1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Матура

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Janaaa, 1 декември 2009.

  1. Janaaa

    Janaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    12
    Оваа година сум матурантка...па сакав ако имате некој совет да ми дадете вие поискусните што како за матура во однос на изгледот...Или некаков предлог што би можела да носам затоа што стварно немам идеа :?
     
    На Gabi4 и inlove1245 им се допаѓа ова.
  2. Eli4e

    Eli4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    39
    Dokolku si visoka mozes da odberis nekoj dolg fustan, so shlic ili bez nego. No ako si niska i odberes dolg fustan ke te napravi uste pomala, pa poprivle4no bi bilo da nosis nesto pokratko.
     
  3. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    И јас сум матурантка, ама од сега не се грижам за облеката. И тоа ќе биде 8)

    Со класичните ненатрупани фустанчиња никогаш не се прави грешка и секогаш се изгледа убаво и дотерано.

    [​IMG][​IMG][​IMG] [​IMG]

    Одбери боја што најмногу ти одговарата тебе.. :P
     
    На fighter, sweetbebi и causevsku777 им се допаѓа ова.
  4. Janaaa

    Janaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    12
    aaa ova poslednovo e najubavo :))) inace za dolg fustan ne sum sigurna bas...visoka sum porpilicno..175, ama vo sekoj slucaj kaj nas mislam deka ne se nosat bas dolgi fustani za matgurive..kako i da e fala na predologot :D
     
  5. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    зависи кој како сака а зависи и во град живееш каков е менталитетот таму еве јас сум од битола кај нас се носат долги фустани и изгледаат многу убаво елегантно јас пред 2 години бев матурантка и носев долг фустан и лично мене поубаво ми е со долг фустан
     
    На Angel-Wings му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    мојот совет е да не се замараш и оптеретуваш со тоа што ќе облечеш.....кај мене на матурата еуфоријата беше 10-15 мин. пред да влеземе во ресторанот на прославата кога се скенираше кој како е облечен,а потоа сите гледаа само да се забавуваат да играат и да пеат (пиење не беше дозволено внатре за жал хахахах)....мојот впечаток беше дека 80% од луѓето беа буквално маскирани неможев да ги препознаам испод нападната шминка и чудните фризури за кои потрошиле по најмалку 100 евра за надградби и сл.....некои од што сакаа да изгледаат уникатно и интересно се имаа претворено во невиден КИЧ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
    затоа што пригодата е таква би ти препорачала да носиш фусан во согласност со твојот стил.....а доколку не се чувствуваш пријатно во фустани и не ги носиш често,можеш да си направиш некоја свечена комбинација со пантолони ;)
    единствено внимавај на тоа облеката што ќе ја избереш да ти биде удобна и убаво да се чувствуваш во неа....во однос на шминка и фризура што поприродно - тоа поубаво :P и можеш да си оставиш личен печат на комбинацијата со некој аксесоар со што би била уникатна :D
     
    На LadyR, Nath10, Hkikica и 5 други им се допаѓа ова.
  7. Janaaa

    Janaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    12
    Па добро јас сум од Скопје...и скоро сите носат кратки,и + не можам да си се замислам у долг фустан па затоа планирам краток.А не ми е проблемот да не се чувствувам удобно во фусанче или нешто така...само ме нервира што ќе бидеме ситедупликати ко јајце на јајце ќе си личиме...Затоа сакав некако да се истакнамма страв ми е да не забегм со нешто кич.... ;)
     
  8. PoisonGirl

    PoisonGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.424
    Пол:
    Женски
    Eve nekoi dobri modelcinja ako sakas nesto da sies ili pak si vo plan da si kupis od butik
     

    Прикачени фајлови:

  9. Janaaa

    Janaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    12
    mmm...fala PoisonGirl mnogu dobri modelcinja :) osobeno toa srednoto mnogu e dobro...koga bi siela nesto takvo moze da bide samo so nekoe podiskretno cvetce ili masnicka :))) fala ;)
     
    На MnK му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    10.723
    Пол:
    Женски
    Јас имам само еден совет за тебе... Што и да ти се допадне и што и да избереш или сошиеш на крајот, внимавај да ти одговара барем малку со секојдневната вечерна гардероба, или да можеш да го искомбинираш со нешто за да можеш истиот тој фустан да го носиш и за еден обичен петок во дискотека. Верувај ми, фустанот ќе ти значи многу, и ќе сакаш да го искористиш, а нема ништо посмешно од свечен фустан со огромни машни или цел светкав на среде подиум каде што ќе се истакнуваш меѓу лугето. Ќе привлечеш внимание, ама нема да биде позитивно.
    Јас имав нагоре имав корсет во црно-темносива комбинација, кој после матурата на неколку пати го облеков во комбинација со долги темни панталони, и многу убаво изгледаше, а и не беше нападен и премногу забележлив.
    Едноставно и елегантно може нема да врти глави толку многу на матурата, ама барем после 2 години нема да погледнеш на сликата и да си речеш "Што ли направив?" кога модата за некои јаки детали помине, а фустанот ќе ти седи во плакар.
     
    На MnK и BuMa9693 им се допаѓа ова.
  11. tamy

    tamy Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    3
    samo da ne bide prenapadno.....za zensko visoka si pa mislam deka treba nekoe kratko fustance za da dojde do izraz visinaat
     
  12. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    и јас сум матурантка годинава и веќе се си купив штикли и ташна што ми одговараат на фустанот и а самиот фустан го дадов на шиење многу ке биде убав балски ќе биде со корсет нешто ко фустанот на Taylor Swift-Love Story :P
     
  13. Janaaa

    Janaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    12
    Да, да секако планирам да биде кратко :))
     
  14. Janaaa

    Janaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    12

    А долг планираш да ти биде фустанот?
     
  15. zoja

    zoja Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ova e poln pogodok za maturski fustan!Odlicen izbor koj i da e od ovie modeli!
     
  16. scorpion

    scorpion Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    poslednoto e BOOOMMMBAAA !!! Mn sakam violetova boja, a i jas sum maturantka godinava :)
     
  17. marinastr

    marinastr Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    duso eve nesto so mozes da si go iznosis i posle taa nok..i za izleguvaje i za svadbi :D se nadevam ke ti se dopadne nesto :*
     

    Прикачени фајлови:

  18. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    ovoj rozoviot e idealen za maturska vecer. ke izgledas kako princeza ;)
     

    Прикачени фајлови:

  19. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    e sega ako mene me prasuvas jas sum za kratki fustani nesto vo vakov stil :) a i se soglasuvam so soledad, zavisi i kakov e mentalitetot koj preovladuva vo tvojata sredina.
     

    Прикачени фајлови:

    На Marija му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    што пократко тоа подобро :lol: :lol:
    јас тоа сигурно ќе го спроведам во пракса