1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Математика!

Дискусија во 'Образование' започната од meredith, 11 јануари 2010.

 1. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  78
  Оваа тема ја создадов за сите оние кои ја сакаат математиката.Јас едноставно ја сакам математиката и не поминува ден без да решам задача.Дали вие ја сакате математиката исто како и јас.Верувам дека луѓето што ја сакаат математиката се реткост.Споделете ги вашите мислења со мене!!!
   
  На argentina, elka.timova, Bo-Bae и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.734
  Допаѓања:
  113.251
  И јас многу ја сакам математиката. Развива логика што потоа е применлива насекаде. Е јас не решавам задачи, веќе сум многу далеку од тоа. Ама сепак ја сакам :D
   
  На argentina му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.802
  Задачи математика решавам само пред писмена. Не дека не сакам, многу сакам математика и многу ми оди, ама и смерот ми е таков - ЈАЗИЧЕН, па за математика баш и немам многу време.
   
  На loveBlair му/ѝ се допаѓа ова.
 4. LaRagazza

  LaRagazza Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  118
  И јас сум на јазичен смер и исто така решавам математика само пред писмена.Само за разлика од вас јас ја МРАЗАААМ математиката!!! Не дека ми е тешка или неразбирлива...ама не знам.Едноставно ја мразам и ви се восхитувам на вас што ја сакате.Свака част! :lol:
   
  На loveBlair и Jessie-J им се допаѓа ова.
 5. NATE1

  NATE1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  4
  Ja obozaaaaaaaaaaaavam...:))))))))i fakultetot go odbrav taka...:))))))prosto nemozev da zamislam da ucam nesto sto nema matematika....i koga morav da ,,bubam,, teorija posle se odmarav so resavanje zadaci... ;) na poslediplomski prodolziv isto nesto sto ima mnogu vrska so matematkata....prosto obozaaavam da resavam zadaci :lol:
   
  На programerka му/ѝ се допаѓа ова.
 6. PoisonGirl

  PoisonGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  1.023
  Пол:
  Женски
  Ja obozavam be leele moja vtora ljubov sto se vika,moja relaksacija,samo zaradi nea se zapisav na fakultet edvaj cekam da dojde cetvrtok i petok da imam matematika.Dlaboko vo dusata mi lezi
   
  На Nd123456789 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mKdevojce

  mKdevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.583
  Допаѓања:
  10.734
  Колку мака видов од таа математика :worried:hock:
  Ама добро е, помина 8)
   
 8. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  505
  Ја сакам математиката и жал ми е што не учам повеќе математика. Но, доколку би имала шанса да завршам и втор факултете тоа сигурно би бил природно математичкот.
   
  На argentina му/ѝ се допаѓа ова.
 9. tifani

  tifani Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  5
  iskrenoo.........poradi toa sto imav odvraten profesor po matematika ja zamrazev i matematikata sega sum na masinski kade sto ima dosta matematika i imama golemi maki neznam kako ke polozam da imase nekoj da polaga mesto mene ufffffff bi bila najsrekniot covek na svetov :D :D :D :D neznam ne mozam da ja razberam i se nerviram site predmeti mi se so 9 ili 10 ova mi e katastrofa :? :? :? sto da pravammm kako da polozam?????
   
  На monii91 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  78
  И јас едно време имав проблеми со математиката.Но од коај почнав да вежбам повеќе односно секој ден многу ја засакав и сега ми е најомилен предмет.Јас би ти препрачала да вежбаш повеќе.Пиши како помина на испитот!!!
  СО СРЕЌА!!!!
   
  На argentina му/ѝ се допаѓа ова.
 11. tifani

  tifani Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  5
  sekoj den vezbam gi svakam zadacite posle toa neznam da gi resam na ispit ke se blokiram i nisto nema da napravam stvarno sakam da go polozam krivo mi e zosto sum na jak fakultet so mng dobri ocenki a matematika mi e slaba :? :? :? :? sama ta si se razocaruvamm fala ti na sovetot :D :D :D i ke pisam so ke napravam tek na 26 polagam
   
 12. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  78
  Јас ти препрачувам пред испитот да одиш во црква и да запалиш една свеќа за математика.Јас тоа често го правам и сметам дека Господ ми помага.Најдобро е за испит да бидеш психички спремна.Јас пред тест на лист хартија ќе напишам НА ТЕСТ ЌЕ ДОБИЈАМ 5 и ќе го залепам на зид.Ти можеш на напишеш ЌЕ ГО ПОЛОЖАМ ИСПИТОТ.Така секој ден тоа го читам.Тоа функционира и е научно докажано.Може нема да веруваш пошто многумина не веруваат но е вистина.Мислата во твојот мозок поминува како импулс.Мозокот тој импулс го испраќа во космосот.Сето тоа што ни се случува е резулатат на нашите мисли.Ти живееш со мислата дека нема никогаш да го положиш испитот.Насочи ги твоите мисли кон мислата дека ќе го положиш испитот.Мислам дека сега ќе успееш.Послушај го мојот совет и те молам немој да ме сметаш за глупава,мрдната и сл.
   
 13. marti.cookie

  marti.cookie Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  19
  точно е тоа, ако вежбаш ќе ти стане интересно и ќе се испраксираш да ги решиш задачите. Ако знаеш како да ги решиш нормално ќе ти биде уште поинтересно....
   
 14. NATE1

  NATE1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  4
  Matematikata e samo vezbanje....vezbanje i vezbanje....probaj vaka:kako sto si tecat lekciite vo ucebnikot....iscitaj ja kolku da ti se jasni postapkite i oznakite i preresi eden resen primer, i po dve zadaci spored primerot posle lekcijata...posle toa uste 2 od zbirka od toj tip zadaci ....i toa e toa....spremna si...samo sto moras sekojdnevno da resavas...jas ovaa postapka ja koristam koga vezbam nekoj matematika...site se prezadovolni......moras bez panika da pocnes od prvata lekcija, sigurno imas primeri od cas i preresi gi site...a ako se iznaresavas doooovolno zadaci nema da se blokiras na ispit veruvaj mi...pozdrav i pocni si uste denes so po nekoja lekcija.... ;)
   
 15. MATH

  MATH Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  3
  ОБОЖАВАМ МАТЕМАТИКА :!: :!: :!:
  Математиката не е само вежбање,туку да ја разбериш постапката на решавање и да ја примениш во следната задача.Залудно решаваш 100 задачи ако не си ја разбрал постапката :!: Математиката е една од наједноставните науки во која ако добро ги совладаш основите и ако примениш логичко размислување нема да имаш проблем да ги решиш задачите ;) ;) ;)
   
  На Cynthia му/ѝ се допаѓа ова.
 16. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  562
  Пол:
  Женски
  izvinete ama nesakam matematika,zatoa otidov na knizevnost :D iskreno vo osnovno bev super po matematika odev na natprevari ama u sredno ic ne mi se pogodi profesorkata,40 minuti ogovarase profesorki i ucenicki,5 min ja predavase lekcijata,a mene vo tie godini mnogu mnogu ne mi se vezbase doma pa taka da ja zapostaviv matematikata i prestana da mi e interesna,a sega od ovaa vremenska distanca moze i osnovnite raboti da sum gi zaboravila ;)
   
 17. lili1

  lili1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  51
  I mene mi se slucilo istoto kako i na tanja6 mnogu ja sakav matematikata vo osnovno bev perva po matematika , a vo sredno i mene ne mi se pogodi profesorot lekciajata ja predavashe na berzina pose koj razbral razbrall .
   
 18. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.692
  Кога ќе ми спомне некој математика мислам дека ми се повраќа ... А должен за тоа е само мојот наставник по математика.До 4 то ја сакав и ја знаев ама од 5 то навака од самиот збор Математика иам нагони на повраќање ... Пред писмена ќе се изнавежбам и ќе научам и ќе го памтам тоа три дена и послем џабе ... Иначе до пред еден саат вежбав пошто утре праам писмена и имам чувство дека само Господ може да ме спаси ... :geek:
   
 19. Malechk0

  Malechk0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  510
  Допаѓања:
  87

  Се согласувам со тебе ! :) од лично искуство ФУНКЦИОНИРА! :D
   
 20. MadeinHeaven

  MadeinHeaven Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  70
  Зошто ми се повраќа од овој предмет..поради професорот гад... лани и прехлсни не спиев цело второ тромесечие имав упла и стресови на енда контрола не си ги чуствував нозете и мораа да ме носат во стручна служба... мразам математика....