1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мачнини во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Bela-30, 3 октомври 2014.

  1. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Mene za macninite mnogu mi pomagaa nepeceni bademi I vitamin b6 piev koga veke ne se izdrzuvase a gi imav dokaj 14 nedela posle gi snema
     
  2. Сања С.

    Сања С. Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2020
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Веќе 13-та недела мачнини, повраќање по цел ден. Мислам дека пробав сѐ што можеше да се проба: антиметил, Сан Марино капки, чај од ѓумбир, Б6... Ништо не помага. Внимавам и на храната многу, но... Сите постови ги исчитав и многу од мајките велат дека им поминува по 14-та недела, но во мојов случај не верувам дека маките ќе исчезнат преку ноќ. Желудникот ме боли од толку често повраќање и напнување... Дали има нешто друго што може да се проба, а е безбедно за плодот?
     
  3. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Не можаж со совет да ти помогнам чисто зс утеха Баш преку ноќ минуваат бар кај мене беше така денес повраќав утредента ништо нормално се повлекоа симптоми од 13та недела веќе другачие ми беше. Се надевам ќе ти се смират за брзо
     
    На Сања С. му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.611
    Допаѓања:
    1.556
    Ќе поминат и јас мислев до 9ти ке повраќам па се среди. Во ремедика ми препорачаа некои апчиња zytron ги имало кај нив во аптека не ги имам конзумирано но Котларова рече биле далеку поефикасни од аниметилот и сл. Се пиеле по потреба на неколку дена по едно ако сакаш прашај таму:)
     
    На Сања С. му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.946
    Допаѓања:
    18.058
    Кај мене престанаа околу 16та,17та и баш така преку ноќ.
    Пробај со спрајт,ервејс мастики, не печени бадеми, зелено јаболко, семка од маслинка, ладно млеко, препорачуваа мајките на форумов.
    Мене ме освежуваше кока кола и к.вода.
    Можеш и гастрогард и рупурут да земеш.
     
    На Сања С. му/ѝ се допаѓа ова.
  6. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Умрев вчера и денес, не ми престануваат ни мачнини, ни гадење, цело време, по цел ден сум катастрофа, едвај стојам на нозе, само лежам и така ми е подобро, се и сфашта пробав, бадем, лимон, вода ладна, банана, не знам што веќе, нема спас.:puke::puke::puke:
     
  7. ivance..

    ivance.. Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2020
    Пораки:
    2.660
    Допаѓања:
    7.122
    Пол:
    Женски
    Пробај со чај од ѓумбир крекери или јогурт мене тоа ми помага
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.564
    Пол:
    Женски
    Има едни апчиња Наватак се викаат, 650ден/30парчиња од Еурофарм. Пробајте ги и тие
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Сања С.

    Сања С. Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2020
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Пред две недели кога пишав за мојата состојба немав никаква надеж дека ќе ми биде подобро. Немаше што не пробав... Утре влегувам во 15-та недела и во претходните 5 дена повратив еднаш само. Буквално како што ми кажаа погоре, престана преку ноќ. Имам киселини и ми се гади одвреме-навреме, но далеку од тоа што беше до пред неколку дена.
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.611
    Допаѓања:
    1.556
    Јас не ги имам козумирано така и пишав не ни гуглав да проверам бидејќи веќе ми се имаа намалено, но искрено мислам дека ако се штетни доктор не би ги препорачал плус и Котларова ја сметаат меѓу подобрите доктори не би помислила дека би ми препишала нешто што може да наштети на бебето, но сепак секој одлучува за себе што ќе пие и колку може да трпи само да помине се ко што треба не кажав ништо со лоша намера :)
     
  11. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    52.100
    Пол:
    Женски
    Нема врска и така го избришав мислењето за да не те плашам :) Но сепак прочитај си на гугл за нив или барем јас читам за секој лек пред да го употребам :)
     
    На ni.na му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.611
    Допаѓања:
    1.556
    Така си е, бидејќи не планирав да пијам не ни проверив за што се инаку во право си. Може ги даваат во одредени ситуации бидејќи јас повраќав до 4 месеци по неколку пати дневно а ни аниметил ни имбифем ни б6 не ми смируваше 4 месеци бев во кревет од истоштеност, но сосема во право си ако може без нешто појако нема зашто да се пијат :)
     
    На Brpbrp и mssuniquee им се допаѓа ова.
  13. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.765
    Допаѓања:
    12.878
    Ако гледаме така 90% од апчињата не се за трудници ни аспиринот не е па скоро секоја го пие, затоа се тие ситуации кога повеќе штета би имале ако не би ги конзумирале одколку да не ги пиеме:) сепак докторите гледаат да пробаат прво све што е на природна база па ако не успева тогаш мора нешто појако :D
     
    На ivance.., azelea и ni.na им се допаѓа ова.
  14. Сања С.

    Сања С. Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2020
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Јас се консултирав со тројца гинеколози (од различни болници) и сите ми рекоа да се напијам реглан во периодот кога повраќав по десет пати дневно (не преувеличувам). Освен реглан ми рекоа дека може два дена по ред навечер да пијам диазепам, бидејќи толку напнување при повраќање во мојот случај бидејќи имам и хематом во матката, може да доведе до нешто друго... Реглан се напив двапати, а диазепам не пиев бидејќи ми беше страв иако ме уверуваа дека нема ништо да се случи од неколку апчиња. Преживеав некако со инфузии. Се согласувам со мислењето дека во некои ситуации повеќе штета може да се направи ако не се конзумира нешто отколку да се конзумира. Убаво е да се слушне совет од некој што поминува низ истото, но никој не треба да земе лекарства на своја рака без претходна консултација со гинеколог.
     
    На K7M10J, ivance.., Brpbrp и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. tritocki

    tritocki Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2016
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site sakam da prasam okolu macninite konstantno sekoj den vi se javuvaa ili nekoj den ne pa pak pocnat? Jas sum 5-6 nedela i donekni imav dosta macnini a sega 2 dena skoro ic i zagrizena sum..
     
    На ivance.. му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ivance..

    ivance.. Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2020
    Пораки:
    2.660
    Допаѓања:
    7.122
    Пол:
    Женски
    Кај сите е разчично некој има секој ден некој на неколку дена некој па нема ич.Јас има секој ден овие две недели сега претходно немав толку
     
  17. Сања С.

    Сања С. Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2020
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Секој ден до 14-та недела кај мене, но како што читам различно е кај сите. Можеби ќе имаш среќа и нема повеќе да имаш.
     
  18. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Дали има некоја труница која има утрински нагони за повраќање после 20 та недела. Значи јас сум 21 + 3 и сеуште после 10-20 мин откако ќе станам имам нагони за повраќање и повраќам желудочна киселина, не секој ден ама секој втор , трет ден. Дали сум чудо на природава или има слични искуства некоја? А инаку преку ден е се супер, немам никаква мака, па немам ни дури горушица.
     
    На Krofna* му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.765
    Допаѓања:
    12.878
    Некои трудници повраќаат до крајот на бременоста некои не секоја е различна тебе така ти се има погодено изгледа малце осетлив желудник имаш, види дали ќе ти помогнат крекери кога ќе станеш од сабајле да не си прегладнета и тогаш знаат да фатат мачнини:)
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Krofna*

    Krofna* Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2019
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    2.330
    Пол:
    Женски
    Јас сум 19та недела и сеуште сум со мачнини по цел ден, пред јадење после јадење постојано а на неколку дена и повраќање
     
    На Fatalnata му/ѝ се допаѓа ова.