1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Матичар во ресторан

Дискусија во 'Свадба' започната од soncenceto.matea, 22 март 2012.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.112
    Пол:
    Женски
    Треба двајца сведоци - кум и старосват. Прашања - дали се познавате, дали доброволно стапувате во брак и дали сте роднини. Истите прашања ги прашуваат и сведоците. После тоа ќе ве прашаат за презимињата и дали прифаќате да стапите во брак. После тоа се потпишувате. За презимето можеш да се премислиш, ама ќе треба после свадбата пак да уплаќате. Вие двајца и сведоците треба да носите лични карти на денот на потпишувањето. Изводите што ќе ги давате кога ќе закажувате да бидат оригинал, затоа што ги задржуваат кај нив.
     
  2. julia87

    julia87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2016
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    fala ti:)
     
  3. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.058
    Допаѓања:
    72.323
    Пол:
    Женски
    Девојки, не знам дали знаете ама во првата недела од месецот матичар во ресторан е поефтино.
    Мислам дека е дупло поефтино. Ако редовно е 6 000, во првата недела е ми се чини 3000.
    Знае ли некоја за ова нешто повеќе детали?

    Пример, ме интересира - За октомври, 1ви се паѓа во недела, дали само на први важи попустов или ќе го фатам ако е свадбава на 7ми октомври? Само како пример, ако знае некоја повеќе детали?
     
  4. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Само првиот викенд е на пола, што значи 1ви, оти им се рачуна како работен.
    Ама пак прашај за сигурно.
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  5. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.058
    Допаѓања:
    72.323
    Пол:
    Женски
    А каде да прашам? Ако може ЛП некој да ми подобјасни.
    Барам на нет, некое инфо и баш и нема. Само најдов кои документи требаат. А кога требаат? На ден на свадба или кога се закажува?
    И потврда дека сте посетиле предбрачно советувалиште во Центарот за социјална работа ако првпат склучувате брак кај се вади?
    Многу комплицирано ми дојде.
    Се оди во општина ваљда, м?
    Некој со трпение и живци ако има да ми објасни. :)
     
  6. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Повеќе не ти треба тоа. Го укинаа законот.

    Кај нас конкретно во полиција, делот за изводи, венчални листови.
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  7. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Prvvo e maticno pa crkva ili obratno?
     
  8. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.058
    Допаѓања:
    72.323
    Пол:
    Женски
    Како сакаш, така.
    Од матично ти даваат потврда за во црква ако прво одиш во црква и не прават проблем.
     
  9. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.644
    Допаѓања:
    5.587
    Пол:
    Женски
    Kako odgovara taka ne vlijae toa nema vrska koe poprvo ke bide ..
    Za kakva potvrda vikas @TeddyGrey nie pravevme svadba pred dva mes nemase nisto takvo nie si bevme v crkva denta a vecerta ni dojde maticar vo restorant kaza so si kaza :D si lapna 100€ :D i aj vencani ste eve izvod :D :D
     
  10. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    105.726
    Пол:
    Женски
    За да ве венча, попот бара потврда од матично.
     
  11. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.058
    Допаѓања:
    72.323
    Пол:
    Женски
    Мене од матично ми дадоа копија од барањето за матичар на терен и ми рекоа ќе ти треба во црква.
    Бараат потврда дека после имаш закажано за матично.
     
    На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Leona88

    Leona88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2013
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    51
    Иако на време бевме кај матичарот и направивме записник, за малку ќе ни се случеше дебакл. Регистрацијата ни беше закажана за 19 часот. Матичарката не се појавуваше. На крај моравме да го бараме нејзиниот број преку познати за да ни каже дека нешто и се случило и дека ќе дошла за 15 минути. После 3 пати јавување, дојде. Третиот пат дури беше и дрска: "Вакви работи се случуваат". Се вадеше дека морала да замени колешка. А не ни ги донесе ни венчалните листови. Не венча во 20.15. Стресот кој ни го предизвика е неопислив. Не би препорачала никому. Ни ги достави венчалните листови следниот ден и тоа со утнати податоци. Наша претпоставка е дека заборавила дека има регистрација...среќа имавме наши најблиски гости па не опуштаа и не не зезаа.
     
  13. Трепетлика

    Трепетлика Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    260
    Пол:
    Женски
    Дали некој на форумов случајно има склучено брак со странски државјанин во ресторан да ми одговори на неколку прашања? Цел сајт на управата за водење матични книги го исчитав, но сепак имам неколку прашања околу процедурата:

    1. Дали мора лично да присуствува кога се поднесува барањето, или само кога се прави записникот кај матичарот?
    2. На сајтот стои:"Откако ќе биде составен Записникот за склучување брак, странките потребно е да појдат во секторот за странци при Министерството за внатрешни работи со цел да се провери легалноста на престојот на странецот во Р.Македонија.Откако ќе се констатира легалноста на престојот странките се упатуваат кај раководителот на матичарот со цел истиот да изврши проверка на доставените документи и да го парафира составениот Записник за склучување брак." Дали знае некој колку време трае целата таа процедура? Дали може тоа да се заврши во еден работен ден?
    3. Дали доколку лицето разбира и зборува македонски јазик сепак е потребно судски преведувач?

    Однапред сум ви многу блгодарна :)
     
  14. emia

    emia Активен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2017
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    дали некој од вас има контакт од матичното во скопје поточно за во центар ме интересира. не можам да ги добијам на ниту еден телефон :(
     
  15. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.184
    Допаѓања:
    5.300
    Пол:
    Женски

    И моите податоци беа згрешени во дел. Па трчај така постсвадбено во матично да преправи. Во администрација ми минаа трите слободни дена.
     
  16. emia

    emia Активен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2017
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    еве најдов за склучување на брак надовр од просториите се надевам дека ќе ви послужи :)

    http://www.akademik.mk/servisni-inf...brak-nadvor-od-sluzhbenite-prostorii-na-uvmk/
    https://www.uvmk.gov.mk/files/pdf/baranje_brak_teren.pdf
    https://www.uvmk.gov.mk/files/pdf/pravilnik_brak_teren.pdf


    Склучување на брак надвор од службените простории на УВМК

    Опис на постапката

    Согласно Законот за семејство во член 26, каде е регулирано склучувањето на бракот, Управата за водење на матичните книги овозможува склучување на брак и надвор од службените простории на Управата.

    За покренување на постапката потребно е да се пополни барање во Управтата за водење на матичните книги.

    За склучување на брак надвор од службените простории на УВМК се плаќа надомест регулиран со Правилник.

    1. Се пополнува барање за склучување брак надвор од службени прострии во барањето секогаш наведувајте телефонски број на кој ќе бидете достапни кога ќе ве бараат од Управата.
    2. Пополнетото барање се поднесува во архивата на Управата за водење на матичните книги за да биде заверено.
    3. Примерок од пополнетото барање со архивски број добива странката.
    4. За 2 – 3 работни дена ќе бидете известени за матичното подрачје што ќе ви биде определено.
    5. Од како ќе бидете информирани за определеното матично подрачје, брачните другари заедно со изводи од матичната книга на родените и важечки документи за иденјтификаци ја потребно е да направите записник за склучување брак во матичното подрачје кое ќе ви биде определено и да приложите уплата на износ од 100 денари – административна такса и 50 денари за образецот на изводот од матична книга на венчаните кој ќе ви биде даден на денот на свадбата.
    6. Најкасно 15 дена пред одржувањето на свадбата потребно во централата на Управата за водење на матичните книги да доставите оригинал уплатница за извршената уплата на изводот кој ви бил одреден за излегувањето на матичарот надвор од службените простории.

    Дополнителни информации можете да добиете во архивата на управата за водење на матичните книги или на телефонскиот број 02/3232-614.

    Контакт лице за склучување брак надвор од службените простории: Катерина Битровска.
     
  17. VasilkaKuzman

    VasilkaKuzman Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ме интересира дали може во сабота да се регистрира брак во матично и дали се плаќа како за на терен?
     
  18. emia

    emia Активен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2017
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    еве како пресметуваат
     

    Прикачени фајлови:

  19. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.202
    Допаѓања:
    23.761
    Пол:
    Женски
    Знае некоја дали може со пасош да се закаже во матично? :)
     
  20. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Може.
     
    На Мариаа. му/ѝ се допаѓа ова.