1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мастит

Дискусија во 'Бебе' започната од captivating, 7 февруари 2014.

 1. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  476
  Како да знам дали имам маститис?
  На левата града приметив дека имам грутка кога се осеќа повеќе за време на доење, како се празни градата се повеќе можам да ја осетам.
  А на десната града кога цица осеќам некоја тапа болка, како да има некој канал од кој влече на празно.
  Брадавиците ми се вцрвенети и градите како да ми се потопли од обично.
  Можно е да е мастит?
   
 2. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  4.736
  Допаѓања:
  137.260
  Пол:
  Женски
  под топол туш застани или стави затоплена крпа на градите, масирај, да се отпуштат каналите и молзи или бебето стави го да цица.после подој лист од зелка да ја земе температурата.повторувај го ова цел ден повеке пати ке ти олесни да не дојдеш во ситуација антибиотик да примаш.
   
  На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
 3. TSS

  TSS Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2013
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  396
  Доколку осетите дека имате многу насобано млеко(а бебето не може да го исцица) можете да ја ставите градата над тегла-на пример со многу топла вода.Од самата пареа млекото почнува самото да тече.
  Ова ми е испробано и навистина функционира.
   
  На Antebellum, Saraa и thebabylover им се допаѓа ова.
 4. Yeats

  Yeats Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2012
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  66
  Јас добив мастит на почетокот. Ми се појави црвенило на градите, орво на едната а потоа и на другата. Ме болеа многу особено едната што ми беше разранета. Една вечер седнав да се измолзам бидејќи чувствував дека има вишок млеко и забележав жолтеникаво во млекото.Имав и температура 38. Бев на лекар и ми препишаа антибиотик. Инаку, бебето не исцицувало се на почеток и задолжително е одмолзувањето. Во спротивно застоеното млеко може да застане во каналите, може да се запушат и да загнои. Ми кажаа бебето да си цица не било штетно за него. На мене најмногу ми помогна топол туш секој ден по двапати, се одмолзував почесто и навечер ставав облоги од лист од зелка. Одморот е задолжителен, нека го причува бебето некој а ти одмори се, поспиј на грб.
   
 5. mihael4u

  mihael4u Активен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2013
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  22
  женски јас имам многу малку млеко и малата цица како на ирачка, на едната града имам топпче и многу ме боли бев на преглед и матичната ми рече дека е мастит и ми закажа мој термин ама за 2месеци, исто така ја чудеше тоа што немам млеко а имам мастит и рече можи да е циста.. е сега кажетеваше мислење мене 2 месеци не ми се чека ако треба ке си закажам ехо и ренген во Плидност.. вашиискуства со мастит или циста??фала
   
 6. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  4.736
  Допаѓања:
  137.260
  Пол:
  Женски
  колку што знам кога имаш мастит градите се топли и болни,местото тврдо,температура се јавува.ако ги имаш овие симптоми тогаш тоа е.и не можеш да чекаш толку време.пробај со топли облоги на градата и ли со масиранје под топол туш да ја разбиеш грутката а потоа лист од зелка ставај ја зема топлината.може да е само затнато каналче кое бебето не го испразнило со одмолзуванје и топло на градата ке си помогнеш.
   
 7. mihael4u

  mihael4u Активен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2013
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  22
  ти благодарам на советот WORRIED.BT сепак закажав преглед на приватно во ПЛодност кај др Ристески, па ке пишам како ке поминам дај боже да не е нешто сериозно, инаку ги практикувам овие совети..
   
 8. џунџуле

  џунџуле Популарен член

  Се зачлени на:
  2 август 2016
  Пораки:
  786
  Допаѓања:
  1.481
  Пол:
  Женски
  Сакав да прашам дали некој примал антибиотик за мастит додека се уште бебето цица и кој антибиотик
   
 9. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  15.689
  Допаѓања:
  72.586
  Пол:
  Женски
  Cefaleknsin, si cicase sinko imase 1ipol 2m... :)
   
  На џунџуле му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Monella

  Monella Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2013
  Пораки:
  2.086
  Допаѓања:
  31.965
  Devojki da si prasam tuka, ako nekoj ima iskustco neka pise! Znaci jas ne dojam veke 10 meseci a i dodeka doev nemav mnogu mleko poslednite meseci davav i ad, koga prestanav nemav nikakov problem nitu me bolea gradite nitu imav mleko koga ke se stisnam. Seda veke 2,3 meseca kako imam problem so ednata grada non stop me boli ( poveke me pecka kako vospaleno ) mi se sluci na dva pati koga sum bez gradnik da zabelezam kapka mokro na bradavicata. Da napomenam od taa grada davav pomalku da cica zasto nemav bradavica na nadvor i mnogu bolese a mleko imase poveke od dr. Bev kaj maticniot vcera rece deka zlezdata sto ja pipa vnatre e pogolema od dr.grada i mi dade da pravam ehografija za koja mi zakazaa vo dekemvri. Prasanjeto mi e: Dali moze da se dobie mastit posle tolku vreme?? Znaci gradata ja osekam bas kako da ima mleko a dok.proba ne izleze nisto.
   
 11. fairy88

  fairy88 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  1.504
  Допаѓања:
  7.490
  Ако сакаш да стимулираш лактација се стават топли облоги и топол туш.Маститот е воспалене, па според тоа ладни облоги.
  Јас досега три пати фатив од кои еден тешко го решив оти ми беше прв пат и мислев дека е грип,коски ме болеа,температура,главата и немав силна болка во градите освен грутка.Откако кажаа што е со ладни облози и измолзување за ден се повлече.Не ѓи почнав антибиотиците кои ми ѓи препишаа.
  Наредните два пати поучена од претходно на време интервенирав и не залегнав многу, освен не многу висока тт.
   
  На Majaaaaaaaaaaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Monella

  Monella Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2013
  Пораки:
  2.086
  Допаѓања:
  31.965
  Dodeka doese ti se slucuvase toa ili i potoa? Sakav da znam dali moze da dobies i ako ne does?
   
 13. џунџуле

  џунџуле Популарен член

  Се зачлени на:
  2 август 2016
  Пораки:
  786
  Допаѓања:
  1.481
  Пол:
  Женски
  @Monella ne sum imala vakvo iskustvo, se nadevam ke nemam, no mozno e da se sluci.zlezdata povtorno da laci poradi hormonalen disbalans. izmasieaj se nezno pod topol tus so kruzni dvizenja, nema steta od toa, cisto da ne ostanala nekoja grutka mleko. Napravi go toa nekolku pati pri tusiranje.
  Poskoro da se sredi probkemceto pa pisi sto si napravila.
   
 14. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.211
  Допаѓања:
  13.861
  Пол:
  Женски
  До едната брдавица, т.е. до.ареолата ми е црвено и птеченко и имам како.грутка на допир се чувствува. На истата града ми беа запушени каналите.првата недела.откако се.породив, (сега сме веќе седум) имав и тт, ама.со.одмолзување листови од.зелка и топол туш помина. Сега се појави ова. Немам тт, немам симптоми како претходно, ама се прашувам дали е мастит. Му дадов на мали од таа да шмука повеќе а во меѓувреме и одмолзувам. Да се масирам ептен е незгодно местото немам како. Што мислите, дали е мастит, т.е. дали кај мастит се вцрвенува местото и набабрува како отеченко?
   
 15. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  8.297
  Допаѓања:
  37.950
  Пол:
  Женски
  @kikin мислам дека при мастит местото е мазно и тврдо, дури и кожата како сјајна се прави. Ова од слики и што имам читано, и јас имав еднаш искуство ко твоето. Јас масирав под жешка вода, млаз од туш, и се пушти каналот почна да тече млеко, ама и болка имав на местото.
   
 16. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.211
  Допаѓања:
  13.861
  Пол:
  Женски
  Даа, ме боли дури и при допир. Ок значи жешка вода ќе пробам. Tnx
   
  На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
 17. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  15.689
  Допаѓања:
  72.586
  Пол:
  Женски
  Мене баш таму ми беше, до ареолата одма и тоа јас не приметив матичната ми рече соблечи се да видам да не е мастит (зашто јас мислев болна сум дека со тт), беше тврдо и розево местото околу, потопло од другото место на градите. Како што вика Кики така, исто можеш и затоплена тетра пелена со пегла или на радијатор и стави на града и по некое време молзи, да не се тушираш на секое и зелка ставај си.
   
  На Antebellum и kikin им се допаѓа ова.
 18. Kom.pot

  Kom.pot Популарен член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  460
  Допаѓања:
  1.786
  Морам еден совет да ви дадам на сите за жал од лично искуство.
  Многу внимавајте со градите кога ќе забележите грутка и надворешно црвенило. Доколку не се повлече за 24 часа со масажи, зелки и сл. ЗАДОЛЖИТЕЛНО одете на доктор да ви препише антибиотик кој може да се пие со доење.
  Јас имав грутка и почна веќе да ми се прави од надвор како црвенило, кренав и тт, и цело време правев масажи под топол туш, зелка , се молзев и грутката не се намали. Кога појдов на болница ми кажаа дека запушениот канал загноил, се направил апцес и мора да се собере гнојот на едно место за да се направи инцизија. Не морам да потенцирам колку беше болно.
  Бидејќи беше многу напреднато, морав да примам антибиотик со инфузија за побргу да делува. Скоро 2 недели секој ден одев на инфузии и вечерта пред да одам на инцизија, гнојот истече самиот, па не мораше да се сече, туку одев само на преврски. Секој ден ми
  Го чистеа со хидроген и бетадине, исто ужасно болно. По некое време ранаа се затвори и заздрави но сега имам лузна голема.
  Не сакам да ве плашам , ни да кревам паника, напротив постов го напишав бидејќи не сакам никоја друга да ги помине истите маки како мене.
  Мојов случај многу ретко се дешавал, ама добро е да се знае дека маститот може да развие и апцес.
   
 19. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.211
  Допаѓања:
  13.861
  Пол:
  Женски
  Искрено, мене ми е повеќе од 24 часа и не се повлекува. А да одам на гинеколог, на его гледаат дали е загноен?
   
  На Pepa B.. и Antebellum им се допаѓа ова.
 20. Kom.pot

  Kom.pot Популарен член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  460
  Допаѓања:
  1.786
  А црвено ти е надворешно?
  Јас бев на гинекологија, таму само со рака ми го проверија и ми дадоа упут за ехо на гради, кај мамографија што се прави и таму со ехо ме гледаа.