1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мастер студии Француски јазик

Дискусија во 'Образование' започната од Bubish, 30 септември 2020.

 1. Bubish

  Bubish Нов член

  Се зачлени на:
  30 септември 2020
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите!
  Колку сте запознаени со постдипломските студии во областа на Францускиот јазик? Дипломирав Бизнис Логистика пред неколку години па ме интересира дали на основа на тоа можам да запишам Мастер Француски и Англиски на пример и на кој Универзитет, што како? Фала однапред!!❤️
   
 2. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  2.827
  Допаѓања:
  8.208
  Пол:
  Женски
  Можеш кај Францускиот институт во Скопје да полагаш делф/далф и тоа директно за степенот што ти треба. Се плаќа минимална сума (ѕирни онаму во ценовникот) и ти важи доживотно степенот за кој си полагала, што не е случај кај тестовите за англиски.

  Не би ти препорачала доколку немаш претходно познавање од францускиот јазик, бидејќи и не е баш така едноставен. Има стипендии за мастер студии во Франција преку Францускиот институт (доколку положиш делф/далф т.е не е задолжително, но приоритет имаат студентите со положен B2 француски јазик). Разгледај, распрашај се по студенти што студирале или студираат. Можеш да продолжиш во областа на економијата, но студиите ќе ти бидат на француски јазик (ова конкретно за Франција).

  Ова е она што го знам ама не знам дали ќе ти помогне оти не е за во Македонија. Доколку ти се потребни некои насоки за јазикот обрати ми се во лична порака.

  Доколку евентуално ти треба само положен француски јазик, доволно ти е делф/далф.

  https://www.ifs.mk/les-avantages-du-delf-dalf/
   
 3. Seli20

  Seli20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2016
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  417
  Пол:
  Женски
  Делф и даф е еден испит или различни се? Се полагаат по степени А1, А2, В1.. или тоа е еден универзален испит? Дали во француски институт има подготвителни часови?
   
 4. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  2.827
  Допаѓања:
  8.208
  Пол:
  Женски
  @Seli20 разгледај на страната (горе има линк), онаму пишува сѐ.
   
 5. Seli20

  Seli20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2016
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  417
  Пол:
  Женски
  Прочитав и не ми се јасни овие работи, затоа прашав :)
   
 6. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  2.827
  Допаѓања:
  8.208
  Пол:
  Женски
  @Seli20

  1. Делф ти се од А1 до Б2. Далф ти се Ц1 и Ц2.
  2. Можеш директно да полагаш за тоа ниво за кое мислиш дека си спремна (и ти важи постојано т.е цел живот).
  3. Има подготвителни часови (1 час: 1 100 ден; 5 часа : 5 100 ден; 10 часа : 9 500 ден. еве пример за индивидуалните часови, овие цени ги имаат истакнато), но не значи дека ти се задолжителни туку можеш и сама да си се спремаш.
   
  На Seli20 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Seli20

  Seli20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2016
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  417
  Пол:
  Женски
  А колку чини да се полага на пример Б2 ниво?
   
 8. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  2.827
  Допаѓања:
  8.208
  Пол:
  Женски
  @Seli20 мислам дека беше околу 2000 или 3000 денари (така нешто).
   
  На Seli20 му/ѝ се допаѓа ова.