1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Матрикс (The Matrix) [1999]

Дискусија во 'Филмови' започната од Doberman, 1 март 2011.

 1. Doberman

  Doberman Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  519
  [​IMG]

  Верувај во неверојатното (Believe in Unbelieveble) е пораката во овој филм.
  Што се крие позади нашата реалност, дали постои друга реалност?

  Матрикс е научно-фантастичен, акционен филм, во кој што се зборува за тоа како самите може да си искреираме свој свет и да бидеме господари на нашиот свет.
  Овој филм има своја филозофија и во филмот е прикажана малку фантастично, но доколку се задлабочиме во филмот ќе ја видиме нашата друга реалност и пораката во филмот.

  Филмов мене ми е еден од омилените и тие што ќе кажат дека не е убав филмов, уствари суштински не го разбрале.

  На IMDb има многу висока оценка 8.7 / 10 и оценката е заслужена

  Еве и трејлерче (кој ќе го свати трејлеров браво,а кој нема да го свати нека го изгледа уште еднаш)
  http://www.youtube.com/watch?v=GtqU57sR0B8
   
  На SimonLimon и Viki.i им се допаѓа ова.
 2. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.638
  И мене Матрикс ми е еден од омилените. Ептен ми е закон. Би го гледала до 101 и назад. ако го разбереш никогаш нема да ти здосади. И трилерчево ти е супер одбрано. ;)
   
 3. Doberman

  Doberman Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  519
  ^ дефинитивно се сложувам со тебе, доколку го разбереме Mатрикс никогаш нема да ни здосади (ама за жал многу малку луѓе го разбираат филмот)
  исто и јас го имам многу пати гледано филмов и никогаш нема да ми здосади.
  BDW во недела (утре) ќе го даваат Mатрикс на A1 во 21.30 часот.
  Jас утре обавезно ќе го гледам и им препорачувам на оние што не го гледале да го погледнат на A1 бидејќи филмов е навистина одличен.
   
 4. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.794
  И како по обичај, темите за вистински добри и квалитетни филмови остануваат....празни. Штета :)

  Одличен филм! Ремек дело и поента која е експлодирачка. Да, тежок е да се разбере, но кој еднаш го разбере, не може да остане рамнодушен. Сум го гледала едно сто пати, и не знам зошто но и јас се вбројувам во групата на „can't get enough" феминки.

  А саундтракот?! :x Колку само се имам „труено“ со музиката!
   
  На do-re-mi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.567
  Го изгледав неодамна, го немав гледано воопшто, ниту трејлер, ниту секунда од филмот.
  Си имам обичај да си оставам важни филмчиња и да ги гледам едно 11 години подоцна. :)
  Матрикс е одличен.
  Поради пораката што ја носи, (идејата е малку постара додуша, имам гледано претходно кратко јапонско аниме со многу слична приказна).
  Кастингот и глумата.
  Режијата на The Wachowskis.
  Ефектите кои за тоа време, 1999 се повеќе од одлични.
  И како што спомена Пирамид - ултрамоќниот, заразен саундтрак на филмот. Песните се masterpiece.
  Филмот е целосен пакет.

  Wake up Neo.

  Два света.
  Две вистини.
  Една која се создава со помош на нашата сопствена перцепција и си ја присвојуваме како таква и вистинската вистина каде нештата се навистина онакви какви што се, објективни.
  Секој од нас треба да биде Нео, секој ден, барем помалку.
  http://www.youtube.com/watch?v=pFS4zYWxzNA
  Во план ми се и другите два дела, наскоро.
  Оваа песна ја открив сосем случајно, и се запрашав - зошто би ставиле девојче со плетенки на постерот?
  Упс, Нео си ставал наочари.
  Секое мало делче од филмот си има значење. И добра поента.
   
  На do-re-mi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.090
  Допаѓања:
  106.763
  Пол:
  Женски
  Прекрасен, доволно комплициран за мозокот филм, а сепак едноставен и само такви и филмови сакам и можам да ги гледам повторно и повторно. Филмот бог знае колку пати го имам гледано, што на двд, што по телевизииве, дури скоро беше можеби кога гледав на една од странските канали, пак по стоти пат, како се снимал филмот, појаснување на приказната, пак имаше и една емисија паметам за сите најдобри филмови ever, за кои познатите актери одбиле да ја играат главната улога, мислејќи ги очигледно за неуспешни и празни приказни, што потоа се покажало погрешно, така мислам дека Вил Смит требало да ја игра оваа улога, и искрено, не дека го потценувам него, ми се допаѓа како актер, но Нео, дефинитивно не би бил Нео да не беше Кијано Ривс, страшна глума, страшно доловена цела приказна, за што и самиот Вил Смит имаше некакво си признание хаха демек тој не ја сфатил приказната и поради тоа сметал дека нема да ја одигра улогата достоинствено, како што впрочем треба да се одигра. Ма... :)
   
 7. MonnaSi

  MonnaSi Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2011
  Пораки:
  469
  Допаѓања:
  536
  Треба да седнеш и да го гледаш во тишина и ќе го сфатиш .
  Според мене ова е светот каде некои не водат и се надарени ( пророчницата ) , секој е свој човек има своја моќ ( Нео ) , во овој свет постојано се бориме со злото ( машините ) , реинкарнацијата постои ( коа Нео умре , ќе се врати на овој свет но со друг надворешен изглед - зборовите на пророчницата )
  Мислам дека тоа е тајната на Матрикс , и дека режисерот сакал тоа да го каже , не сфаќајте сериозно , тоа е само мое мислење :rofl:
   
 8. Fallin-ForHisSmile

  Fallin-ForHisSmile Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  179
  Хахах ми текна кога го гледав филмов, помала бев не го свакав многу: Мамооо што биде сега, епа нели тој је е Избраниот.... Мамо што викааа? Де објасни јас ништо не сваќамммм... :D :D :D ,

  Филмов предобар, немам коментар, чиста 10ка.
   
 9. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.471
  Допаѓања:
  869
  не ми се допаѓаа ваков тип на филмови :^)
   
 10. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  878
  Пол:
  Женски
  И јас како трендафилка си оставам "поважни" филмови да гледам после сто години, па ете конечно и јас го изгледав..
  Лелеее нешто неверојатно. Дефинитивно ОБОЖАВАМ сајнс фикшн филмови..
  Во почетокот на филмов па дури негде и до половина бев као dafaq? , ништо не ми беше јасно, ама ништо..и тек после почнаа да ми се разјаснуваат стварите за да на крај останам без зборови..
  Одличен филм, и глума и се се се... стварно те тера да размислуваш..али пак за мене е само сајнс фикшн..дека постојат така луѓе некаде во универзумов што се приклучени на машини и дека ова е всушност матрикс односно некаков виртуелен свет мало морген :D ама пак, тоа си е мое мислење..
  според мене, овој живот што го живееме на земјата е реалниот живот а не некој имагинарен..
  но сепак темава е многу длабока и има за зборење и размислување многу..

  10/10

  сеа ми се у план и другите два дела со надеж дека ќе се разјаснат уште повеќе работите.. :rock:
   
 11. Vikica.cuci

  Vikica.cuci Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  1.520
  Допаѓања:
  3.287
  Пол:
  Женски
  Филмов според мене е еден од најдобрите акциони филмови кои некогаш биле снимени. Нео е одличен, приказната исто така. Заслужува чиста 10-ка. Баш некој ден ќе седнам и ќе ја изгледат цела колекција :) . Инаку режисеров на филмов пред некое време станал ''режисерка''.
   
  На SimonLimon му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  5.443
  Допаѓања:
  49.162
  Пол:
  Женски
  ААА многу јак филм, немам збор! 8)
   
 13. tace73

  tace73 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.392
  Пол:
  Женски
  Прв филм што сум го имала на ДВД, башка оригинал од УСА! Љубител сум на таков жанр, така да за мене е чиста 10-ка! Но само првиот, другите два не ми се допаѓаат!