1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Маслиново масло

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од maja8, 19 декември 2010.

 1. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.157
  За маслиновото масло знаеме дека е многу здраво, дека е составен дел од медитеранската кујна и дека се препорачува од сите нутриционисти.

  Дали и колку го користите? Дали целосно обичното масло за јадење го заменувате со маслиново, или само за свежи салати? Ваши препорако и искуства?
   
 2. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  Кај мене дома се користи само маслиново масло и ништо друго :) . На почетокот кога почнавме со оваа практика, беше малку чудно и не беше многу вкусно, но сега се е во ред :)
  Многу е поздраво од Сончогледовото, кое содржи разни хемикалии и предизвикува многу болести :)
  Јас би го препорачала на сите :)
   
 3. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.448
  Пол:
  Женски
  И сончогледовото масло е здраво ако е ладно цедено. Всушност ако маслиновото не е ладно цедено , не е здраво. Со загревање на маслото се заситуваат мастите. Затоа најдобро е ладноцедено и термички необработено масло.
   
  На FBI му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.470
  Допаѓања:
  147.000
  Зар за пржење и готвење користите маслиново масло?!
  Колку што знам има пониска точка на која што прегорува,па и не е толку здраво така,ефектот од маслиновото масло се постигнува само со ладно цедено и свежо конзумирано преку салати.Екстра врџн е она што е најздраво,тоа е ладно цедено од здрави плодови,а останатото е преработено и се добива од оштетени и премногу зрели плодови.

  Мене лично не ми е вкусно и ми се повраќа од вкусот,ама го користиме дома за салати,заедно со масло од семки од тиква и од семки од грозје.А за готвење сончогледово,но претежно не се јадат прженици,па и тоа е ретко.
   
 5. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.448
  Пол:
  Женски
  Сум пробала да пржам на маслиново , навистина многу смрди .
   
 6. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  Во мојот дом, многу ретко се конзумира пржена храна....скоро воопшто :)
   
 7. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.470
  Допаѓања:
  147.000
  За пржење само од палма е препорачливо,затоа што поднесува многу високи температури и пак не гори.Во МекДоналдс го користат за помфритот,затоа и го има тој интересен,а убав шмек.
  Кој може да си го набави,одлична ствар.Пред неколку години татко ми довлечка такво од пат,ама 750 мл,отиде веднаш,а му се смеевме какво ти е ова масло од палма.Не знам дали го има тука во малопродажба,не сум го сретнала до сега.
   
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.481
  Допаѓања:
  64.007
  Пол:
  Женски
  Мислам дека палмово нема во малопродажба. Инаку се користи во повеќето сендвичари. не се менува, само се додава.
  Маслиновот на салати обавезно. Им дава посебен шмек.
   
 9. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.448
  Пол:
  Женски
  Палмовото масло го има во Тинекс, дури содржи како грутки во него, баш го гледав и се чудев што масло е . Другар мој држеше сенвичара и користеше такво масло за помфритот, поспоро испарувало, за разлика од обичното масло кое било поретко .
   
 10. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.422
  Допаѓања:
  247.843
  Пол:
  Женски
  Ех Лилит во срце ме погоди со палмово :inlove: ама за жал мислам дека го нема тука да се купи. А за маслиново незнам дали јас сум единствеиот човек но мене ме боли стомак од него кога го јадам во салата :o
   
 11. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.481
  Допаѓања:
  64.007
  Пол:
  Женски
  Палмовото многу мириса. И како маст е. Јас за по дома не би го користела.
   
 12. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  Оооо Иренна многу корисна информација :!: Фала :)
  Би сакала да го пробам во исхрана.....Лилит го користеше палмовото само за пржење или...????
   
 13. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  911
  Маслиновото масло го користам во салати и во домачни лекови( на пример една лажица маслиново, една лажица ракија и една лажица мед проти кашлање е супер). Маслиновото масло исто го користам како маска за косата доста е хранливо за влакото на косата.
   
 14. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.470
  Допаѓања:
  147.000
  Aу Кенди у тоа време не ме занимаше мене баш готвење да ти кажам право,ама затоа се искористи.Колку што се сеќавам,значително погусто е за разлика од останатите,а многу потечно кога ќе се стопли.
   
 15. unique.lady

  unique.lady Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  69
  маслиновото масло злужи за грлото кога ќе ти се засуши ќе се напиеш 1 полна мала лажичка за мали деца
  а 1 голема лажица за над 13 години
  и служи за во лето ако сакате да оцрните ќе се намачкате со маслиново масло и ќе се сончате потоа ќе станете поисончани и ако влезеш во вода маслиновото масло пак ќе ти остане на кожа. нема потреба да се мачкате повторно
   
 16. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Девојки, палмово масло во малечко шишенце мислам дека сум видела во Виталис, кај што има производи на Виталија. :?:
  Маслиновото масло, знам дека го бараат за здраво, ама освен понекогаш во салата, досега не сме готвеле само со него. Мене додуша ми е така малку засилно, не го обожавам. Ама за сува кожа користи и тоа како.
   
 17. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Маслиново масло си користиме за салати, а инаку за пржење не.

  А да ви кажам палмово масло има во некои големи дисконти што даваат роба на малопродажни објекти, знам татко ми повеќе пати има носено такво масло дома и тоа пакувано во канта од 10 литри, па претуравме.
  Ако стои на ладно се згрутчува и станува како маст, а инаку не е лошо, убаво е.
   
 18. praski4e

  praski4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  280
  Пол:
  Женски
  Викаат дека е поздраво маслиновото масло јас сум читала статии дека има диететско и лековито дејство.Го намалува холестеролот во крвта,спречува формирање на камен во жолчка го намалува притисокот,го штити срцето,намалува стареењето и појава на рак.Јас го конзумирам со салати најчесто.И битно е дека на кожата и дава природен сјај,а игра улога во спречување на паѓање на косата.
   
 19. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.073
  Допаѓања:
  56.300
  Пол:
  Женски
  Ние дома користиме ладно цедено за салати, а за пржење обработено маслиново масло измешано со сончогледово. Рибата, компирчињата и било што друго испржени така примаат многу помалку масло и поубави ми се.
  Инаку користиме домашно маслиново масло
  дечкото на братучетка ми од Грција ни носи секое лето залиха за цела година :lol:
  и преубаво е.
   
 20. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  цел живот маслиново масло и не признавам ниедно друго! Имам пробано јадења приготвени со други видови на масло но и на маст, сепак маслиново си е маслиново!

  не разбирам како некоии можат наместо масло да користат маст, бљак!