1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мачнини во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Bela-30, 3 октомври 2014.

  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    ја имав до 16 та недела
    Стисни заби и туркај ден за ден.Ќе помине
     
  2. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    912
    Допаѓања:
    2.742
    Пол:
    Женски
    Mora da se isturka nekako, mnogu mi e tesko koga sum na rabota nemozam da rabotam nemam koncentracija ni sila rabotata mi e fizicka vo stoecka polozba
     
    На koritsaki и joy1 им се допаѓа ова.
  3. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    И јас за првото имав до 16та. Ама до некаде поподносливи од овие сега. Сега е ужас! Од течности единствено густи сок трпам, а после ме фаќаат киселини |(
    Вчера на роденден, во игротека, паметна бев и не каснав пица, инаку зачинот ќе ме докрајчеше:|
     
    На LUCI 99 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Малку наука и позитивна мисла дека сепак лошењето има и позитивен аспект кој ќе ве води да го поминете овој вовед на бременост (психички) полесно.
    @Sexybaby86 те читав дека ти е лошо, а налетав на делот во книгава па да те бодрам малку и јас тебе :hug:
    C116DA53-5042-4B4E-8D32-002E8E125A13.jpeg 8FAAF4E5-DDDF-4535-A566-BF66B81570C9.jpeg
     
    На Ann.loves.you, minneymouse82, elcezelce и 2 други им се допаѓа ова.
  5. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.372
    Пол:
    Женски
    Кај беше пред една година? :|
     
    На fana и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  6. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Ајде и јас да си се пријавам тука, мачнини, киселини, повраќање.....ужас!
     
  7. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Се прпелкав по темава и лежев затворена во спална умирајќи од лошење. Точно пред година. Цркла сам.
    Ама гледаш љубави сето тоа било позитивно :)

    Ајде прави уште едно од прв ден ќе те бодрам ветувам!:*
     
    Последна измена: 17 јули 2019
    На Ann.loves.you, fana, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.372
    Пол:
    Женски
    Јас по третпат низ ова не минувам :shake: Ват из мач, мач из :| А и не можам да слушам: Ај уште еден месец и ќе помине. Стигнав до пораѓај, повратив и се породив.
     
    На Ann.loves.you, fana, Sexybaby86 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    :rofl::rofl:

    Мене ми викаа цело време уште неделава и готово. И побесна станував следната недела.
     
    На Ann.loves.you, NarCis@ и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  10. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Фала ти, сега го прочитав. Значи да се надевам дека ќе има бенефит од мачниниве - паметно дете :party: :D

    Не ми поминуваат неделиве, еден ден ко еден месец. Турни ме да кинисам работава :( А чекам да стигнам до 12 недела, демек да се опуштам малце психички и да се понадевам дека ќе видам крај на мачниниве :|
     
    На Kaetana, NarCis@ и FreeMind им се допаѓа ова.
  11. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Што и да речам дека брзо ќе помине ќе ми звучи како што мене ми звучеше тогаш затоа ќе замолчам :)
    Се ќе биде во ред не заборавај.

    Плус понатаму стои колку поголемо бебе на тежина толку поразвиен мозок. Така да ќе мораш и да јадеш за вториов услов да го исполниш.

    Те гушкам.
     
    На NarCis@ и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  12. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Со првото ни еднаш не ми се слоши, буквално никаква мака немав. Второво затоа ми наплаќа уште унапред за се'. Периодов живеам на солени крекери и супи, ама ќе се подобрам.

    Фала на убавите желби :hug:
     
    На NarCis@ и FreeMind им се допаѓа ова.
  13. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.372
    Пол:
    Женски
    Читав/слушнав во емисија, и јас не знам точно од кај го имам податокот, дека наводно, мајките кои имаат мачнини и повраќање до крај на бременост, е затоа што плодот е со различна крвна група од нивната. Телото го гледал како страно тело, па така организмот реагирал. И цела бев :o Големата ќерка има крвна група на татко ѝ, па оттаму и деветмесечното цедење. И така останувам трудна со второто и почнувам да повраќам толку многу, што низ желудник ми излезе цела душа, карма, судбина, а чак и минатото си го видов во шоља. И си реков тоа е, и второто со крвна група на татко ѝ. Ама не. И крвна група, и рх фактор на мене. Значи само нѐ лажат |(
     
    На Sesil, fana, Sexybaby86 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.372
    Пол:
    Женски
    Не дека ти е утеха, ама јас на физиолошки живеев со вит. Ц и Б6 во вена :rofl:
    Побрзо да мине Секси, се гледа дека ти е лошо, фалиш во темата :hug:
     
    На fana, FreeMind и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  15. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    И јас со второво маки измачив. Првите недели (до кај 13-14) умрев од лошење. И тоа не повраќав ама имав чувство дека секој момент ќе повратев. Барем да повратев, да ми олеснеше.

    Сега, еве 30 недела умирам од киселини. Ама не знам како да ви опишам колку киселини имам. Се мислам да се откажам од јадење ама џабе. И од глад имам киселини.

    Со првата бременост ми се лошеше недела две. Киселини и тогаш имав. Ама мислам не до толку како сега (или имам заборавено).

    Ќе помине, ама додека помине, ти си знаеш....

    Тоа не ми се верува. Детето знам дека ќе има крвна група као мојата затоа што со маж ми сме иста крвна група. Па почетокот беше страшен. ... :)))
     
    На FreeMind, Ava.84, fana и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Иста судбина јас и ти значи :| Мене ми се гади и во спиење дури. Штом станам насабајле, дека празен стомакот, гладна и тогаш е најлошо, а не можам за жива глава да каснам нешто во тие моменти. Се вртам во тој зачаран круг и не можам да излезам, одвратно ;( Кога повраќам, кога не, зависи. Ама кога ќе повратам, ми се олеснува. Мада, прошлата недела еден ден буквално цел ден повраќав, може преку 10 пати дента. И на работа и дома, цел божји ден. Само тој ми беше така екстра лош ден, не знам како преживеав, ужасно ми беше :sweat: Инаку претежно ми се нагони само, ама одвратно ми е кога на гладно ми се јавуваат, а не можам да лапнам ништо да ги смирам, бар едно залче. Уф :worried:

    За крвната група, и јас и мм сме иста, така што знам дека и бебево ќе е иста. И бебка е иста, а со неа немав мачнини. Така да и кај мене не држи вода муабетот :D
     
    На FreeMind, fana, NarCis@ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.181
    Пол:
    Женски
    Лажат бе ништо не е точно :D Според ова горе моето дете треба ептен тутурутка да е :worried: Нема шанси при вака паметни родители :emo::rofl:
     
    На Kaetana, Yowannty, Sexybaby86 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.372
    Пол:
    Женски
    Ова беше конкретно за мачнини и повраќање во текот на целата бременост, односно хипермезис гравидарум. Обично мачнини се толерираат до 3-4-ти месец, понатаму ако продолжат тегобите, треба да се испита од што се. Во Македонија за оваа дијагноза не следува боледување, туку само совети од типот: издржи, ништо не ти е, мораш да пиеш и да јадеш :drunk:
     
    На FreeMind, Kaetana и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  19. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Еве јас од утре 17 недела, мачнини нема абер да престанат. Посебно навечер ми се умира. Ем мачнини ем киселини. Срамота е да кажам вакво нешто во 17 недела, ама едвај чекам да се породам. Ова "издржување" психички ме истоштува и мене и потесното семејство.|(
     
    На FreeMind, Kaetana и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  20. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Да прашам, може ли да се земе боледување од работа поради ова гадење и повраќање? Има некој такво искуство?