1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мастит

Дискусија во 'Бебе' започната од captivating, 7 февруари 2014.

  1. Bubamaricka

    Bubamaricka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    2.122
    Обавезно да продолжиш не се губи млекото од мастит. Почесто бебе на града, топли облоги пред подој, после тоа облоги со ациди борици и мнооогу масажа на градите под туш. И молзи се на секој втор подој. Ова ми беа советите од педијатар кога фатив мастит. И бебе на гради почесто да извлече млекото.

    Со лесно мајка
     
  2. Knizhevnik11

    Knizhevnik11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2021
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    2.491
    Пол:
    Женски
    Цел ден го држам ма гради, празни ми се, пробав да ги измолзам нема ништо а до вчера вадев 80мл одеднаш. Бебе вчера ги исцицуваше и беше најдено, денес ем цел ден виси на нив ем гладно. Маскирам, ставам облоги, зелка, парацетамол по потреба, амоксиклав, но ме загрижува што до вчера имав доволно млеко да се најдува а денес не.
     
  3. Bubamaricka

    Bubamaricka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    2.122
    Да не ти се затнати каналите па да нема доволно проток на млеко да не може да извлече бебе? Провери да не имаш како грутчиња и црвенило и дали ти жежат градите. Јас на една имав мастит и при молзење вадев многу помалку одколку другата ама тоа е индивидуално сепак. Може најдобро лекар да те види да ти каже точно. Пишаното е од мое лично искуство.
     
  4. Knizhevnik11

    Knizhevnik11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2021
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    2.491
    Пол:
    Женски
    На едната имам црвенило што почна да се повлекува, на другата имам два затнат канали со блистери, но измолзувам 70мл од двете без проблем за 10мин. Ама ете не му е доволно бара уште ан3 недели е. Сега дадов измолзено 70 и ад 30 и пак одвај заспива.
     
  5. Bubamaricka

    Bubamaricka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    2.122
    Офф за блистерите не знам што да ти кажам немам искуство. Читни на Инстаграм на профилот доење со љубов сигурно има некој пост со објаснување, ама обавезно на лекар оди да те види ако не си била до сега.
     
    На Knizhevnik11 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bubamaricka

    Bubamaricka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    2.122
  7. Knizhevnik11

    Knizhevnik11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2021
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    2.491
    Пол:
    Женски
    Добра сум. Пијам амоксиклав, само на градата што имав црвенило многу ми намали млекото. Пие измолзено и понекогаш мала дохрана, се оправдаме некако.
     
    На Bubamaricka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bybeDkid

    bybeDkid Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    3.225
    Пол:
    Женски
    Жени, хелп! Фатив мастит на левата града и покрај тоа што редовно дојам и се молзам. Немам грутки, но градата ми е тешка, црвена и жешка. Имам 38.5 температура и треска. Пијам Парацетамол, но не се симнува. Педијатарот на бебуш ми даде Зинат, ми рече облоги со зелка/ациди борици, масажи со топла вода и редовно молзење. Ја вадам по 90мл од таа града, ама ми е страв да се молзам често бидејќи нели така се стимулира уште поголема лактација.
    Прашањето ми е колку често да се молзам, дали да ја празнам цела града и што да правам за температурава? ;(;(;(
     
  9. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.034
    Пол:
    Женски
    Мајка земи павлака со висока масленост, 12% или повеќе и мачкај на градата. Ќе ја извлече сета топлина. Мене само ова ме спаси. Два дена ставав и како нова бев, ни темп, ни црвенило, а ми се качуваше до 39.5 температурата. Ја не можев ич да измолзам, мислев готово отиде млекото во комшии, ама се врати пак, сѐ се регулираше кога се спушти темп.
    П. С. Советот за павлаката ми е од гинеколог.
     
    На tina2018 и bybeDkid им се допаѓа ова.
  10. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Девојки да прашам нешто , ве молам за помош. Бебето ми е 3++ месеци и во последно време не сака да цица , само навечер. Поради тоа ми се појави како вена од под пазувот се до брадавицата внатрешно. Чувствувам набабрено е и болно на допир , а според вашиве мислења Мастит се грутки. Матичната преку телефон ми кажа дека е Мастит и да масирам , ама не ми се совпаѓа со вашиве мислења. Некој вакво искуство?
     
  11. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.704
    Јас од утрово имам 37. Малаксана сум и ме болат мускулите. Левата синоќа ми беше полна бебе не цицаше од неа.
    Од каде да знам дали емастит? Редовно се измолзувам и и давам измолзено од таа града освен синоќа, по малку измолзував:(
     
  12. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Болна, тешка и жешка ти е градата?
     
  13. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.704
    Што знам не до толку….
    Синоќа ме болеше и ми беше тешка да , ама дури сабајле ја измолзев.
     
  14. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Молзи ја редовно прави и масажи за да не се направат грутки. Во моментот тешко е да се каже дали е мастит или обична вироза.
    :hug:
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.461
    Допаѓања:
    3.821
    И од воспаление, ако надошло многу, се запушиле канали, може тт да качиш. Напиј се парацетамол, измасирај и одмолзи малку нека омекне и види, после ставај нешто ладно да држи ако често така ти се воспалуваат. Црвенило обично има со мастит мислам дека не можеш да го утнеш.
     
  16. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.191
    Допаѓања:
    29.829
    Пол:
    Женски
    Мене еве денес втор пат на десната града(омилената) ми се прави како грутка. И тежи и боли. Дури забележувам дека вените ми се со изразено зелена боја и како потечени. Додека пак, левава грга тече сама :)
    Се надевам ќе исцица бебе па ќе поминам без проблем како првиот пат.
     
  17. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.461
    Допаѓања:
    3.821
    Ова го сликнав на некои од тие вебинари што беа.
    По ова и јас сум имала мастит ама сум го средила со парацетамол. :D А мислам дека тоа не може баш.
    Али ете пак некаква насока, може ќе користи.
     

    Прикачени фајлови:

    На eli25 и Knizhevnik11 им се допаѓа ова.
  18. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.704
    Бидејќи си имам цело време 37.1 ми даде матичната општа панцеф и оспен вика кое сакаш тоа пиј го.
    Не знаела она прашај гинеколог. Гинекологот рече нека те следи матичната или оспен или панцеф .
    Ги купив и двата и сега незнам што да почнам.
    Безбедни се и двата нели?
     
  19. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    За безбедни-двата се безбедни.
    Кој да го почнеш не би знаела.
     
  20. Knizhevnik11

    Knizhevnik11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2021
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    2.491
    Пол:
    Женски
    Пробај прво со бруфен и одмолзување, ако не бива пиј антибиотик.
    Јас прв пат бев како од воз прегазена со силни болки во мускулите и тт. Пиев антибиотик, втор пат на време осетив, само бруфен и ладни лименки на града цела вечер и одмолзување и се среди.