1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Маслиново масло

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од maja8, 19 декември 2010.

  1. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    За маслиновото масло знаеме дека е многу здраво, дека е составен дел од медитеранската кујна и дека се препорачува од сите нутриционисти.

    Дали и колку го користите? Дали целосно обичното масло за јадење го заменувате со маслиново, или само за свежи салати? Ваши препорако и искуства?
     
  2. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Кај мене дома се користи само маслиново масло и ништо друго :) . На почетокот кога почнавме со оваа практика, беше малку чудно и не беше многу вкусно, но сега се е во ред :)
    Многу е поздраво од Сончогледовото, кое содржи разни хемикалии и предизвикува многу болести :)
    Јас би го препорачала на сите :)
     
  3. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    И сончогледовото масло е здраво ако е ладно цедено. Всушност ако маслиновото не е ладно цедено , не е здраво. Со загревање на маслото се заситуваат мастите. Затоа најдобро е ладноцедено и термички необработено масло.
     
    На FBI му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.707
    Допаѓања:
    150.442
    Зар за пржење и готвење користите маслиново масло?!
    Колку што знам има пониска точка на која што прегорува,па и не е толку здраво така,ефектот од маслиновото масло се постигнува само со ладно цедено и свежо конзумирано преку салати.Екстра врџн е она што е најздраво,тоа е ладно цедено од здрави плодови,а останатото е преработено и се добива од оштетени и премногу зрели плодови.

    Мене лично не ми е вкусно и ми се повраќа од вкусот,ама го користиме дома за салати,заедно со масло од семки од тиква и од семки од грозје.А за готвење сончогледово,но претежно не се јадат прженици,па и тоа е ретко.
     
  5. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    Сум пробала да пржам на маслиново , навистина многу смрди .
     
  6. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Во мојот дом, многу ретко се конзумира пржена храна....скоро воопшто :)
     
  7. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.707
    Допаѓања:
    150.442
    За пржење само од палма е препорачливо,затоа што поднесува многу високи температури и пак не гори.Во МекДоналдс го користат за помфритот,затоа и го има тој интересен,а убав шмек.
    Кој може да си го набави,одлична ствар.Пред неколку години татко ми довлечка такво од пат,ама 750 мл,отиде веднаш,а му се смеевме какво ти е ова масло од палма.Не знам дали го има тука во малопродажба,не сум го сретнала до сега.
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.788
    Допаѓања:
    65.497
    Пол:
    Женски
    Мислам дека палмово нема во малопродажба. Инаку се користи во повеќето сендвичари. не се менува, само се додава.
    Маслиновот на салати обавезно. Им дава посебен шмек.
     
  9. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    Палмовото масло го има во Тинекс, дури содржи како грутки во него, баш го гледав и се чудев што масло е . Другар мој држеше сенвичара и користеше такво масло за помфритот, поспоро испарувало, за разлика од обичното масло кое било поретко .
     
  10. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.623
    Допаѓања:
    251.141
    Пол:
    Женски
    Ех Лилит во срце ме погоди со палмово :inlove: ама за жал мислам дека го нема тука да се купи. А за маслиново незнам дали јас сум единствеиот човек но мене ме боли стомак од него кога го јадам во салата :o
     
  11. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.788
    Допаѓања:
    65.497
    Пол:
    Женски
    Палмовото многу мириса. И како маст е. Јас за по дома не би го користела.
     
  12. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Оооо Иренна многу корисна информација :!: Фала :)
    Би сакала да го пробам во исхрана.....Лилит го користеше палмовото само за пржење или...????
     
  13. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Маслиновото масло го користам во салати и во домачни лекови( на пример една лажица маслиново, една лажица ракија и една лажица мед проти кашлање е супер). Маслиновото масло исто го користам како маска за косата доста е хранливо за влакото на косата.
     
  14. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.707
    Допаѓања:
    150.442
    Aу Кенди у тоа време не ме занимаше мене баш готвење да ти кажам право,ама затоа се искористи.Колку што се сеќавам,значително погусто е за разлика од останатите,а многу потечно кога ќе се стопли.
     
  15. unique.lady

    unique.lady Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    69
    маслиновото масло злужи за грлото кога ќе ти се засуши ќе се напиеш 1 полна мала лажичка за мали деца
    а 1 голема лажица за над 13 години
    и служи за во лето ако сакате да оцрните ќе се намачкате со маслиново масло и ќе се сончате потоа ќе станете поисончани и ако влезеш во вода маслиновото масло пак ќе ти остане на кожа. нема потреба да се мачкате повторно
     
  16. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Девојки, палмово масло во малечко шишенце мислам дека сум видела во Виталис, кај што има производи на Виталија. :?:
    Маслиновото масло, знам дека го бараат за здраво, ама освен понекогаш во салата, досега не сме готвеле само со него. Мене додуша ми е така малку засилно, не го обожавам. Ама за сува кожа користи и тоа како.
     
  17. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Маслиново масло си користиме за салати, а инаку за пржење не.

    А да ви кажам палмово масло има во некои големи дисконти што даваат роба на малопродажни објекти, знам татко ми повеќе пати има носено такво масло дома и тоа пакувано во канта од 10 литри, па претуравме.
    Ако стои на ладно се згрутчува и станува како маст, а инаку не е лошо, убаво е.
     
  18. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    309
    Пол:
    Женски
    Викаат дека е поздраво маслиновото масло јас сум читала статии дека има диететско и лековито дејство.Го намалува холестеролот во крвта,спречува формирање на камен во жолчка го намалува притисокот,го штити срцето,намалува стареењето и појава на рак.Јас го конзумирам со салати најчесто.И битно е дека на кожата и дава природен сјај,а игра улога во спречување на паѓање на косата.
     
  19. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.095
    Допаѓања:
    56.324
    Пол:
    Женски
    Ние дома користиме ладно цедено за салати, а за пржење обработено маслиново масло измешано со сончогледово. Рибата, компирчињата и било што друго испржени така примаат многу помалку масло и поубави ми се.
    Инаку користиме домашно маслиново масло
    дечкото на братучетка ми од Грција ни носи секое лето залиха за цела година :lol:
    и преубаво е.
     
  20. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    цел живот маслиново масло и не признавам ниедно друго! Имам пробано јадења приготвени со други видови на масло но и на маст, сепак маслиново си е маслиново!

    не разбирам како некоии можат наместо масло да користат маст, бљак!