Мафини

Дискусија во 'Рецепти' започната од Marilyn-Monroe, 11 октомври 2011.

 1. NeoX

  NeoX Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2017
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  572
  Пол:
  Машки
  Имаш во тинекс
   
  На Згодната му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.848
  Допаѓања:
  12.775
  Пол:
  Женски
  Ај некој рецепт за посни мафини :wasntme:
   
  На Dust и Lejla8 им се допаѓа ова.
 3. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Популарен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.391
  Допаѓања:
  94.347
  Пол:
  Женски
  3 чаши брашно
  3 чаши кисела вода
  3чаши шеќер
  3чаши масло
  3-4 лајчиња какао
  1 лајче сода бикарбона

  Се печат мафини или торта цела од смесава
  И се прелива со врел прелив
  Од
  1 лажица масло
  4 вода
  80 грама маргарин
  2 чоколади за кување
  2-3 ванили
  1 лажица капучино

  Прееевкусно
   
  Последна измена: 8 април 2017
  На agios, mal.ecka, Arendelle и 7 други им се допаѓа ова.
 4. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Популарен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.391
  Допаѓања:
  94.347
  Пол:
  Женски
  @kikin еве тука
   
  На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
 5. LejdiD

  LejdiD Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2011
  Пораки:
  597
  Допаѓања:
  149
  рецепт за мафини што се убави да се јадат и наредниот ден откако ке се направат? и дали хартиенит корпички треба да се премачкаат со нешто и со што
   
 6. Mrs. Diva

  Mrs. Diva Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2016
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  1.572
  Пол:
  Женски
  Јас во последно ги правам секој ден, превкусни се нема утка ем обични ем ефтини :)
  3 јајца и 1 жолчка со шеќер ги матиш, и кога ќе е готово додаваш топено чоколадо, а потоа 2- 3 лажици какао, и 2 лажици брашно.
  Убаво измешаната смеса си ја ставаш во калапи, и ги оставаш да се печат, зависно ако сакас како мене вантрешниот дел да е течен ги оставаш 5 мин, а ако сакаш поцврсти 10 мин.
   
  На Maremama му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Leo-nora

  Leo-nora Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  1.625
  Допаѓања:
  998
  Пол:
  Женски
  Девојки ајде рецепт за мафини со вишни и да не се ронат,правев еднаш но суви беа
   
 8. Skorpija989

  Skorpija989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2016
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  4.332
  Пол:
  Женски
  На Gaga.sk, Ники., the.vampire.girl и 10 други им се допаѓа ова.
 9. k-sweety

  k-sweety Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2013
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Здр сакам да прашам дали ги имате замрзнувано зошто јас сакам да правам па во длабоко да ставам зс не ми се за сеа дали ле и биде неш ако стојат до 6ти ве молам пишете ми
   
 10. Mari-Li

  Mari-Li Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  27
  Овие ги правам деновиве обавезно, фалаа
   
 11. macalavica

  macalavica Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  636
  Допаѓања:
  488
  Пол:
  Женски
  Какви се тие лепенки за мафини за декорација? Има ли некаде да се купат готови како стикери лепенки за мафини од фондан или како оние слики за торта?
   
 12. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  770
  Допаѓања:
  698
  Ги има во Рамстор. Моментално се намалени од 135 на 95.
   
 13. macalavica

  macalavica Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  636
  Допаѓања:
  488
  Пол:
  Женски
  Барав вчера во Рамстор и ми се чудеа...
  Како се користат лепенкиве, треба ли да се лепат врз бел шлаг како сликите за торта или немора?
   
 14. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  770
  Допаѓања:
  698
  Ги има во Рамсторамата , јас таму ги видов
  https://issuu.com/ramstoremallvesnik/docs/ramstorama_218
  Во долниот лев агол, на страна 46, не знам зошто се чуделе продавачките.
  Ги немам користено.
   
 15. Irenaiki

  Irenaiki Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2017
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  100
  Пол:
  Женски
 16. Summer16

  Summer16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  985
  Пол:
  Женски
  Сакам да направам некои мафини, ама да се интересни на изглед, не знам со што да ги декорирам. Внука ми ќе биде прваче, па на таа тема, нешто со букви, бројки. Не сакам со фил или фондан да се украсени, бидејќи немам искуство со фондан. Некоја идеја ако имате, споделете.
   
 17. emiliana

  emiliana Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2019
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  2.381
  Пол:
  Женски
  Нова сум тука но одамна ве читам. Инаку ги утепав од правење годиниве солените мафини од @Annath и со мармалад на trendafilka:lol: Ептен ми се погодија :)
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Tina-fina

  Tina-fina Активен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2019
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Дали мора јајцата со миксер да се матат или може и со жица за матење ?
   
 19. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.957
  Допаѓања:
  118.947
  Пол:
  Женски
  Зависи од рецептот, ама генерално, не се користи миксер за мафини.
   
  На Tina-fina му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Summer16

  Summer16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  985
  Пол:
  Женски
  Овие како лава кејк ли се или? :)