1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Матрикс (The Matrix) [1999]

Дискусија во 'Филмови' започната од Doberman, 1 март 2011.

  1. Doberman

    Doberman Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    519
    [​IMG]

    Верувај во неверојатното (Believe in Unbelieveble) е пораката во овој филм.
    Што се крие позади нашата реалност, дали постои друга реалност?

    Матрикс е научно-фантастичен, акционен филм, во кој што се зборува за тоа како самите може да си искреираме свој свет и да бидеме господари на нашиот свет.
    Овој филм има своја филозофија и во филмот е прикажана малку фантастично, но доколку се задлабочиме во филмот ќе ја видиме нашата друга реалност и пораката во филмот.

    Филмов мене ми е еден од омилените и тие што ќе кажат дека не е убав филмов, уствари суштински не го разбрале.

    На IMDb има многу висока оценка 8.7 / 10 и оценката е заслужена

    Еве и трејлерче (кој ќе го свати трејлеров браво,а кој нема да го свати нека го изгледа уште еднаш)
    http://www.youtube.com/watch?v=GtqU57sR0B8
     
    На SimonLimon и Viki.i им се допаѓа ова.
  2. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    И мене Матрикс ми е еден од омилените. Ептен ми е закон. Би го гледала до 101 и назад. ако го разбереш никогаш нема да ти здосади. И трилерчево ти е супер одбрано. ;)
     
  3. Doberman

    Doberman Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    519
    ^ дефинитивно се сложувам со тебе, доколку го разбереме Mатрикс никогаш нема да ни здосади (ама за жал многу малку луѓе го разбираат филмот)
    исто и јас го имам многу пати гледано филмов и никогаш нема да ми здосади.
    BDW во недела (утре) ќе го даваат Mатрикс на A1 во 21.30 часот.
    Jас утре обавезно ќе го гледам и им препорачувам на оние што не го гледале да го погледнат на A1 бидејќи филмов е навистина одличен.
     
  4. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    И како по обичај, темите за вистински добри и квалитетни филмови остануваат....празни. Штета :)

    Одличен филм! Ремек дело и поента која е експлодирачка. Да, тежок е да се разбере, но кој еднаш го разбере, не може да остане рамнодушен. Сум го гледала едно сто пати, и не знам зошто но и јас се вбројувам во групата на „can't get enough" феминки.

    А саундтракот?! :x Колку само се имам „труено“ со музиката!
     
    На do-re-mi му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Го изгледав неодамна, го немав гледано воопшто, ниту трејлер, ниту секунда од филмот.
    Си имам обичај да си оставам важни филмчиња и да ги гледам едно 11 години подоцна. :)
    Матрикс е одличен.
    Поради пораката што ја носи, (идејата е малку постара додуша, имам гледано претходно кратко јапонско аниме со многу слична приказна).
    Кастингот и глумата.
    Режијата на The Wachowskis.
    Ефектите кои за тоа време, 1999 се повеќе од одлични.
    И како што спомена Пирамид - ултрамоќниот, заразен саундтрак на филмот. Песните се masterpiece.
    Филмот е целосен пакет.

    Wake up Neo.

    Два света.
    Две вистини.
    Една која се создава со помош на нашата сопствена перцепција и си ја присвојуваме како таква и вистинската вистина каде нештата се навистина онакви какви што се, објективни.
    Секој од нас треба да биде Нео, секој ден, барем помалку.
    http://www.youtube.com/watch?v=pFS4zYWxzNA
    Во план ми се и другите два дела, наскоро.
    Оваа песна ја открив сосем случајно, и се запрашав - зошто би ставиле девојче со плетенки на постерот?
    Упс, Нео си ставал наочари.
    Секое мало делче од филмот си има значење. И добра поента.
     
    На do-re-mi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Прекрасен, доволно комплициран за мозокот филм, а сепак едноставен и само такви и филмови сакам и можам да ги гледам повторно и повторно. Филмот бог знае колку пати го имам гледано, што на двд, што по телевизииве, дури скоро беше можеби кога гледав на една од странските канали, пак по стоти пат, како се снимал филмот, појаснување на приказната, пак имаше и една емисија паметам за сите најдобри филмови ever, за кои познатите актери одбиле да ја играат главната улога, мислејќи ги очигледно за неуспешни и празни приказни, што потоа се покажало погрешно, така мислам дека Вил Смит требало да ја игра оваа улога, и искрено, не дека го потценувам него, ми се допаѓа како актер, но Нео, дефинитивно не би бил Нео да не беше Кијано Ривс, страшна глума, страшно доловена цела приказна, за што и самиот Вил Смит имаше некакво си признание хаха демек тој не ја сфатил приказната и поради тоа сметал дека нема да ја одигра улогата достоинствено, како што впрочем треба да се одигра. Ма... :)
     
  7. MonnaSi

    MonnaSi Популарен член

    Се зачлени на:
    23 април 2011
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    536
    Треба да седнеш и да го гледаш во тишина и ќе го сфатиш .
    Според мене ова е светот каде некои не водат и се надарени ( пророчницата ) , секој е свој човек има своја моќ ( Нео ) , во овој свет постојано се бориме со злото ( машините ) , реинкарнацијата постои ( коа Нео умре , ќе се врати на овој свет но со друг надворешен изглед - зборовите на пророчницата )
    Мислам дека тоа е тајната на Матрикс , и дека режисерот сакал тоа да го каже , не сфаќајте сериозно , тоа е само мое мислење :rofl:
     
  8. Fallin-ForHisSmile

    Fallin-ForHisSmile Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    179
    Хахах ми текна кога го гледав филмов, помала бев не го свакав многу: Мамооо што биде сега, епа нели тој је е Избраниот.... Мамо што викааа? Де објасни јас ништо не сваќамммм... :D :D :D ,

    Филмов предобар, немам коментар, чиста 10ка.
     
  9. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    не ми се допаѓаа ваков тип на филмови :^)
     
  10. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    И јас како трендафилка си оставам "поважни" филмови да гледам после сто години, па ете конечно и јас го изгледав..
    Лелеее нешто неверојатно. Дефинитивно ОБОЖАВАМ сајнс фикшн филмови..
    Во почетокот на филмов па дури негде и до половина бев као dafaq? , ништо не ми беше јасно, ама ништо..и тек после почнаа да ми се разјаснуваат стварите за да на крај останам без зборови..
    Одличен филм, и глума и се се се... стварно те тера да размислуваш..али пак за мене е само сајнс фикшн..дека постојат така луѓе некаде во универзумов што се приклучени на машини и дека ова е всушност матрикс односно некаков виртуелен свет мало морген :D ама пак, тоа си е мое мислење..
    според мене, овој живот што го живееме на земјата е реалниот живот а не некој имагинарен..
    но сепак темава е многу длабока и има за зборење и размислување многу..

    10/10

    сеа ми се у план и другите два дела со надеж дека ќе се разјаснат уште повеќе работите.. :rock:
     
  11. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    Филмов според мене е еден од најдобрите акциони филмови кои некогаш биле снимени. Нео е одличен, приказната исто така. Заслужува чиста 10-ка. Баш некој ден ќе седнам и ќе ја изгледат цела колекција :) . Инаку режисеров на филмов пред некое време станал ''режисерка''.
     
    На SimonLimon му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.589
    Пол:
    Женски
    ААА многу јак филм, немам збор! 8)
     
  13. tace73

    tace73 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    1.395
    Пол:
    Женски
    Прв филм што сум го имала на ДВД, башка оригинал од УСА! Љубител сум на таков жанр, така да за мене е чиста 10-ка! Но само првиот, другите два не ми се допаѓаат!
     
  14. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Од последниот филм испаѓа дека Матриксот е фантазија на Андерсон кога не ги пие лековите. :^)

    Не го ставив ова во спојлер затоа што е само едно толкување.