Мафини

Дискусија во 'Рецепти' започната од Marilyn-Monroe, 11 октомври 2011.

 1. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.361
  Допаѓања:
  26.034
  Пол:
  Женски
  Мора да ги премачка или со маргарин, па брашно или со масло.
  Имам слушнато дека од паштети што се кутивчињата, да сси ги собираш, и во нив да си правиш мафини ем не требало мачкање, ем не се залепувале, и многу лесно со вода и сјај се миеле.
   
  На mariatim и bella.s им се допаѓа ова.
 2. sanie

  sanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  16
  Фала многу ,првпат правам па затоа не ми беше јасно :)
   
  На do-re-mi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.361
  Допаѓања:
  26.034
  Пол:
  Женски
  http://moirecepti.mk/?s=мафини&page=6 Еви ти и овде имаш разнобезобрани врсти на мафини.Прошетај ги сите страни.Укради некој рецепт.Сите се убави. :D
   
  На Acka22 и glittergirl им се допаѓа ова.
 4. glittergirl

  glittergirl Популарен член

  Се зачлени на:
  12 март 2015
  Пораки:
  156
  Допаѓања:
  1.993
  Пол:
  Женски
  Страницава е предобра само малку гладна како да станав хахаха :D
   
  На Acka22 и Espadrila им се допаѓа ова.
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.537
  Допаѓања:
  132.553
  Пол:
  Женски
  Хартиените корпички многу лесно се одвојуваат кога мафините ќе бидат целосно оладени, што значи неколку часа после печењето. А за да не ти се лепат, ако правиш во калап од тефлон или сличен материјал задолжително се премачкуваат. А силиконските калапи не мора да ги премачкаш воопшто.
   
  На Pocahontas9, Sky-butterfly, do-re-mi и 2 други им се допаѓа ова.
 6. marijaleon

  marijaleon Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2010
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  30
  zenski kazete mafini bez jajca bidejki kerkami stana alergicna pred eden mesec i ne mozam da i napravam a gi obozava
   
 7. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.887
  Пол:
  Женски
  Касно палам ама сега видов онака случајно :D
  Јас ги имам користено чашките и добри се, можиш внатре да ставиш и хартиени кошнички па после чашките да ги користиш уште неколку пати.
   
 8. LadyR

  LadyR Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  633
  Допаѓања:
  1.014
  Каде можам да најдам убави мафини во Скопје? И цената ако ја знаете :)
   
 9. medus

  medus Активен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
 10. skorpija123

  skorpija123 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2011
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  2.622
 11. Slow18184

  Slow18184 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2015
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  860
  Пол:
  Женски
  За правење мафини во плекчето може да се става од хартиените корпички што се за бомбици или има некои посебни?
   
  На MakeupLove му/ѝ се допаѓа ова.
 12. skorpija123

  skorpija123 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2011
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  2.622
  Јас ставам такви, само големи
   
 13. Hoj

  Hoj Активен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2016
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  60
  Пол:
  Женски
  Женски ај кажете ми некоја рецепта за мафини..ама баш онака најобични да бидат..без овошје..благи
   
 14. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.540
  Допаѓања:
  97.808
  Пол:
  Женски
  1 јајце, 250 млеко, 90 масло, мешаш во еден сад, 125 шеќер, 250 брашно, 2 лајци какао, 1 пециво, 150 грама чоколадо сецкано, во друг и ги смешуваш двете паво калапчиња подмачкани на 180 25 мин. Јас и лешници ставам најгоре. Преубави се
   
  На Sky-butterfly и Hoj им се допаѓа ова.
 15. Calla

  Calla Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  388
  Допаѓања:
  843
  А каде може да се најде таков плех за мафини? (квалитетен пред сѐ) :)
   

  Прикачени фајлови:

 16. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.537
  Допаѓања:
  132.553
  Пол:
  Женски
  Квaлитетен имaш вo Верo или Тинекс.... oкoлу 800 ден. се движеa цените, a мoжеби и пoмaлку. А пoевтините се дo кaј 300 ден. aмa не се бaш квaлитетни.
   
 17. Barbara90

  Barbara90 Активен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2016
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  139
  Пол:
  Женски
  Девојки дали го знаете рецептот со мафините со лава чоколадо внатре ( не знам точно дали кажав) ,т.е со течно чоколадо внатре ,?
   
 18. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.438
  Допаѓања:
  115.986
  https://moirecepti.mk/?s=топло ладен колач

  Тука имаш рецепти. :)
   
  На Barbara90 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Barbara90

  Barbara90 Активен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2016
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  139
  Пол:
  Женски
 20. Згодната

  Згодната Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2015
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  308
  Пол:
  Женски
  Каде се продаваат готови мафини, во пакување, мислам дека 6 беа..?