Математика на факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Angela12345, 21 август 2013.

 1. Angela12345

  Angela12345 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2012
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  26
  На секој факултет има предмет математиката, дали ви било тешко за учење и дали има сличности со таа математика од средно
   
 2. BlackPiano

  BlackPiano Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2012
  Пораки:
  230
  Допаѓања:
  316
  Пол:
  Женски
  Може грешка ми е информацијата, ама како што знам само на техничките факултети има математика. :?:
  Инаку темава нели треба да се премести во Образование?
   
 3. Angela12345

  Angela12345 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2012
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  26
  Има математика на секој факултет во прва година
  п.с. се извинувам
   
 4. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.672
  Допаѓања:
  1.879
  Ај објасни ми што ќе им е на филолошки пример математика? :)
   
 5. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.539
  Допаѓања:
  2.755
  Пол:
  Женски
  Ја сакам математиката, не да ја сакам- ја обожавам.
  Имав математика на факултет имаше нешто од средно некја основа ама беше далеку потешка.
   
 6. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  572
  Ти пишав и предходно кога го постави прашањево, зависи до факултетот, на економски конкретно математика има само во прва година, има исти теми со таа од гимназија и плус стопанска математика ама не е нешто страшно. На техничките има повеќе.. и тоа дали е тешко е индивидуално.
   
 7. Melek4e

  Melek4e Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2018
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Може ли одговор на оваа задача?
  Цената на еден производ по зголемувањето од 11% изнесува 328 ден. Во ефна продавниџа има 720 производи. Колку ке биде зголемувањетона заработката ако се продадат сите производи?
  Ако може и постапката.. Фала ви
   
 8. VictoriaSan

  VictoriaSan Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2014
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  943
  Пол:
  Женски
  Х - оригинална цена на производ
  У - нова , зголемена цена
  Z - зголемување по производ

  y = 1.11 * x
  328 = 1.11 * x
  x = 328 / 1.11 = 296
  z= y - x = 328-296 = 32
  Вкупна заработувачка 328 * 720 = 236 160
  Дополнителна заработувачка по зголемувањето е 32 * 720 = 23 040.
   
 9. Melek4e

  Melek4e Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2018
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  zoshto 1.11? od kade izleze taa brojka?
   
 10. VictoriaSan

  VictoriaSan Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2014
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  943
  Пол:
  Женски
  Како од каде , па си пишала има покачување за 11% затоа е 1.11.
   
  На Melek4e му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Melek4e

  Melek4e Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2018
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  1.Presmetaj gi ploshtinata i volumenot na kocka so gijagonala 5?
  2.Presmetaj gi ploshtinata i parametarot na triagolnik so dve strani 5 i 6 i agol megju niv od 45°?
  Moze li nekoj ovie dve da mi gi odgovori ve molam premnogu!
   
 12. SnowWhite8

  SnowWhite8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  1.098
  Допаѓања:
  1.300
  Пол:
  Женски
  Има ли некој да ми прати задачи со интеграли со решение ми треба за вежбање.:)
   
 13. Marija343

  Marija343 Нов член

  Се зачлени на:
  29 август 2019
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Девојки како сте?
  Сакам да ве прашам каде може да најдам помош на интернет за математика за факултет?
  Дали можеби некој студира математика ПМФ?