babylove овошни кашички

Масло од чајно дрво

Дискусија во 'Лице' започната од SofiMar_, 27 април 2017.

 1. SofiMar_

  SofiMar_ Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  58.079
  Пол:
  Женски
  Маслото од чајно дрво потекнува од Австралија и е познато како ефективен лек за третирање рани, акни, брадавици и израстоци и сл.
  Исто така се употребува и за нега на коса.

  Купив пред некое време по препорака со цел да отстранам една брадавица, а имам и проблем со акни на лицето во последно време, но сеуште не сум почнала да го користам.

  Може ли да споделите искуства, дали го имате користено, за што, и колку ви помогнало?
   
 2. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.928
  Допаѓања:
  13.930
  Пол:
  Женски
  Користам масло од чајно дрво со години. Го користам за многу работи. Капнувам по неколку капки во маска од зелена глина. Ставам во масло од рицинус или чичково масло за масажа на коренот на косата. Го ставам во масло од кантарион за побрзо зараснување на рани или лузни. Понекогаш го мешам со кремата или маслото за лице. Неразредено со памук го ставам директно врз акни.
  Маслото од чајно дрво има силно антибактериско, антисептичко и антиинфламаторно дејство. Јас го сметам за едно од најдобрите средства за третирање на било какви кожни проблеми.
   
  На marchi-cool, Mishela, koritsaki и 2 други им се допаѓа ова.
 3. SofiMar_

  SofiMar_ Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  58.079
  Пол:
  Женски
  Денес го пробав, ставив на една акна на лицето па ке видам дали ке има некаков ефект. Инаку, има многу силен, тежок мирис, цела куќа мислам замириса од една капка.
   
 4. kala21

  kala21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2013
  Пораки:
  1.806
  Допаѓања:
  15.347
  Пол:
  Женски
  Ова се покажа одлично за сушење акни,чисто го нанесувам директно на акните.Ама никако на цело лице. download.jpg
   
  На buba4e89, *Amethyst* и LollySky им се допаѓа ова.
 5. *Amethyst*

  *Amethyst* Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2016
  Пораки:
  1.080
  Допаѓања:
  8.071
  Пол:
  Женски
  Која цена држи и од каде го зимате?
   
 6. kala21

  kala21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2013
  Пораки:
  1.806
  Допаѓања:
  15.347
  Пол:
  Женски
  200 денари од Зегин.
   
 7. *Amethyst*

  *Amethyst* Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2016
  Пораки:
  1.080
  Допаѓања:
  8.071
  Пол:
  Женски
  Колку мл е? И дали може да ставам дел и во шампонот за коса?
   
 8. kala21

  kala21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2013
  Пораки:
  1.806
  Допаѓања:
  15.347
  Пол:
  Женски
  10 мл ,јас само за лице го користам.Зошто во шампон,какво дејство би имало?
   
 9. *Amethyst*

  *Amethyst* Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2016
  Пораки:
  1.080
  Допаѓања:
  8.071
  Пол:
  Женски
  ЈАс во еден шампон ставав кокосово масло и АД капки за да има поубав ефект.
  Пак сега сакам да направам па да прашам дали е ок затоа :)
   
  На душленце му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kala21

  kala21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2013
  Пораки:
  1.806
  Допаѓања:
  15.347
  Пол:
  Женски
  Маслата подобар ефект ќе имаат ако ги употребуваш како маска пред миење на коса да стојат неколку часа:)
  Баш за масло од чајно дрво не сум прочитала никаде дека се употребува за коса,имам користено кокосово и маслиново за коса:)
   
  На buba4e89 и *Amethyst* им се допаѓа ова.
 11. *Amethyst*

  *Amethyst* Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2016
  Пораки:
  1.080
  Допаѓања:
  8.071
  Пол:
  Женски
  kala21 затоа и јас прашувам пошто не знам :lol:
  Ке си земам ако не ке го измешам со крема за лице, така со АД капки правам ги ставам у кремата и ете ми.
   
 12. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  871
  Допаѓања:
  817
  Зошто да не. Јас понекогаш го ставам во кна. Се препорачува против перут.
  Употреба на чајно дрво
   
  На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
 13. *Amethyst*

  *Amethyst* Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2016
  Пораки:
  1.080
  Допаѓања:
  8.071
  Пол:
  Женски
  А колку пари е и од која аптека да го земам?
   
 14. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  871
  Допаѓања:
  817
  Го имаш во Зегин, околу 200 ден на ESI.
  upload_2017-5-6_12-46-21.jpeg
   
  На buba4e89 и *Amethyst* им се допаѓа ова.
 15. sofija014

  sofija014 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  631
  Допаѓања:
  3.529
  Покрај ова од еси, Имате масло од чајно дрво од галафарм. OLIS.jpg
  Многу е убаво и мене лично многу ми помогна околу акните. Цената му беше до 100 ден што е доста помалку од тоа од еси.
   
  На _Catherine_, ana992 и dc15 им се допаѓа ова.
 16. Vicorial

  Vicorial Нов член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2017
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  29
  Јас веќе две години некаде го користам маслото од чајно дрво на Боди Шоп. Ептен ми помага во контролирање на акните, веднаш ги суши. Топло го препорачувам, вреди за секој денар.

  [​IMG]
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  3.461
  Допаѓања:
  29.733
  Пол:
  Женски
  Дали може да се нанесува на цело лице, нели секое масло хидратира, или само на акните се става?
   
 18. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.430
  Допаѓања:
  76.054
  Пол:
  Женски
  Не е како другите масла, не се нанесува на цело лице.
  Многу убаво е објаснето неговото влијание и предноста во првите неколку постови.
  Не се користи за хидратација, туку (најчесто) за третирање на кожни проблеми.
  Јас на пример со него третирам акни и скалп.
  На цело лице никогаш не го нанесувам самостојно.

  Нанесуваш директно на засегнатото место (значи не по целото лице) и оставаш да делува преку ноќ.
   
  На buba4e89 и kala21 им се допаѓа ова.
 19. SofiMar_

  SofiMar_ Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  58.079
  Пол:
  Женски
  Јас во тегличката со кокосово масло ставив неколку капки чајно и ставам на цело лице секоја вечер.
   
 20. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  3.461
  Допаѓања:
  29.733
  Пол:
  Женски
  Каква кожа имаш? И за што го користиш?