1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мафини

Дискусија во 'Рецепти' започната од Marilyn-Monroe, 11 октомври 2011.

  1. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.788
    Допаѓања:
    131.404
    Ги правев чоколадните од Трендафилка, од ситносецкано. Децата многу ми ги бендисаа, ама мене тестото ми се виде малку суво, во принцип сакам помрсни теста. Не знам дали сум претерала со печење, или такво си е тестото. Ако знае некој рецепт со помрсно тесто - ќе бидам вечно благодарна.

    Или да прочепкам кај браунис, што е сигурно, сигурно е :D
     
  2. francais

    francais Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.282

    Пошто јас сум тежок, непоправлив зависник од чоколада, ова е најпрекрасната работа што можам да ја вкусам. Но обожавам експериментации па затоа некогаш не ставам какао, и чоколадните стопени коцкички доаѓаат до израз, мафините се шаренки, и уште повеќе пуфкасти. Ораси, бадеми, лешници, се е добредојдено. Ги обожавам!
     
  3. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Јас сум голем љубител на солени мафини. Порано многу ги правев, ама сега немам време. По ден рецепт се држев и си додадав внатре што сакам. Совршени беа. Истиот рецепт може да се користи и за благи. Сега постојано барам време да правам, ама кога и да си дојдам дома ме претрупуваат со јадење, се грижат за мене ко да планираат да ме печат.
    Инаку ги правам во тефлонско тaвче, што не го потмачкувам со ништо, само со малку масло, ама ептен малку, со една четкичка ги поминам сите, или една салфетка натопам во масло и ги поминам сите. И никогаш ми се немаат залепено. Треба да го најдам рецептот и да го пишам. Доцна е сега да тропам низ дома :)
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Ариел, тоа е истото тесто на Најџела што јас го имам постирано. Не се суви мафините, напротив, супер се. Инаку, за мафините со банана кои претходно беа поставени... прекрасни се! Голема благодарност до девојката што го стави рецептот :)
     
    На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
  5. jloves

    jloves Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    Што ќе се мачите низ дома. Во о ла ла прават превкусни мафини,колачиња и што ти не :)
     
  6. Inna5

    Inna5 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    625
    Oвие ќе пробам после да ги направам,ама бидејќи немам ореви морам да додадам нешто друго :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски

    Ама со парите што ќе ги даде за две мафинчиња, дома ќе си направи цела доза :!: ..па ќе јаде и јаде и јадееее
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Која мака... ништо побрзо не се прави од мафини... за пет минути измешано, за десет минути испечено. Додека да се наткренам до О ла ла, ќе направам десет дози ;)

    ЕДИТ: Их па ништо не сум напишала во постот за Ариел, а планирав... Ариел, не печи ги многу, или стави помалку брашно. Или пак повеќе прашок за пециво, ќе бидат повоздушести и помеки.
     
    На Ariel, Hipster, zhap4e и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    O la la да ми го грицнат газот за 60-70 ден. мафин.
    Мене толку ме чини мастрав за доза од 12.
    Плус, чувството кога ќе се проба нешто што сам си го зготвил е - незаменливо.
    А мафини ако е мака и готвење, тогаш... што остана да се каже друго? :^)
     
    На Dust, ванилала, teddybear и 14 други им се допаѓа ова.
  10. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Јас ги направив на Koritsaki со јаболко и цимет и како ми излегле, уф уф мераци. Наредно превење ќе им ставам и кремпутер од цимет, не се сомневам оти прсти пак ќе се излижат, па и со една кафица...абе мераци
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.788
    Допаѓања:
    131.404
    Ги правев овие со тиква, јас ги правев со мед, само им додадов какао и ставив повеќе цимет, многу сакам цимет! И да, ги печев помалку, околу 15 минути, дури и малку ми се препекоа :$

    Многу, многу се вкусни! Децата не беа импресионирани, разбирливо, навикнати се на стандардните, чоколадни, со парченца чоколадо во нив. Ама ги изедоа за вечера :)

    МАФИНИ СО ТИКВА

    (за 12 мафини)

    1,5 шоља брашно
    пола шоља шеќер или мед
    1 прашок за пециво
    1 лажичка цимет + ако сакате и ѓумбир, каранфилче, пимент, морско оревче
    1 јајце
    пола шоља млеко или јогурт
    1 шоља динстана тиква
    1/4 шоља зејтин

    измешајте сé и сипете во подмачкано тавче за мафини или во тавчето ставете хартиени чашки за мафини и печете ги мафините околу 20 мин. на 250°C.

    Рецептот може да се најде и на следниов линк, подоле на страната: http://www.sitnoseckano.com/pumpkin/
     
    На koritsaki, NoellePage, tigerlady и 4 други им се допаѓа ова.
  12. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    ^Претпоставувам колку се вкусни ммм :P
     
  13. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    Конечно ги направив мафините со јаболка и цимет според рецептата на Коритсаки.
    Многу вкусни. Јас третина од брашното го заменив со интегрално. Освен цимет, ставив и мускантно оревче и некое истолчено каранфилче.

    Ги декорирав со глазура од лимон и шеќер во прав. Така добија уште поубав шмек, малку киселко и освежително. Овие моиве смотанковци не ја сакаат таа глазура, па за нив само ги наросив со шекер во прав
     
    На Ariel, koritsaki, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Li..Na

    Li..Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Денес купив силиконски калапчиња за мафини, секое калапче е посебно , не се како тие целосните... И сега имам една дилема не знам дали сите калапчиња да ги наредам во плех за печење или директно да ги редам во рерната :$ ве молам ако некој има вакви посебни да каже како ги употребува , благодарам
     
  15. Chupe

    Chupe Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    421
    Јас обично ги редам во плех, ги полнам и ги ставам на печење
     
  16. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Да ги испофалам на Ариел мафините со тиква. :clap: :rock:

    Прво ме бендисуваат затоа што се со тиква, а второ затоа што не треба многу состојки. Тоа што треба јогурт супер ми дојде, имав еден со рок пред истекување а немав мерак баш да го пијам. Излегуваат 12 побајачки големи мафини и супер се. Доста мекани и сочни, ама ова може да беше затоа што ставив малку помалку брашно. Јас исецкав и два реда чоколадо и тоа им ставив, абе мераци.

    Препорачувам, таман за доручек ќе ми бидат цела недела.

    Следни ми се во план овие со јаболко и цимет, ги испофаливте сите јас покусо да не останам.
     
    На Annath и Ariel им се допаѓа ова.
  17. April87

    April87 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    552
    Допаѓања:
    448
    Пол:
    Женски
    Денес ги направив, прекрасни се. Само немав пченкарно брашно па ставив 2 чаши бело брашно. Ми излегоа 17 парчиња. :) Инаку за да не ви се лепи на тефлонските калапи, премачкајте ги со масло па набрашнете ги.
    Фала Annath за рецептов. :clap:
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

    Не знаев каде, па ај тука да го поставам прашањево - каде да купам модли за мафинси (каде се најквалитетни и најефтини)? Има различни големини на модли или една големина е :?: ?
     
  19. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

    има разни големини..јас ги земав од супер тинекс беа на намаление околку 350денари :) цела модла со 12 калапи за мафини(имаше и поситни за околку 15 мафини) и топ ми се погодија...се правам во нив... скоро ич зејтин не користам за премачкувње и многу лесно се мијат...мислам лаиме беше фирмата или така нешто..
    нема утка во супер тинекс ги има само нив...јас сум презадоволна :)
     
  20. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Кулинарски прашања, совети и брзи идеи


    ФАЛА за инфо!
    Досега не сум правела мафинс (освен оние со готовата смеса од Кам), па кажи ми - смесата директно ја ставаш во калапот или ја ставаш во оние хартивчињата? И ПЛС пиши некој рецепт на мафинси. :)