Мачнини во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Bela-30, 3 октомври 2014.

 1. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.629
  Допаѓања:
  232.860
  Кај некој наутро, кај друг навечер...трет без или со целодневни. Нема правило и се е нормално.
   
  На espana и tessie им се допаѓа ова.
 2. espana

  espana Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2012
  Пораки:
  1.606
  Допаѓања:
  1.863
  Пол:
  Женски
  Нормално е и мене ми се јавуваа навечер.
   
  На Bibi30 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.185
  Допаѓања:
  65.442
  Пол:
  Женски
  Jas gi imav i navecer i sabajle :D
   
 4. galijan

  galijan Популарен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2012
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  258
  Нормално ли е нонстоп да се има мачнини.Значи одсабајле до вечер не престануваат, а навечер се засилуваат и повраќам.Не знам дали да барам нешто против мачнини.
   
 5. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.185
  Допаѓања:
  65.442
  Пол:
  Женски
  Koja nedela si? Jas do 14ta isto imav 24/7 macnini, no povrakjav sabajle i navecer samo... Posle sami mi se smirija, gledav da ne jadam se i sesto.. mn pazev i podobro mi bese cat pat :)
   
 6. espana

  espana Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2012
  Пораки:
  1.606
  Допаѓања:
  1.863
  Пол:
  Женски
  Јас ќе ти кажам за мое искуство,значи првото тромесечие ми беше хаос, неможев да одам од што ми беше лошо,едвај до тоалет и тоа бавно,од врме на време повраќав,но цело време ми се гадеше,едноставно многу ми беше тешко....Само до лекар одев и таму одма седнував,неможев минутка да стојам...неможев да јадам,ослабнав неколку кг..бледа,изнемоштена.Докторот ми
  бараше крвна слика и бидејќи беше
  добра само ми рече да пијам витамин Б6,едно,две до три,по потреба.Да ти кажам подобро ми беше барем не ми се лошеше.Консултирај се со твојот гинеколог...
   
  На cruella de Vil му/ѝ се допаѓа ова.
 7. galijan

  galijan Популарен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2012
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  258
  10 недела сум, се надевам дека за некоја недела ќе ми биде подобро.
   
  На mariz и espana им се допаѓа ова.
 8. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.444
  Допаѓања:
  39.004
  Пол:
  Женски
  Пробај со грицкање крекери (штом осетиш гадење, одма грицни едно-две крекерчиња), некои бомбони (мене Кики ми помагаа :)), ѓумбирот исто така помагал....Најди нешто што ќе ти одговара и полесно ќе го поминеш периодот ;)
   
  На Tinitis му/ѝ се допаѓа ова.
 9. 2013

  2013 Активен член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2013
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  27
  Мамички еве јас веќе три месеци си уживам со ќеркичката. Прва бременост ми беше ама колку сум поврскала...погадно и потешко чувство мислам не постои. Си повтаќав станфард од 7мата недела се до 6ти месец а у меѓувреме еден месец си полежав и во болница со инфузиички и боцки против тромбоза... Е сега де мислам дали има врска првата бременост како би била втората. Не дека сакам одма да забременам туку само само ме интетесираат искуства. Тој што не повраќал незнае што е мака..фа неможеш ништо да јадеш со што автоматски ја губиш силата, ти се врти свест и желба за било каква активност И стравот како бебето од тебе ке де храни кога ти само повраќаш а скоро ништо не внесуваш..УШАС.. Ке се молам на господ барем следната бременост да биде со пократко повраќање. поздрав мамички и пишете искуства ова е интересна тема. :)
   
  На Цвет88 и espana им се допаѓа ова.
 10. AnaMadam

  AnaMadam Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2014
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  19
  Пол:
  Женски
  Моето повраќање и лошење траеше од 7 недела па се до крај... додека не се породам... нешто беше намалено околу 6 и 7 месец, а потоа повракав по 4-5 пати во текот на денот, посебно навечер...проследено со киселини. Имав чувство дека нешто ми стои на грло. Никогаш повеќе не сакам да го искусам повторно и се плашам пак да останам трудна, меѓутоа сакам да си имам уште едно прцле мало:D:D
  Мојата крвна слика за време на бременост беше катастрофална на сметка на тоа пак бебушка беше во одлична состојба :D.
  Сега сум супер и сум 7кг послаба од таа со којашто стартував во бременост :D
   
  На Anomis11, Saraa, 2013 и 2 други им се допаѓа ова.
 11. 2013

  2013 Активен член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2013
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  27
  Хаха е дааа, и јас ослабев тогаш скоро 10кг од лошење и повраќање, па и скоро до 8ми месец на широка блуза и не се познаваше дека сум бремена...си бев шланг трудница ама после кога ми сњ отвори апетитот сега неможам да се ставам на диета :))))
   
 12. iva78

  iva78 Активен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2015
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  54
  Пол:
  Женски
  Zenski kazete nesto protiv macnina?:envy:
   
 13. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.185
  Допаѓања:
  65.442
  Пол:
  Женски
  Nema spas za toa, jas zolti kiselini sekoe sabajle povrakjav vo prvo tromesecie. Edino probaj so B6 @espana vika deka mnogu pomagalo toa. Ili pak ako imas mnogu kiselini sabajle lapni si kreker, stavi nesto vo stomakot da ti se vari... Jas taka pravev bidejki nasabajle prazen stomak samo zeludecna kiselina i taa mi smetase...
   
  На espana му/ѝ се допаѓа ова.
 14. iva78

  iva78 Активен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2015
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  54
  Пол:
  Женски
  B6 kako bedoksinot?
   
 15. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.970
  B kompleks i jas pijam sekoj den po edno
   
 16. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.936
  Допаѓања:
  23.591
  Пол:
  Женски
  Пробај со лимонада, чај со лимон, нешто за грицкање, ментол бонбони...малку од малку ми помагаше.
   
  На iva78 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Едно Чупе

  Едно Чупе Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2015
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  1.066
  Пол:
  Женски
  15+2 недела до сега ми се нема слошено :)
   
  На Saraa и feminka85 им се допаѓа ова.
 18. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.185
  Допаѓања:
  65.442
  Пол:
  Женски
  Of alal da ti e, pa obicno losenjeto e od kaj 7ma nedela do 14, 15 :D barem kaj mene taka bese, opasno losenje do 15, posle toa cat pat mi se imase sloseno :P
   
 19. Едно Чупе

  Едно Чупе Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2015
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  1.066
  Пол:
  Женски
  Сум поосетлива на пр. ми смета кисело а претходно гајле немав ама да ми дојди нагон за повраќање или да повратам шо е то. Сите ми викаат биди среќна една од ретките си а мене ми е чудно дури и си викам дали е нормално :lol: То е мајка стално си наоѓаме причина да се загрижиме.:D
   
  Последна измена од модератор: 29 март 2017
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 20. dade123

  dade123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  860
  Пол:
  Женски
  девојки помош, имам страшни мачнини, повраќање, два дена не можам од кревет да станам, едвај денеска дојдов на работа.што да јадам, што да пијам... ?