Мачки - мили или злобни миленици?

Дискусија во 'Дом' започната од JollyGirl, 9 ноември 2015.

 1. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  4.715
  Допаѓања:
  75.357
  Пол:
  Женски
  Најодвратно животно ми е мачка. Толку ми се морбидни, страшни и одбивни... не можам да опишам. Секогаш чувстувам немир кога поминуваат покрај мене или кога ме гледа така страшно, кога зјапа во мене ми доаѓа да ја убијам или да избегам далеку од неа.
  И баш пред некој ден мораше да бидам сведок за едно убиство од страна на мачка.
  КОлку убаво си летаа 3-4 врапчиња, малечки, а едно беше шарено (имаше и по некој жолт и зелен пердув), ама многу нискко летаа....кога одеднаш скокна еден црн, грд, одвратен, голем мачор и во уста го фати тоа шареното врапче :(:(:( Јас одма почнав да фрлам со камења поголеми од него, бев спремна да го убијам, да го акнам во глава, викав, се дерев, фрлав, ама имаше ограда помеѓу нас а тој брзо трчаше и си замина со врапчето во уста, кое што уште мрдаше и бараше помош :(
  Толку се чувствував глупо, тажно, повредено дека не можев да му помогнам...многу ми беше жал и уште ми е....и дефинитивно заклучив дека мачиштата ми се најомразени животни. Не сакам да видам мачка, ни мала, ни голема...ми се повраќа кога ќе видам такво одвратно суштество. Нека се убијат сите одвратни мачки.

  Модератор: Пост преместен од СДК.
   
  На Youknow, joy1 и Emy867 им се допаѓа ова.
 2. Аliсe

  Аliсe Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јули 2015
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  6.976
  ^
  image.jpg Таква им е природата
   
  На Istata od vcera, piksooki, СноуБол90 и 36 други им се допаѓа ова.
 3. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.210
  Допаѓања:
  54.258
  Пол:
  Женски
  Мачорот дејствувал во согласност со своите инстинкти. Тоа се вика природа и е сосем нормално. Твојата реакција и омраза воопшто не е нормална.
   
  На Istata od vcera, Mantub, piksooki и 44 други им се допаѓа ова.
 4. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  4.715
  Допаѓања:
  75.357
  Пол:
  Женски
  Што има ненормално што мразам мачки? Ги мразам, одвратни ми се, одбивни...секој човек мрази по некое животно, епа јас мразам мачки.
   
  На Istata od vcera, Adi888, Youknow и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  4.382
  Допаѓања:
  34.886
  @JollyGirl Абе може не ги сакаат сите животни, ама да ги мразат џоа ѓаволи да се, до толку, не верувам дека има некој.
  Anyways, СДК Јас мислам дека кога мажите би добивале менструација, таа недела во болница би ја лежеле :D
  :d::drunk:
   
  На Istata od vcera, piksooki, СноуБол90 и 26 други им се допаѓа ова.
 6. Аliсe

  Аliсe Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јули 2015
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  6.976
  @JollyGirl ok е да не сакаш мачки,но да маваш со камења по мачор дека уловил врапче...Тоа дефинитвно не е нормално.
   
  На Istata od vcera, Mantub, piksooki и 12 други им се допаѓа ова.
 7. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  4.715
  Допаѓања:
  75.357
  Пол:
  Женски
  Хаха добро бе оладете, секако не ја ни допрев мачката и ете де не е нормално....ај сеа зборувајте си за друго.
   
 8. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.210
  Допаѓања:
  54.258
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Ненормално е да си ја труеш душата со толку беспотребна омраза. Нити ти направиле нешто, нити ќе ти направат. Може ете да не сакаш мачки и да не сакаш да ги галиш, ама да маваш со камења и толку искрено да мразиш нешто невино - не, не е нормално.
   
  На Istata od vcera, Trxmx, koritsaki и 30 други им се допаѓа ова.
 9. deskarada

  deskarada Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 декември 2011
  Пораки:
  1.151
  Допаѓања:
  20.205
  Мене ми е најомилено :D
  Многу ги сакам, имам дома, не можам денот без него да го замислам, ми дава позитивна енергија и кога и да видам маче по улица само, ми е жал и ако имам нешто во мене му давам да јади.
   
  Последна измена: 9 ноември 2015
  На Istata od vcera, koritsaki, ku4ence и 14 други им се допаѓа ова.
 10. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  4.715
  Допаѓања:
  75.357
  Пол:
  Женски
  Ми звучиш ко мајка ми :D
  Хаха се напив дијазепам и се смирив, за да не се трујам со омраза :D Стварно бе види слатки колку се (во спојлерот твој) , како да ги мразиш вакви суштества...
  И сигурно имам трауми со мачки од детството, што не се сеќавам баш, инаку друго објаснување нема зошто ме нервираат толку.
   
  На Istata od vcera, Bender Rodriguez и LivingGlam им се допаѓа ова.
 11. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.614
  Допаѓања:
  31.127
  Пол:
  Женски
  СДК... Тоа што некои нешта ги премолчуваме не значи дека не ги забележуваме.
   
  На Istata od vcera, vitamina, LittlePinky и 23 други им се допаѓа ова.
 12. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  8.621
  Допаѓања:
  206.458
  Имаш evil eye look од моите две мачки кои мирно предат во мојот скут во овој момент, едното црно пантер, другото бело снегче :)
   
  На Istata od vcera, Trxmx, deskarada и 17 други им се допаѓа ова.
 13. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  2.623
  Допаѓања:
  53.102
  Ниту мене ми се омилени, посебно ме нервираат во сезона на парење, со тие страшни гласишта. Ама имав мачки како мала,не сите ми се одвратни.

  Нејсе, мм не ги поднесува, буквално се ежи од нив. Кога беше мал, тргнал кон влезот во зграда, било темно. Оддеднаш скокнала огромна мачка и му се залепила со канџи за гради. Можам да замислам што траума имал.
  Можеби и ти си поминала слично :)
   
  На JollyGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.795
  Допаѓања:
  25.933
  Пол:
  Женски
  Мене пак ми падна жал за мачорот. Што знае тоа? Животните немаат разум, тие играат на карта убиј или биди убиен. Природен инстинкт на сите видови од фамилијата мачки им е да ловат. Се надевам не си го повредила мачето. Бидејќи знам како е дома да ти дојде маче сето испогребано па дури и криви и тоа поради некои „мразачи“ кои си зеле право да маваат на мој мачор. У три лепе сум ги отерала.
  И јас не се мирисам многу со кучињата, ама на крај памет не би ми текнало да ги мавам со камења. не бидејќи можат да ме нападнат, туку затоа што се животни и не се свесни за своите постапки.

  А за омразата немам што да кажам, разбирам и трауми и сè, ама поради некоја мачка која којзнае какви трауми самата доживеала да се тепаат и дури убиваат други мачки е бесмислено и глупаво. Како на пример јас да го мразам целиот човечки род поради некој убиец во Индија да речеме.

  И патем да се надоврзам, ова не се однесува на тебе лично, туку на сите кои пристапуваат со вакви глупави предрасуди за некое животно. Совет од мене: пробајте да им ја гледате позитивната страна на сите животни. Сите си замислуваат дека мачките биле намуртени, користољубиви, злобни, не знам какви... Вистината е дека е обично животно и не е можно да има вакви особини. Може да биде само помалку или повеќе пријателски настроено со луѓе.
  И уште ова, сите животни чувствуваат кога некој ги сака или ги мрази, но мачките, за разлика од кучињата, нема по секоја цена да ви рипкаат околу нозете весело, туку ќе бегаат од вас. ;) Можеби токму затоа мачките ми се омилено животно, на некој начин се поистоветувам со нив. :lol:

  И уште еднаш да не сте помислиле на некакво насилство врз животни, секако, освен ако не се работи за живот на човек, а врапче... сериозно? |( Не било за врапчето, бидејќи било мачка што го убила, затоа.
   
  На Trxmx, koritsaki, ku4ence и 22 други им се допаѓа ова.
 15. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  5.805
  Допаѓања:
  97.575
  Да се регистрирам и јас во мразачи на мачки. Мојата одбивност кон нив оди дотаму што дури и оние кои обожаваат и чуваат мачки ми се несимпатични, би рекла, иако малку претерано, но немам доверба во луѓе кои сакаат мачки. Нелогично е, знам, but I can't help myself.
   
  На senza.parole, Youknow, Annath и 7 други им се допаѓа ова.
 16. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.412
  Пол:
  Женски
  Јас порано многу мразев мачки, ми го тепаа кучето. А тоа срце, само сака да си игра а тие го гребеа, целото беше рани од нив. Сега ги сакам, али оне мене не ме сакаат, кога и да поминам низ маало тие маалските мачки ме гледаат како да ми кројат план за убиство, а башка секоја вечер ми се парат под прозорецот а јас ги прскам со вода да бегаат, им рушам романтика, нормално ке ме мразат.
  Инаку зборот ми беше, што се толку препирате кон некој што не сака мачки ил и кучиња. Секој си има причина. А и научно е докажано дека мачките не гледат како одвратни големи суштества, не мразат. :lol:
   
  На Osamena devojka и Sky-butterfly им се допаѓа ова.
 17. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  8.621
  Допаѓања:
  206.458
  Мене па ми се несфатливи тие што имаат било каква омраза према некое животно. Некако немам доверба во нив. Пример, јас смртно се плашам од инсекти, ама не ги мразам де.

  Чудни ми се оние луѓе што “сакаат“ само луѓе, ама нејсе, не можеме сите исти да бидеме.
  На крајот на денот, сами си ги бираме тие со кои ќе бидеме блиски.
   
  На Istata od vcera, piksooki, koritsaki и 28 други им се допаѓа ова.
 18. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  5.805
  Допаѓања:
  97.575
  Требаше да претпоставам дека ќе се фатите за зборот -мразам премногу сериозно, ко да ние што не поднесуваме мачки секојпат кога ќе ги видеме ни доаѓа нагон да ги повредиме или слично. Едноставно не ги сакам во моја близина. Како ти инсекти, ама ти не ги мразиш нели, а јас штом видам мачка очите црвени ми стануваат, ок. Нема потреба да се делиме на оние кои сакаат само луѓе а животни не и обратно, затоа што не спаѓам ниту во едната ниту во другата група. Има животни кои ми се мили и кои сум ги имала и имам за домашни миленичиња, и такви кои не ми се. Мачката ми е некаде на најдолна граница од овие вторите. Не знам од каде таа голема одбивност, ама ете.
   
  На senza.parole, Annath, Baby-bubu и 3 други им се допаѓа ова.
 19. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.459
  Допаѓања:
  20.049
  Пол:
  Женски
  Не сум знаела дека има доста на кои мачките им се одбивни. :o
  Јас од мала го имам тоа чувство, а посебно по една глетка кога видов мачка како слатко жвака глушец, целата закрвавена у муцката.
  Мачките ми асоцираат на злоба и подмолност, а воопшто не ми се мили и покрај тоа што знам и да ги погалам некогаш, ама ете, не ги сакам !
   
  На senza.parole, Youknow, IronLady и 9 други им се допаѓа ова.
 20. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  4.903
  Допаѓања:
  112.686
  Пол:
  Женски
  Мал поздрав за оние што не сакаат мачки!! Е вака да си знаете, оке?
  Those Who Don’t Like Cats.jpg

  :lol: Шала на страна, секој има право да нејќе нешто. И ја нејќам змии..секој вид на влечуги и инсекти. Ме ужаснуваат. Ама не ги ни мразам. Само нека стојат подалеку од мене.:rofl:
   
  На Lolo5, Bloom19, Mariangel и 3 други им се допаѓа ова.