1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Маслиново масло

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од maja8, 19 декември 2010.

  1. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.032
    Пол:
    Женски
    Сестра ми го става во секоја салата, мене ми е одвратно. Така да, салатата лета во канта. :D
     
  2. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.175
    Допаѓања:
    7.862
    Пол:
    Женски
    Izvinete za lat. od mob sum. Maz mi kupil maslinovo ladno cedeno ama mnogu gorci, taka da stoi veke nekoe vreme celo sise. Za sto moze da go iskoristam dr osven za gotvenje
     
  3. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    За косата, за стапалата. Дури знам и се користи како пилинг за тело. Само тогаш се меша со сол.
     
  4. tanicka

    tanicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Maslinovoto maslo e dobro za se potpolno za se.nasabajle na gladno srce koj moze.sekako po edna lazicka malecka da se pie.ako ti.paga kosata stavas malku i ostojuva edno.15.min i.posle ja mies.go pojaknuva vlaknoto.vo salata e ubavo
     
  5. TheIdealMe

    TheIdealMe Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    88
    Често го користам и тоа само и исклучиво ладно цедено, исто и јас сметам дека е едно од најздравите како и бабата на некоја од вас од претходните мислења... најубаво ми е монини, само е многу скапо, но е повкусно од другите... Само што ладно цедено маслиново не се користи за готвење. Ако се загрее над 180 степени според Целзиус се ствараат канцерогени материи во него т.е. гори... може да се готви ако ставите путер 50% и 50% маслиново ладно цедено, така се зголемува температурата на која што согорува. Сето ова не важи за процесираните маслинови зејтини, што секако не може да се споредуваат со ладно цеденото. Инаку друго масло кое е уште поздраво е кокосовото но ладно цедено исто така, но тоа во други теми.
     
    На bambusce му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Користам ладно цедено маслиново масло само во салата зашто како што кажа феминката погоре не се користи за готвење.Го купувам од Кам мислам дека таму е најефтино.
     
    На Majaa.g му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Одкако пробав 100% чисто маслиново масло ладно цедено во домашни услови во една дрвена машина сфатив дека овие по маркетиве немаат врска.
    Значи вистинското има многу јак вкус, дури и е и горко и јадењата приготвени со него имаат многу специфичен вкус. Ова низ продавнициве е најверојатно мешано со соино масло или којзнае со што, самиот човек кој го произведува ми кажа дека кога го продаваат го мешаат со соино масло... :^)
     
    На Marossa му/ѝ се допаѓа ова.
  8. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    Маслиново масло или како што грците го нарекуваат "течно злато". :*: :*: :*: :*: :*:
    Го заслужило епитетот, бидејќи е докажано дека неговата конзумација придонесува во намалување на ризик од срцеви удари :u: и конорарни срцеви болести.
    Истражувањето започнало 1950 година, помеѓу држави меѓу кои Италија, Грција, Холандија, Финска, Јапонија, САД и Југославија, за да повторно биде спроведено во 1988 година во Грција, бидејќи таа била лидер, посебно островот Крит и стапката на смртност била најмала од сите други држави.
    Жителите на Крит користат ладно цедено маслиново масло за салати, а готват со нормално маслиново масло. Најстарото маслиново дрво се наоѓа на островот Крит.
    Кога купувате маслиново масло, гледајте потеклото да биде од Крит, да биде колку што може свежо (extra virgin) и ладно цедено (cold extracted), да биде органски произведено и да биде во стаклена темна амбалажа. Пластичната или проѕирната стаклена амбалажа придонесува маслото да фото-оксидира (ја менува хемиската структура на маслото) и добива горчлив вкус и мириса како нешто што се раскапува.
     
    На Majaa.g, nikolovskimarijan, Sky-butterfly и 2 други им се допаѓа ова.
  9. tanicka

    tanicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Zitelite na Krit skoro site imaat maslinki znaci od drvoto se nose vo fabrikata I gotovo nema ni mesanje no preceduvanje .masloto e mnogu gusto I ima specificen vkus I miriz inaku za izvezuvanje mislam deka orginalnpto kritsko e vo staklenisisenca I mala gramaza. Ako Ima nekoj zaentrisiran mozes da se Nabavi no samo kanta od 15 kg :)
     
  10. barbiegirl.24

    barbiegirl.24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    Си правам салата со него, пуканки, си ставам на стапала и коса.
     
  11. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Маслиновото масло е многу здраво за сите и за се.Татко ми многу сака се што готвиме со маслиново да е но јас неможам некако тешко ми е. Еднаш му викам да купи и тој веднаш само ти речии отиде и донеса и добро поминаа ден два (тој не праша зашто сигурен беше за јадење дека го барам) и ме прашува добро со маслиново е јадењево и јас аии не какво маслиново знаеш дека неможам, и тој а зш бараше да купам па тато бе се разбира за косата(косата ми е хоби па што ке слушнам ставам) он остана:| па добро јас се израдував мислев ке го ставаш во јадењет. ХАХА Тоа беше добро смеење:rofl:
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. supergirlsk

    supergirlsk Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    8
    Јас 100% го имам заменето сончогледовото со маслиново масло.
    Иако и маслиново одбегнувам да користам т.е. го користам во многу мали количини кога е неопходно да се стави масло во некоја подготовка на храна.
     
  13. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.369
    Допаѓања:
    9.304
    Пол:
    Женски
    Абе некогаш јадам некогаш не мислам грдо е :(:(
     
  14. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.575
    Допаѓања:
    48.895
    Пол:
    Женски
    Женички, јас како тазе домаќинка од вас совет да побарам.
    До сега готвев на сончогледово масло, сакам да променам со маслиново.
    Пред извесен период проструи муабет на фб дека ладно цеденото маслиново масло станува канцерогено кога се загрева. Така да секогаш кога застанувам пред рафт да купам маслиново, незнам кое да го изберам.
    Дајте совет, може и слика кое го користите, а да не ми опретерети премногу буџетот?
     
  15. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.306
    Пол:
    Женски
    Ели, јас готвам на обично маслиново, некако повкусна е храната и поубаво се готви. Го земам маслиновото од Кам Маркет, тоа што е 148 денари, мислам, а еден литар е. Најефтино е. А ладното цедено само за салати и готови јадења што не се преработуваат термички.
     
    На referentka, Sky-butterfly, WORRIED.BT и 3 други им се допаѓа ова.
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
  17. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.575
    Допаѓања:
    48.895
    Пол:
    Женски
    Сум го испробала како маска за коса, како пилинг на лице и тело, само за вистинската намена не. :rofl:
    Ладното цедено ми дава чуден шмек на салатата, ама ќе пробам да готвам со свежото.
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    @Eli23 Jas go koristam na Huile d'olive go kupuvam vo zito matket i sum zadovolna no poveke go koristam za salati a za gotvenje koristam obicno no samo na Brilliant drugite mi mirisaat.
     
    На Sky-butterfly, WORRIED.BT и Eli23 им се допаѓа ова.
  19. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Зошто не си купиш од фришопот?
     
  20. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Zasto ne e golema razlika vo pari i posle rabotno vreme gledam sto e pobrzo da si odam doma :) ,obicno oblekata e poevtina i redoven musterija sum za toa.