Мачнини во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Bela-30, 3 октомври 2014.

 1. espana

  espana Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2012
  Пораки:
  1.606
  Допаѓања:
  1.863
  Пол:
  Женски
  Земи витамин Б6, по потреба може и две да земеш, јади бисквитки, јогурт, чајчиња...ако ти е многу лошо, консултирај се со доктор...исцеди си лимон, напиј се...
   
 2. Maceto123

  Maceto123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  612
  Допаѓања:
  957
  Пол:
  Женски
  Јади јаболко зелено, непечени бадеми, мене највеќе ми поминуваше од кока-кола ( која и не е баш пожелна) ама мене ми поминуваше од тоа :$ бисквит или солени крекери и ми помагаа гумени бонбони од посебно зеленките внатре во кесичката доколку ми текне уште нешто ќе ти пишам...Позз
   
 3. eatpraylove90

  eatpraylove90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  550
  Допаѓања:
  856
  Пол:
  Женски
  Јас со повраќање и киселини маки мачев првите 4месеци, а од тогаш до сега ( 29та недела ) да не се урочам супер ми е :rofl: се надевам дека и до крај ќе ми биде вака затоа што ќе побудалев тие 4 месеци...Повраќав и по неколку пати во денот и после 18h морав дома да лежам затоа што во текот на ноќта имав најмногу киселини и мачнини
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.513
  Исто и јас а тек сега сум 6 недела +4, ама нема ден да не повратам барем 2 пати. Главоболки имам периодично, а лошење и вртоглавици често. Уф се надевам ке помине поскоро.
   
 5. eatpraylove90

  eatpraylove90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  550
  Допаѓања:
  856
  Пол:
  Женски
  Јас главоболки тогаш немав, а сега секој ден имам па се си викам ај може и од времево е...Но не се секирај ќе помине перодот со повраќање ;) а и немора да значи дека ќе те држи до 4ти месец, кај сите е различно...Пробај со лути бонбони и несолени крекери:) мене ми помагаа понекогаш
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  4.624
  Допаѓања:
  21.729
  Пол:
  Женски
  Јас последниве недели имам ужасни главоболки со повраќање, но не секој ден. Заприметив дека кога е сончево и притушно ако излезам после цел ден имам мака, а баш тоа време одам на работа па и немам избор. А еве денес и вчера на вакво облачно време ми е супер, да не се почудам.:D Се плашам летово како ќе се врви.
   
 7. eatpraylove90

  eatpraylove90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  550
  Допаѓања:
  856
  Пол:
  Женски
  Сега баш читав во темата главоболки во бременост и пишува да се проба со кафе и неколку капки лимон во него па еве одам да пробам :D иако кафе слабо пијам откако останав бремена :) Ако не помине ќе одам да прошетам обично тоа ми годи 8)
   
  На okcenzi и kristina.k им се допаѓа ова.
 8. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  4.624
  Допаѓања:
  21.729
  Пол:
  Женски
  @eatpraylove90 не знаев дека има таква тема, еве читам сега и гледам дека е чест проблем ова. Инаку јас па воопшто не пијам кафе, и од порано, имам мака со желудникот. Ќе издржиме некако, мораме :*
   
 9. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.513
  Kafe i limon sekogas pomaga, no mene sega pa mi e gadno kafeto
   
 10. <3 pleza4e <3

  <3 pleza4e <3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2015
  Пораки:
  770
  Допаѓања:
  3.433
  Пол:
  Женски
  Јас греота е да се жалам, никакви мачнини немам, ниту повраќам, ништо...единствена промена ми е тоа што ми расте стомакот, градите исто малку ми се подуваа :) и неможам да поднесам мирис на кафе и топло млеко.
  Кога ве читам вака како се мачеле некои цела бременост жал ме фаќа...на секој му посакувам лесна бременост како мојава:*
   
  На Acka22, Едно Чупе и okcenzi им се допаѓа ова.
 11. Едно Чупе

  Едно Чупе Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2015
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  1.066
  Пол:
  Женски
  23+6 само 1 нагон за повраќање таман стигнав до вц ми помина ама измешав благо солено кисело и така и така ќе ми се слошеше.

  Упс си додадов 1 недела 22+6 мислев.
   
  Последна измена од модератор: 29 март 2017
  На okcenzi и mariz им се допаѓа ова.
 12. slobodka

  slobodka Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.106
  Допаѓања:
  2.679
  Пол:
  Женски
  Dobro, dali e normalno sega da mi se pojavuvaat macnini vo 14 nedela za prvpat? Do sega ni ednas ne mi se slosi nitu zgadi vo prvo tromesecie, a sega koga vlegov vo vtoro pocna da mi se zgaduva, me tera na povrakanje.
   
 13. blessed2

  blessed2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2015
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  265
  Пол:
  Женски
  Jas gi imav 6, 7 I 8 nedela, samo gadenje, a kako sto citam nekoj si gi ima dolgorocno :hug:
   
 14. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.513
  Да нормално е. кумата имаше од 5ти до 7ми месец мачнини, вртоглавици и киселини. А јас од почеток па се до сега, а веке сум 23 недела.
   
  На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Nanika4

  Nanika4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2015
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  81
  Пол:
  Женски
  Zdravo devojki vlegov vo 7-ma nedela i postojano mi se gadi a povrakam povremeno.Ve molam za sovet dali moze da se namali gadenjeto?
   
 16. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.319
  Допаѓања:
  20.403
  Пол:
  Женски
  Пробај со нешто луто.. Секерчина земи некој крекер солен...
  А мене ми помагаше само Чипсот од чили..
   
  На Nanika4 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Asiana

  Asiana Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2015
  Пораки:
  424
  Допаѓања:
  936
  Пол:
  Женски
  Девојки ви се приклучувам и јас во оваа тема, денес влегувам во шеста недела од бременоста. Како се справувате со гадењето и со одбивноста кон храна?
   
  На ivi78 и Vikiliks им се допаѓа ова.
 18. ivi78

  ivi78 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2015
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Женски
  Nikako srcka.jas ne povrakam samo ponekogas mi se gadi.izbegavaj teski jadenja jas samo lebce jadev.ke si pomine samo.
   
  На Asiana му/ѝ се допаѓа ова.
 19. mimidjon

  mimidjon Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2010
  Пораки:
  1.319
  Допаѓања:
  2.316
  Девојки мене oвa гaдењетo не ми престaнувa,сaмo тешкo ми е и ми се гaде,зa пoврaкaње сум тешкa пa реткo.Вaс кaкo ви е еее мaмички дa не заспавте вo длaбoк зимски сoн aaa и мaлку ми се врте
   
 20. fs-fs-fs

  fs-fs-fs Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  809
  Допаѓања:
  800
  Пол:
  Женски

  Имам апетит и не ми се лоши ама од 24ч, спијам 18 :)