Мафини

Дискусија во 'Рецепти' започната од Marilyn-Monroe, 11 октомври 2011.

 1. natalijja

  natalijja Активен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  13
  Мими денеска ги правев и навистина се брзи и лесни за правење а притоа се и многу вкусни.
   
  На Mimi123 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.958
  Пол:
  Женски
  Рецептава е за 12 мафини? Некако многу мастраф ми се гледа, или ми се чини? :?:
   
 3. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.393
  Допаѓања:
  3.540
  нема шанси за 12 да е, со 5 јајца торта се прави а не па ли 12 мафини. И 300 грама маргарин многу е, мене ми изгледа некоја грешка е рецептов. :^)
   
  На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
 4. elanor

  elanor Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  314
  Допаѓања:
  426
  Пол:
  Женски
  И јас мислам истото. За 12 мафини е отприлика 1/3 од дозава. Плус, корпичката не се полни целата инаку мафинот ќе се разлее надвор од неа. Треба и малку сода бикарбона - околу 1/2 лажиче. И 1/2 лажиче екстракт од ванила. Мафини се печат на 180 степени.
  Сепак, соодносот маргарин/шеќер/брашно малку ми е нелогичен.
   
 5. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  8.513
  Допаѓања:
  96.357
  Пол:
  Женски
  Ги обожавам мафините :)
  Многу често со мама заедно ги правам ама без нејзина помош би биле утка :)
  Признавам не ме бива за готвење со сила се форсирам :tmi: :D
   
 6. sever123

  sever123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  84
  2 јајца
  125 гр. маргарин
  1 филџан брашно
  2 филџани шеќер
  1 пециво
  1 ванила
  1/2 лажичка сол
  1 чоколадо

  Баш сочни испаѓаат, не се ронат.
  Инаку ова е за 12 мафини.
   
 7. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.889
  Пол:
  Женски
  А бе мама најубај ги прави и нема никој равен на мама :D
   
 8. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.642
  Одамна се спремам да зготвам мафини, многу убави рецептиве, вкусни и богати баш ко што сакам.
  Е сега немам тавче, па барам да ми препорачате некое поефтино тафче за да пробам, па после планирам да си земам Делимано. Мислам, ако воопшто има поефтино по Базаро, Рамстор, Веро...

  Имам дома алуминиумски едни ко калапи, ама тие се поголеми во нив топло-ладно правам а сакам помали.
  И едно прашање колку смеса ставате во калапите, 2/3 или ?
   
 9. natencee89

  natencee89 Активен член

  Се зачлени на:
  31 август 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Здраво, дали сте имале до сега искуство со порачување мафини и дали знаете како одат цените? :)
   
 10. Sweetheart87

  Sweetheart87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2012
  Пораки:
  460
  Допаѓања:
  458
  MeU пробај ги овие со банана... преубави се, сочни, меки и превкусни.   
  На cinderella5 и najubava2010 им се допаѓа ова.
 11. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.320
  Допаѓања:
  9.388
  Пол:
  Женски
  Јас денес направив убави мафини. по овој рецепт
  http://www.bbcgoodfood.com/recipes/2331 ... fin-recipe само што се поделив на пола, оти вака многу ќе ми испаднеа.
  1 јајце
  100 гр. шеќер
  125 мл. млеко
  200 гр. брашно
  65 мл. масло
  1 1/2 лажичка прашок за пециво
  1/2 лажичка сол
  + ванила екстракт, малку цимет и џем од кајсии (мој додаток)

  Се мешаат прво јајцето, маслото, млекото и ванилата. Во друг сад се мешаат шеќерот, брашното прашокот за пециво, солта и циметот. Течната смеса се тура во садот со сувите состојки и се меша со жица за матење. Не смее многу да се меша, само колку да со соединат состојките.
  Модлите (кои btw ми се купени од Џамбо, од силиконските) се премачкуваат со малку масло (или путер), и се полнат до половина со смесата. Потоа се става една лажичка од џемот, и се дополнуваат со смесата. Само нели не смее да се преполни, да не прелијат во печењето. Се печат на 180°, околу 15-20 минути, дури не добијат светло кафеавкаста боја.
  Може да се користи бло каков џем, мармалад, па дури и еурокрем. Тоа останува на средина како полнеж, и им дава прекрасен шмек. Моиве испаднаа МИЛИНА, не беа ни премногу ронливи, ниту пак затестени. Баш идеални! Брз и одличен десерт.
  Може исто така да се одземе 30-50 гр брашно, и да се додаде толку какао, за љубителите на чоколадниот вкус.

  Убавината на мафините е што може да се експериментира со рецептот.
   
 12. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.929
  Допаѓања:
  3.460
  Пол:
  Женски
  Незнам дали во темава ми е соодветно место за прашањево, ама сепак за мафини се работи.
  Денес мајка ми проба да напрви мини солени мафини ( во смесата незнам што точно става, знам дека става јајца, пченкарно брашно,зејтин, малку јогурт..) и и испадна фина густа смеса.
  Ја стави во оние најмалите каписли за колачи, до пола го полнеше секое, и едно до друго ги нареди во обично плехче врз кое имаше само хартија за печење.
  Не се разлеаа, веројатно зошто беа набиени, ама се залепија за книжните каписли, можеби зошто не и биле премачкани..
  Прашањето ми е како да ги направиме мини мафините или мини проичките, во обични каписли за колачи?
   
 13. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.022
  Допаѓања:
  11.181
  Пол:
  Женски
  Новогодишни мафини

  Мерка-голем филџан за кафе

  -2 филџани брашно
  -1 филџан шеќер
  -1/2 филџан масло
  -1 прашок за пециво
  -малку сол
  -2 јајца
  -1 филџан млеко
  -100 г. сецкани лешници
  -100 г. суво грозје
  -изрендана кора од 1 лимон или портокал

  Во првиот сад измешајте брашно, шеќер, сол и пециво.Во другиот сад изматете ги јајцата, а потоа измешајте со маслото, млекото, лешниците и сувото грозје. Потоа соединете ги состојките со малку мешање. Наполнете ги корпичките за печење и печете околу 20 минути на температура од 180 степени.
  Ги украсував со фондан по овој рецепт;
  http://www.youtube.com/watch?v=RoUR_f-Lud0
   

  Прикачени фајлови:

  • S3010061.JPG
   S3010061.JPG
   Големина на фајлот:
   305,5 KB
   Прегледи:
   1.087
  На Masnickaaa, Kaylie, lepadama и 14 други им се допаѓа ова.
 14. Kaylie

  Kaylie Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2013
  Пораки:
  500
  Допаѓања:
  1.401
  Јас пред некое време викнав дома другарки и правевме Cupcakes party. Правевме мафини со смартис бонбоните, кои што воопшто не се осеќаат. Ги најдовме во една книга, специјално за мафини која што ја купив. Се надевам дека нема да ми замерите ако сега само ви пратам слика какви ни испаднаа без рецептата, а јас во меѓувреме ќе ја замолам мајка ми да ја преведе (бидејќи е на германки) а јас не сум многу добра во преведување. Поздрав, и во најкратко време ќе ви пишам! :)
  Едит: Малку ги подизгоревме, ама сепак вкусни беа и ве молам не гледајте тоа што шлагот е на секаде ушлакан, детска работа... :tmi: :D
   

  Прикачени фајлови:

  На Elena69221 и Peppermint им се допаѓа ова.
 15. Blindfold

  Blindfold Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2013
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  5
  Женски имам едни силиконски калапи ама ги купив по 100 ден па се мислам дали да печам во нив,можно ли е да се растопат оти ефтини се можеби не се квалитетни?А имам слушнато и дека калапите се ставаат во тавче со вода па така се печат.Ајде ве молам дајте ми совет сакам да пробам да направам нешто :)
   
 16. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.577
  Допаѓања:
  71.840
  Пол:
  Женски
  ^
  И јас имам најобични силиконски калапи, до сега не потфрлиле никогаш. Нема потреба да се ставаат во тавче со вода, само нареди ги на тавчето и стави ги во рерна на печење.
   
 17. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.444
  Допаѓања:
  6.787
  Пол:
  Женски
  Me interesira sto e razlikata pomegju mafin i kapkejk?
   
 18. elanor

  elanor Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  314
  Допаѓања:
  426
  Пол:
  Женски
  Имам објаснето претходно, па ај ќе се самоцитирам :lol:

   

  Прикачени фајлови:

 19. erica

  erica Популарен член

  Се зачлени на:
  21 август 2011
  Пораки:
  1.311
  Допаѓања:
  2.037
  Пол:
  Женски
  Пица-мафини

  Шунка
  Кашкавал
  Кечап
  Готови кори
  Едната кора се става,се мачка со масло,а на втората се мачка кечап,и се става рендана шунка и кашкавал.Се мотаат корите и се сечат на мали ролатчиња.Од нив во калапза мафинисе ставаат по 3,а одозгора се полеваат со сместата од:
  3 јајца
  400гр. млеко
  200гр.павлака
  пола м.л пециво
  сол,бибер :)
   
 20. babyusa

  babyusa Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2012
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  13
  Ај ве молам доколку некој има добар рецепт за cupcakes да ми каже кај што испаѓаат некаде околу 10 , сакам да го изненадам дечко ми за годишнина.... јас да ги направам по можност некој по лесен рецепт :)