1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мачнини во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Bela-30, 3 октомври 2014.

  1. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Jas piev antimetil na sabajle i navecer so preporaka od genekolog da cuknam vo drvo veke skroro cena nedela nemam ni macnini ni povrakam nisto
     
    На strelkata му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Б6 една табелата од 20мг ми помогна мене
     
  3. Taptapy

    Taptapy Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2019
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    433
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки има,ли некоја од вас да има само мачнини и гадење а да неможе да поврати?Стварно само подзинувам за повраќање ама неможам да повратам цел ден а највеќе на пладне ништо ми нема вкус а ако каснам нешто одма имам кисел вкус.
     
  4. Ceculka

    Ceculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2019
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Да,јас бев така ,ама после 12-13недела се помина,сега сум екстра ,исто како да не сум трудна дури заборавам хахахах
     
    На Bebulleee, Taptapy и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  5. Taptapy

    Taptapy Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2019
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    433
    Пол:
    Женски
    Значи не сум само јас хахаха,сабајле се будам викам леле ништо не ми е изгледа готово изчезнаа кога еве пак во кревет ме турнаа ми се гади леле леле, само мастика ми помага во уста друго ништо се мислев од фолната да не ми е и од витамините ама не би требало .
     
  6. Ceculka

    Ceculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2019
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Пробај со јаболка, мене ми поминуваше така или лимонада.
     
    На Taptapy му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Probaj so nepeceni bademi
     
    На Taptapy му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Исто бев и јас, пробај со едно апче б6
     
    На Taptapy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Taptapy

    Taptapy Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2019
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    433
    Пол:
    Женски
    Пробав и со бадем и со јаболко несака, б6 не сум пробала посебно зошти во витамините што ги пијам има б6 али тоа е ќе се издржи.
     
  10. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    И јас имам б6 во витамините(fembion 2 и магнезиум со б комплекс) ама тоа е многу малку. Има по 2/3mg. А во бременост не треба да се надминува 100mg. Така да имаш фора еден б6 барем да пиеш, тој е од 20mg.
     
    На Taptapy му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Taptapy

    Taptapy Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2019
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    433
    Пол:
    Женски
    Е чим така ќе си земам не се издржува неможам само на суво сум со храна ништо неможам да јадам.Фала ти мила на ифо.
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. stoimanovskamarija

    stoimanovskamarija Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2013
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.526
    Zdravo zenski. Bremena sum 10+5 bebuska e super si rasne no jas imam premnoguuu macnini. Pocnaa pred 3-4 dena a pred toa nemav mnogu. Ne mozam da funkcioniram po cel den custvuvam tezina i kako premnorena se osekjam samo mi pagaat ocite. Nikoj ne mozam da trpam do mene, mm mi me guska ne mozam ni toa da go podnesam, navecer se budam mnogu i posle tesko zaspivam me fakja nervoza ne vrtam samo ne mozam da najdam polozba. Ne povrakjam samo mi e macno.nemam ni egergija od malce se zamoruvam. Nekoe vase mislenje dali e se ova normalno. Inace prva bremenost mi e. Pozz i imajte ubav den
     
    На eta и Taptapy им се допаѓа ова.
  13. Taptapy

    Taptapy Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2019
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    433
    Пол:
    Женски
    Normalno e duso ista sum cim zaspijam ako se razbudam posle zaspivanje so trista nervozi, jas porano bev ucena na stomak da si spijam i sega mi fali toa , izbegnuvam da lezam na stomak zs sakam da se odviknam ne vreuvam deka nesto bi stetelo sega za sega ama pa i se plasam sepak.Polozba nemozam da najdam samo na leva strana mi e najubavo, preku den samo mi e gadno i nisto mi nema vkus sto jadam taka da normalno e kaj sekogo razlicno ama ke istrpime.
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  14. stoimanovskamarija

    stoimanovskamarija Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2013
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.526
    Ista sum i jas sakam na stomak i se macam celo vreme se mi m tesno samo mm koga ke stane za na rab se siram na cela spalna :D na pocetokot nemav skoro macnini ic, a sega pp cel den se me nervira se deram na site bezveza i posle si placam. A nesto ne e kako so sum zamislila odma solzi :D:D se mi udovoluvaat ama dzabe mene mi smeta i toa. Ne znam kakk da si pomognam ne sum ova jas i se nnerviram poradi toa. Tezina na gradite custvuvam se nadevam za nekoja nedela ke se sredi i ke ja dobijam energijata sto ja imav pred toa, sega samo krevet mi se gleda po cel den epten mrza sum stanala:):)
     
    На Taptapy му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Hope 28

    Hope 28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Девојки здраво. Јас сум 6та недела и неможам да станам од кревет, повраќам по 10 пати во денот ми се врти, гади и немам сила буквално за ништо. Има ли некој идеа како да си помогнам?
     
    На strelkata му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Rainbowbaby

    Rainbowbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    1.036
    Пол:
    Женски
    Оваа бременост ми се лоши многу поретко за разлика од првата кога повраќав 100 пати на ден. Скоро во аптека ми препорачаа чај од ѓумбир и мене ми помага така да пробајте можеби и вас ке ви помогне
     
  17. BY<3

    BY<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2019
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    2.218
    Пробај да јадеш посуви работи како крекери и двопек или јаткасти плодови како лешници, ореви и тн...Грицкај си по едно две, немој да го оставаш стомакот празен затоа што уште полошо ќе ти биде, пробувај секакви работи види што е најдобро за твојот организам....Мене кисела вода исто ми помагаше многу обичната вода ја повраќав. Исто пробај да најдеш кисели камени бомбони и тие многу ми помогнаа. Ова колку толку лично мене ми помогна. Ќе се намалат мачнините со текот на неделите, не се секирај :)
     
    На eta и strelkata им се допаѓа ова.
  18. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Кои се тие кисели камени бомбони? И јас сакам да си земам. Мене ми се поминати мачнините и повраќањата од 20та недела, сега сум 27ма ама сеуште имам денови кога ме фаќаат пак. Изгледа ќе ме држи така до крај.
     
    На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Мила пробај од советите на @BY<3, иста бев и јас ама после 12та недела ќе осетиш олеснување. Ќе си пробуваш суви солени работи, кисела вода, кока кола знаеше да ме освежи и цедевита од портокал (не цевитана). Цитрусни цедени сокови ги повраќав, ништо не ми помагаше ама ден по ден де едно де друго пробував и си помина времето.
    Јас на работа го поминував најлошиот период и таму повраќав по неколку пати дневно. Едвај чекав да дојдам дома, лежев и спиев цело време.
     
    На Girl-Rabbit и eta им се допаѓа ова.
  20. BY<3

    BY<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2019
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    2.218
    Јас во првото тромесечие не бев во МК но претежно купував од аптека или големите маркети не гледав на бренд,...најдобро по вкус гледај да се од лимон или портокал или ако има зелено јаболко...Исто гледај да се без шеќер по можност. Провери во Зегин или некоја поснабдена аптека мора да има, или по поголемите маркети имаат повеќе избор исто...
    Обавезно ако осетев киселини или нагон на повраќање лапнував од нив и навистина многу ми помагаа и ако требаше да излезам некаде си ставав во ташна по неколку за секој случај да не ми се слоши!
     
    На strelkata му/ѝ се допаѓа ова.