ја има користено оваа маска?! Дали сте задоволни или не?
    Ја порачав пред една недела, па кај и да е треба да стигне овие денови.
    [​IMG]
    http://mk.oriflame.com/products/product ... Code=16356