1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мачнини во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Bela-30, 3 октомври 2014.

  1. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Може ако ти даде матичниот гинеколог, мојата велеше на сите му се лоши, тоа не е страшно |( Се додека не почнав и да се онесвестувам па некако изнудив 15 дена со предлог од специјалист од државната болница.
     
    На Meckicja и Scorpio87 им се допаѓа ова.
  2. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Со друга дијагноза, може. Инаку само за лошењето, не следува боледување.
     
    На fana и Scorpio87 им се допаѓа ова.
  3. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    И јас имам страшни мачнини, ама си одам на работа. Не сум помислила да побарам боледување за ова, искрено. Мада мислам дека не постои таква дијагноза за мачнини врз основа на која би се издало боледување за истото. Едино ако ти се смилува гинекологот, па да пише др. дијагноза.
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  4. orhidea242

    orhidea242 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    178
    Мајка не си болна за боледување само си трудна никој не ти дава за тоа боледување. Недајбоже да ти треба боледување. УЖивај во бременостаке поминат мачнините ке почнат болки во кичма итн...
     
  5. Ann.loves.you

    Ann.loves.you Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    1.364
    Здраво мешиња :inlove::l:
    Еве сум 7ма недела со редовни контроли,сега за сега се е во ред и прекрасно се чувствувам,само ова лошењево значи многу е тешко,и времево уште толку одмогнува:envy:
    Докторката ме теши дека убаво е што ни се лоши зошто тоа е знак дека бебето се развива и си реков вака да ве расположам малку.
    Ние ке си повраќаме само бебчето нека си се развива добро,па ке помине и тоа:l::muscle:
     
    На dunika, tina2018 и Scorpio87 им се допаѓа ова.
  6. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Ако е повраќањето обилно зошто да не може да се даде боледување? Треба на секои 5 минути да трча во вц да повраќа? Јас работам сама во канцеларија, кога ќе влезе странка и почнувам да и објаснувам, непријатно е да речам ај почекај, па да одам да повратам и да се вратам како ништо да не било. Еве јас имам добиено 15 дена поради обилно повраќање и вртоглавица. Мада мислам трудна жена барем први 3 месеци треба да добие боледување ако од било која причина не може да оди на работа, замор, лошење, слаба концентрација и сл.
     
    На YasMazza, Frosin4e, Andonia и 6 други им се допаѓа ова.
  7. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Затоа што за таа дијагноза не следи боледување. Не дека не сакаат да дадат докторите, едноставно, нема шифра :) А треба да има. Кој немал таква бременост, не знае колку е исцрпувачки. Башка, некогаш може да биде по опасност и за мајката, и за плодот.
     
    На LUCI 99, Sofi.ja, Elenpelen и 3 други им се допаѓа ова.
  8. лукајана

    лукајана Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    506
    Пол:
    Женски
    Во бременоста најважно е да имаш добра комуникација со матичниот гинеколог за да земеш боледување. Сите користиме боледување под дијагноза заканувачки абортус така да која и да е причината за боледување гинекологот треба да ти отвори.
     
    На Scorpio87 и Martka им се допаѓа ова.
  9. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Треба да има. Како што пиша @BirMelek има жени кои стигнуваат до дехидрација од повраќање и кои мораат да бидат хоспитализирани до инфузии. И како таа жена е работоспособна нека ми објасни некој...
     
    На Sexybaby86, Elenpelen и Scorpio87 им се допаѓа ова.
  10. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    825
    Пол:
    Женски
    До 4ти месец по болници ми поминаа бременостите, со константно повраќање, слабеење, гадење од се живо. Има разлика од мачнина до мачнина, во одредени случаи не се работи за вообичаеното утринско гадење и мора да се примаат инфузии+по некое лекче за смирување. Во таков случај е научна фантастика да се оди на работа.
     
    На LUCI 99, Ava.84, ivakrasiva и 4 други им се допаѓа ова.
  11. orhidea242

    orhidea242 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    178
    Од хоспитализирани до редовни мачнини разликата е голема. Не се споредува
     
  12. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Муабетот ми беше ако нема шифра за боледувањето која е поврзана со мачнини. Што ќе пишат. Ризична бременост? А не е ризична.
     
  13. RAK91

    RAK91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.559
    Пол:
    Женски
    Што ве читам, бетер имам нагони на повраќање и гадење.

    6+4 сум и пред некој ден почна гадење, вртоглавица, мачнини и нагони на повраќање. Барем да можам да повратам, супер би било, вака само се мачам. Ем хематом, морам да лежам, ем страшна мачнина, абе ќе полудам! :)
     
    На Scorpio87 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Girl-Rabbit

    Girl-Rabbit Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    Jas ovie gi zemam.Postojano imav nagoni za povrajkanje,a ne povrakav mnogu .Zemam edno na utro edno navecer i mi se namalija macninite
     

    Прикачени фајлови:

    На Sexybaby86 и Scorpio87 им се допаѓа ова.
  15. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Леле ова е исцрпувачки, секој ден повраќам по еднаш, ослабев не ми е што ослабев, се секирам вака да не ми ослаби и крвта и организмот. Приметив после јадење овошје, обавезно го повраќам
     
  16. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Женски и јас сум секој ден со гадење и нагони за повраќање :puke:
    8ма недела сум и незнам како да си помогнам. Утре сум на контрола.
     
  17. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Не е хумано што не даваат такво боледување. Затоа што не сме функционални како нормално и многу лошо е чувството кога имаме гадење и нагони на работа.
    Еве на пример на моето раб.место мириса многу лошо периодов, плус од јак мирис и од средства црева истурив.
     
    На LUCI 99 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MumToBe

    MumToBe Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2019
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    433
    Пол:
    Женски
    Да си се пожалам и јас со моите мачнини, кои мислам дека крај немаат.. еве денес полни 16 недели и уште си повраќам, само што ќе отворам очи ми се гади како нешто во грло да ми стои.. што ли не пробав, ништо не помага, денес докторот ми рече реглан да земам по едно насабајле и навечер па ќе пробам немам друго решение.
     
  19. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Пробај да пиеш многу вода и нон стоп кога ке те нападнат мачнини да ставаш по нешто во уста,да работи желудникот.Мене ми траеа само 7-8 недела,после наеднаш престанаа.
     
  20. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.947
    Допаѓања:
    18.059
    Јас до кај 18-19 недела имав гадење и повраќање. После преку ноќ добив и апетит и не ми пречеа мирисите од претходно. Во тој период ослабев 5кг (после си ги вратив)