1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мачнини во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Bela-30, 3 октомври 2014.

  1. MumToBe

    MumToBe Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2019
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    433
    Пол:
    Женски
    Се надевам дека ќе ги снема, мислам дека нема да можам уште долго така. Не сум ослабена ама немам ни качено, може 1кг повеќе да сум. Јадам ама и повраќам така да одржувам килажа некако :D :D
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kremceemce

    kremceemce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    И јас со првото дете немав никакви маки трчав на работа до 9 месец а сега мислам само на шоља сум и само повраќам. Дали тогаш бев помлада 27 хо родив а сега сум 31 за второво
     
    На Packka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Предходно си бев водна жаба, пиев многу вода а сега едвај една две чаши. И од вода ми се гади.
     
    На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  4. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Стисни и лимон малце,или парчиња краставица и свежо нане,многу е вкусно,ем ке ти намали мачнини.Голтка по голтка,многу е важна хидратацијата:)
     
    На strelkata му/ѝ се допаѓа ова.
  5. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Колку убаво вака што ме тешиш навистина ценам. Фала ти многу. Пред некој ден ставив парче лимон и неколлу капки капнав ама пак исто. Вчера успеав да испијам чашка овошје што си го изблендирав и толку. Прееска неколку голтки испив и одма у вц се истурив :(
     
  6. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Ама морало да се пие вода па ете ке пијам по една голтка на неколку минути кога ќе помине лошењево раат ке си тераме хахах
     
    На Girl-Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  7. malasimba

    malasimba Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    Дали е можно постојано да ми се гади и тоа од се и сештоо?? Првата бременост ми помина ептен добро, а сега сум 6та недела и воопшто не ми е добро. Ништо не јадам само ми се гади, осеќам голема празнина во желудников уффф и тотално сум исцрпена и нерасположена. Никаде не можам да мрднам во ваква ситуација
     
    На bibiiii и Girl-Rabbit им се допаѓа ова.
  8. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Дали некоја од вас пиелс сируп или било што што помага за лошење и ппвраќање?
    Од една страна сакам веќе да ми олесни пошо цело време повраќам ама од друга страна слушам дека ако се пие нешто може да му наштети на плодот.
     
  9. medena147

    medena147 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    1.093
    Допаѓања:
    1.545
    Пол:
    Женски
    Пробај со кока кола
     
  10. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Дали најде некое решение или уште ти е исто? И јас сум така.. Се трудам де со бадеми де со чаеви ама изгледа ке морам да си истрпам.
     
  11. malasimba

    malasimba Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    Не најдов, исто пробав се и антиметил пиев демек против повраќање ама ништо. Баш вчера бев на лекар и докторот ми рече џабе што и да пијам, дека мах до 16 недела можело вака да трае. Мора да истрпиме ама стварно е тешко.
     
  12. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    А вода можеш да пиеш? Јас едвај. Некогаш си цедам пола лимон ама едвај го пијам. И кока кола само моментално ми дава олеснително чувство. Пробувам и овошје да јадам, цеден портокал, го повраќам.
     
  13. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    И јас сум со мачнини. Сеуште пробувам што можам да јадам, а што не. Пред да останам бремена јадев само месо, јајца и зеленчук ради интолеранција на инсулин, а сеа не можам да седам во просторија кај што се готви месо. Сеа ми олеснува само кока кола, круша и диња. Толку.
    За ручек само јаглехидрати едвај и одма качив килажа. До кога вака не знам.
     
  14. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Оф леле.... Јас круша јадев повраќав. Диња пробав една убава, блага, преубаво мирисаше абе за секунда ми се јави тој кисел вкус во устата.
    Повеќето викаат дека ќе биде подобро во 3ти или 4ти месец, па до тогаш ќе се помачиме.
    Јас веќе повраќам само попладне, а предходно преку цел ден.
     
  15. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Идни мами како сте.
    Да прашам дали некоја си олеснувала со витамин б6?
    Јас од сабајле се напив 4-5 голтки вода на екс пошто сум прежедна, па после саат ипол јадев тост со малку сирење и патлиџан.
    Кога осетив нагони си сварив чај од ѓумбир и ментол, додека го пиев ми ги снема мачнините....
    Обично попладне не ме оставаат и си ја гушкам шолјата, но ајде ќе видам дали ќе ми се подобри ситуацијата на овој начин, лесна храна, б6, чај од ѓумбир...
     
  16. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Здраво :) Нели јас така си се пофалив дека има ствари што ми олеснуваат... Епа не. Таман си реков ајде 10та недела уште малку ќе поминат мачнините, јас почнав да повраќам. Така да, не ми се верува дека има некои правила во ова или пак храна што помага. Мислам дека едноставно ке си трпиме :D
     
  17. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    И јас се излажав самата себе ама во маки се ќе проба човек.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ceculka

    Ceculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2019
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Женски кажувајте лек за мачнини и што храна би ми помогнала највеќе ,испоцркавв:sweat::sweat::sweat::sweat:
     
    На strelkata му/ѝ се допаѓа ова.
  19. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Пробај непечени бадеми,малку од малку да ти олесни, инаку ќе почекаш само да помине додека се оформи плацентата.
     
  20. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.692
    Допаѓања:
    4.572
    Probaj so solenki krakeri voda gazirana moze nesto od toa ke ti pomine