1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Математика на факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Angela12345, 21 август 2013.

 1. Angela12345

  Angela12345 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2012
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  26
  На секој факултет има предмет математиката, дали ви било тешко за учење и дали има сличности со таа математика од средно
   
 2. BlackPiano

  BlackPiano Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2012
  Пораки:
  230
  Допаѓања:
  316
  Пол:
  Женски
  Може грешка ми е информацијата, ама како што знам само на техничките факултети има математика. :?:
  Инаку темава нели треба да се премести во Образование?
   
 3. Angela12345

  Angela12345 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2012
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  26
  Има математика на секој факултет во прва година
  п.с. се извинувам
   
 4. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.701
  Допаѓања:
  1.919
  Пол:
  Женски
  Ај објасни ми што ќе им е на филолошки пример математика? :)
   
 5. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  4.484
  Пол:
  Женски
  Ја сакам математиката, не да ја сакам- ја обожавам.
  Имав математика на факултет имаше нешто од средно некја основа ама беше далеку потешка.
   
 6. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  575
  Ти пишав и предходно кога го постави прашањево, зависи до факултетот, на економски конкретно математика има само во прва година, има исти теми со таа од гимназија и плус стопанска математика ама не е нешто страшно. На техничките има повеќе.. и тоа дали е тешко е индивидуално.
   
 7. Melek4e

  Melek4e Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2018
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  75
  Пол:
  Женски
  Може ли одговор на оваа задача?
  Цената на еден производ по зголемувањето од 11% изнесува 328 ден. Во ефна продавниџа има 720 производи. Колку ке биде зголемувањетона заработката ако се продадат сите производи?
  Ако може и постапката.. Фала ви
   
 8. VictoriaSan

  VictoriaSan Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2014
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  943
  Пол:
  Женски
  Х - оригинална цена на производ
  У - нова , зголемена цена
  Z - зголемување по производ

  y = 1.11 * x
  328 = 1.11 * x
  x = 328 / 1.11 = 296
  z= y - x = 328-296 = 32
  Вкупна заработувачка 328 * 720 = 236 160
  Дополнителна заработувачка по зголемувањето е 32 * 720 = 23 040.
   
 9. Melek4e

  Melek4e Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2018
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  75
  Пол:
  Женски
  zoshto 1.11? od kade izleze taa brojka?
   
 10. VictoriaSan

  VictoriaSan Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2014
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  943
  Пол:
  Женски
  Како од каде , па си пишала има покачување за 11% затоа е 1.11.
   
  На Melek4e му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Melek4e

  Melek4e Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2018
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  75
  Пол:
  Женски
  1.Presmetaj gi ploshtinata i volumenot na kocka so gijagonala 5?
  2.Presmetaj gi ploshtinata i parametarot na triagolnik so dve strani 5 i 6 i agol megju niv od 45°?
  Moze li nekoj ovie dve da mi gi odgovori ve molam premnogu!
   
 12. SnowWhite8

  SnowWhite8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  1.620
  Пол:
  Женски
  Има ли некој да ми прати задачи со интеграли со решение ми треба за вежбање.:)
   
 13. Marija343

  Marija343 Нов член

  Се зачлени на:
  29 август 2019
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Девојки како сте?
  Сакам да ве прашам каде може да најдам помош на интернет за математика за факултет?
  Дали можеби некој студира математика ПМФ?