1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мастит

Дискусија во 'Бебе' започната од captivating, 7 февруари 2014.

  1. Малечка Маша

    Малечка Маша Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2015
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Pak mi zbuvna istoto. Piev prethodno Ospen, drzev ladni oblogi, demek se sredi i sega posle 2 nedeli pak istoto. Mi rekoa deka e mozno od ranichkana bradavicata... Kako da go resham ova da ne me povtori pak? Pred i posle podoj se zamivam, bradavicata na taa grada me boli
     
  2. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Тоа со замивањето незнам дали има врска.... :^)
    Можеш да стоснеш малку млеко да намачкаш и да се исуши. Мачкаш ли ланолин?
    Ставаш ли зелка? Прај дупче кај брадавицата. Туширај се и масирај со нешто мрсно, од сите страни масирај кон брадавицата. Масирај дури не шприцне млеко, без да стискаш, туку само со една рака како да лизгаш кон брадавицата.

    Едит. Не спиј на страна или на стомак. На грб само. ;)
     
    На snegulkata, kukla21 и Малечка Маша им се допаѓа ова.
  3. Малечка Маша

    Малечка Маша Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2015
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Јас намерно не истиснував млеко зошто мислев да не се пренесат бактерии така ако ми се има отворено некоја раничка на брадавицата. Инаку сега се намачкав ланолин па ќе видам дали ќе има ефект. Инаку кога си цица бебето мене градите ми омекнуваат и двете, мислам дека бебто ме исцицува до крај, Можно ли е воспалението да не е од заостанато млеко туку од навлезена бактерија или нечистотија?
     
  4. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Можно е. Но тоа треба да ти потврди лекар. Ако мислиш дека може да е бактерија, оди на лекар. Може да ти даде капки и за брзо да помине. Вака ако чекаш, а е бактерија, се полошо ќе е.
     
    На Малечка Маша му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Малечка Маша

    Малечка Маша Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2015
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Бев кај гинеколог, не ми кажа ништо такво. Како знаат тие дали е бактериски ? Гинекологот само ми ја погледна градата, рече измолзување, замивање, зелки, ациди борици и антибиотик. Ама мене ми е чудно да заостанува млеко зошто после подој градите ми омекнуваат.. Еве не знам...

    Plus, koga i da stisnam stalno mleko ima... Stvarno ne znam dali do kraj se prazni...
     
    Последна измена од модератор: 16 мај 2018
  6. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    @Малечка Маша абе мене гинекологот не ме ни погледна, ниту ме праша нешто за гради и доење. :^) Јас си ставав зелка, мачкав ланолин, туширав со жешка вода, масирав со мрсно. Секогаш кога ќе осетам нешто одма почнував. Да не претерам ама месец дена сигурно, секој ден. :yawn:

    Еве сега имам блистер. Боли, ама си трпам. Ќе помине. ;)
     
    На Lina6 и Малечка Маша им се допаѓа ова.
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    @Малечка Маша а да отидеш едбо ехо на гради да ти направат. Не пишувам за себе за да не ве плашам, ама гинеколог не е стручен за ова.
     
    На Малечка Маша му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Малечка Маша

    Малечка Маша Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2015
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Ne znam, moze i ke idam. Ne znaev kaj kakov doktor da se obratam kiga mi zbuvna toa i otidov na ginekolog. Se prashuvan i kaj mene da ne e kandida... Ama nema belo po jazicheto, a mene bradavicata me boli posle podoj na taa grada. Stvarno ne znam kaj kakov domtor da odam. Eve sega moze ke pomjnd, ama amo me povtori ne znam kaj koj da odam... Mislam deka ne e od zaostNato mleko
     
  9. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Извини, сега го гледам постот. Се надевам до сега веке се ти е во ред. Инаку моето прво искуство со запусен канал бесе со силни болки во коските, како најлошиот грип да ме имаше фатено, страшно силни мигренски главоболки, инаку никогаш не ме болела во живот главата.
    Она што е најдобро во таков случај, после доење да се измолзиш доколку детето е мала и не може убаво да ја испразни градата. Пред молзенје задолжително топли облоги, или топла вода во пластично шише на местото каде те боли градата, потоа полега бес голем пристисок масирај накар ареолата да излегува полека млеко, кружни движења полека над грутката или местотот што те боли па пак накар ареолата. Важно е после тоа да ставиш ладни облоги да се оладат градите. И ЗЕЛКА, значи подобар лек нема. НАвечер стави облоги на целата града, само ареолата да не ја покриваш.
    Се надевам нема да ти затреба за во идни мојов совет и дека сте добро и се уште се доите.
     
    На Jana2770 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Jana2770

    Jana2770 Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2018
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Да сега се е во ред и млекото ми се врате. Само со враќањето ба млекото бебето кога го ставам да цица плаче и се нервираа многу. Значи исто како да се мава од земја од нервоза... и ќе го исправам се смирува во секунда... ќе го легнам коси си кубе... Е сега ако огладнало повеќе, цица нема гајле.
    Дали ова е некој проблем со доењето? Се мислам дали е до положбата на држење.. :?:.. ама ито го држам како секој друг пат..:?::?:

    Џунџуле.. дали и после доење се ставаат ладни облоги?
     
    Последна измена од модератор: 20 мај 2018
  11. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Од ладни облого се намалува млекото, значи доколку се одмолзуваш само, инаку нема потреба.
    Пробај пред да доиш малку млеко да пуштиш, знае да е многу топло млекото и да ги пече. Значи сосем малку.
     
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Колкаво е бебето?
     
  13. Jana2770

    Jana2770 Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2018
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    2 месеци и 1 недела
     
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ококу 3тиот месец фаќа криза таква. Бебе мое ептен ја манифестираше. Прво почна чат-пат да прави, а после секое доење беше хорор :( За утеха, поминува. Најди поза која ја сака и дои го така :)
     
    На Dalia93 и Jana2770 им се допаѓа ова.
  15. Lejlaah

    Lejlaah Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2018
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Имам грутка прилично големка. Имав грозница јака и главоболка. Бев на дежурно и константираше мастит. Ми даде амоксиклав и да се туширам. Пробав некое време ама нит тече нит коа ќе стиснам излегува. Чаре има ли ? Не се трпи болкава
     
    На Mikica1212 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Шишиња со жешка вода на местото и масажа, едната рака ќе ја ставиш под градата, другата одозгора и ќе масираш со едната рака према лево, со другата према десно, со кружни движења. Може да те боли, ама ќе издржиш за да ја разбиеш. Уште не ти се отворени каналите убаво, па затоа. Стави тенџере со вода на оган, нека зоврие и стој со градите над пареата и масирај. Мора да попушти.
     
    На Lolipop23 и Lejlaah им се допаѓа ова.
  17. Lejlaah

    Lejlaah Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2018
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Градиве еве 2 дена ме болат. Малиот дои. Денес пробав да се измолзам и тоа можев само 50 мл. Ама болкава не престанува ко некои товар е. Совет некој. Умала ли некоја ист случај? И што може да е
     
  18. MarioliMia

    MarioliMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2017
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Listovi zelka i blaga masazaod pod miski nadolu
     
    На Lejlaah му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Пиеш ли уште терапија? Грутките успеа ли да ги разбиеш?
    Анатх погоре ти пишала супер совети, значи ако ти се тврди градите право под туш и масажа со жешка вода, стискај силно, ако не можеш самата маж ти нека ти помогне (боли знам, ама мораш да издржиш, во спротивно може са се влоши состојбата). Над пареа исто е многу ефикасно, сум се масирала со саати за да ги разбијам грутките. Ставај топли облоги пред подој (додека цица масирај со шише жешка вода), а после подој ладни облоги и зелка. Градите да ти бидат слободни, никако немој да носиш градник. Бебе нека цица што почесто. Еве ти и супер статија:
    http://superbeba.com/2015/01/24/mastitis-zacepljenje-mlecnih-kanala-i-infekcija-dojke/
     
    На Lejlaah му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Lejlaah

    Lejlaah Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2018
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Градиве ми се меки. Ги разбив грутките мислам ама брадавиците болат. Секако ви благодарам за советите