1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мачнини во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Bela-30, 3 октомври 2014.

  1. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Кај некој наутро, кај друг навечер...трет без или со целодневни. Нема правило и се е нормално.
     
    На espana и tessie им се допаѓа ова.
  2. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Нормално е и мене ми се јавуваа навечер.
     
    На Bibi30 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.389
    Пол:
    Женски
    Jas gi imav i navecer i sabajle :D
     
  4. galijan

    galijan Популарен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2012
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    260
    Нормално ли е нонстоп да се има мачнини.Значи одсабајле до вечер не престануваат, а навечер се засилуваат и повраќам.Не знам дали да барам нешто против мачнини.
     
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.389
    Пол:
    Женски
    Koja nedela si? Jas do 14ta isto imav 24/7 macnini, no povrakjav sabajle i navecer samo... Posle sami mi se smirija, gledav da ne jadam se i sesto.. mn pazev i podobro mi bese cat pat :)
     
  6. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Јас ќе ти кажам за мое искуство,значи првото тромесечие ми беше хаос, неможев да одам од што ми беше лошо,едвај до тоалет и тоа бавно,од врме на време повраќав,но цело време ми се гадеше,едноставно многу ми беше тешко....Само до лекар одев и таму одма седнував,неможев минутка да стојам...неможев да јадам,ослабнав неколку кг..бледа,изнемоштена.Докторот ми
    бараше крвна слика и бидејќи беше
    добра само ми рече да пијам витамин Б6,едно,две до три,по потреба.Да ти кажам подобро ми беше барем не ми се лошеше.Консултирај се со твојот гинеколог...
     
    На cruella de Vil му/ѝ се допаѓа ова.
  7. galijan

    galijan Популарен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2012
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    260
    10 недела сум, се надевам дека за некоја недела ќе ми биде подобро.
     
    На mariz и espana им се допаѓа ова.
  8. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Пробај со грицкање крекери (штом осетиш гадење, одма грицни едно-две крекерчиња), некои бомбони (мене Кики ми помагаа :)), ѓумбирот исто така помагал....Најди нешто што ќе ти одговара и полесно ќе го поминеш периодот ;)
     
    На Tinitis му/ѝ се допаѓа ова.
  9. 2013

    2013 Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2013
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    28
    Мамички еве јас веќе три месеци си уживам со ќеркичката. Прва бременост ми беше ама колку сум поврскала...погадно и потешко чувство мислам не постои. Си повтаќав станфард од 7мата недела се до 6ти месец а у меѓувреме еден месец си полежав и во болница со инфузиички и боцки против тромбоза... Е сега де мислам дали има врска првата бременост како би била втората. Не дека сакам одма да забременам туку само само ме интетесираат искуства. Тој што не повраќал незнае што е мака..фа неможеш ништо да јадеш со што автоматски ја губиш силата, ти се врти свест и желба за било каква активност И стравот како бебето од тебе ке де храни кога ти само повраќаш а скоро ништо не внесуваш..УШАС.. Ке се молам на господ барем следната бременост да биде со пократко повраќање. поздрав мамички и пишете искуства ова е интересна тема. :)
     
    На Цвет88 и espana им се допаѓа ова.
  10. AnaMadam

    AnaMadam Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Моето повраќање и лошење траеше од 7 недела па се до крај... додека не се породам... нешто беше намалено околу 6 и 7 месец, а потоа повракав по 4-5 пати во текот на денот, посебно навечер...проследено со киселини. Имав чувство дека нешто ми стои на грло. Никогаш повеќе не сакам да го искусам повторно и се плашам пак да останам трудна, меѓутоа сакам да си имам уште едно прцле мало:D:D
    Мојата крвна слика за време на бременост беше катастрофална на сметка на тоа пак бебушка беше во одлична состојба :D.
    Сега сум супер и сум 7кг послаба од таа со којашто стартував во бременост :D
     
    На Anomis11, Saraa, 2013 и 2 други им се допаѓа ова.
  11. 2013

    2013 Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2013
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    28
    Хаха е дааа, и јас ослабев тогаш скоро 10кг од лошење и повраќање, па и скоро до 8ми месец на широка блуза и не се познаваше дека сум бремена...си бев шланг трудница ама после кога ми сњ отвори апетитот сега неможам да се ставам на диета :))))
     
  12. iva78

    iva78 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2015
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Zenski kazete nesto protiv macnina?:envy:
     
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.389
    Пол:
    Женски
    Nema spas za toa, jas zolti kiselini sekoe sabajle povrakjav vo prvo tromesecie. Edino probaj so B6 @espana vika deka mnogu pomagalo toa. Ili pak ako imas mnogu kiselini sabajle lapni si kreker, stavi nesto vo stomakot da ti se vari... Jas taka pravev bidejki nasabajle prazen stomak samo zeludecna kiselina i taa mi smetase...
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  14. iva78

    iva78 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2015
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    B6 kako bedoksinot?
     
  15. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    B kompleks i jas pijam sekoj den po edno
     
  16. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.575
    Допаѓања:
    48.895
    Пол:
    Женски
    Пробај со лимонада, чај со лимон, нешто за грицкање, ментол бонбони...малку од малку ми помагаше.
     
    На iva78 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    15+2 недела до сега ми се нема слошено :)
     
    На Saraa и feminka85 им се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.389
    Пол:
    Женски
    Of alal da ti e, pa obicno losenjeto e od kaj 7ma nedela do 14, 15 :D barem kaj mene taka bese, opasno losenje do 15, posle toa cat pat mi se imase sloseno :P
     
  19. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    Сум поосетлива на пр. ми смета кисело а претходно гајле немав ама да ми дојди нагон за повраќање или да повратам шо е то. Сите ми викаат биди среќна една од ретките си а мене ми е чудно дури и си викам дали е нормално :lol: То е мајка стално си наоѓаме причина да се загрижиме.:D
     
    Последна измена од модератор: 29 март 2017
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  20. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    девојки помош, имам страшни мачнини, повраќање, два дена не можам од кревет да станам, едвај денеска дојдов на работа.што да јадам, што да пијам... ?