Мачнини во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Bela-30, 3 октомври 2014.

 1. Edno denovoj4e

  Edno denovoj4e Активен член

  Се зачлени на:
  13 март 2019
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  Zenski vlegov vo 4mesec normalni se zgolemeni glavobolki, imav dva dena glavobolka so ne se podnesuvase majkami mi rece sigurno e pritisokot deka zadniot del me bolese i mi rece demek barem malku kafe vo denot vnesuvaj, se protivev deka jas zavisnik od kafe sum edvaj izdrzuvav a da ne se napijam i utre denta se napiv ama onaka mala solja okey bev posle dva dena ne se napiv rekov da ne mu nastetam na bebushot i pak ko za belja me fati golema glavobolka so samo na spienje me terase nemozev od krevet da stanam eve me sea nekolku dena okey sum, ja kontaktirav maticnata mi rece normalno e demek ama ko sakav da spomnam za pritisokot neso mi rece deka nemozi mnogu da se namali a jas imam i migrena nasledena od tatko mi e sea tie apcinja mi se zabraneti da gi zemam vo tekov na bremenosta edinstveno ako nemozam da se spravam so bolkite mi rekoa na bolnica kje mi daele sto treba nekoj sovet?
   
 2. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.965
  Допаѓања:
  6.608
  Пол:
  Женски
   
  На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. sunmoonstars

  sunmoonstars Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2016
  Пораки:
  440
  Допаѓања:
  396
  Пол:
  Женски
  5ти месец од бременост сум, а веќе започнаа да ме мачат многу киселини.....Во првата бременост тоа го имав при крај на бремеността кон 8ми /9ти месец, а сега уште во старт на 5ти месец. По природен пат со помош на зелени јаболка, жив ориз, кисела вода не поминуваат....дали е премногу штетно ако се напивам сода бикарбона од време на време....;(:sweat: ....знам дека е штетно, не дека не, ама дали би можела премногу да си го оштетам желудникот од содата и незнам на плодот како влијае тоа?
   
 4. minne992

  minne992 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2013
  Пораки:
  1.567
  Допаѓања:
  10.882
  Пол:
  Женски
  Мене чаша млеко ми помага и ми ги смирува киселините
   
  На sunmoonstars му/ѝ се допаѓа ова.
 5. dromka

  dromka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2014
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  39
  Пол:
  Женски
  јас лижев Рупурут за киселините
   
 6. sunmoonstars

  sunmoonstars Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2016
  Пораки:
  440
  Допаѓања:
  396
  Пол:
  Женски
  Имам киселини буквално од се :envy: , а сум тек 5ти месец од бременост, ....како ги потиснувате киселините? Мене до некаде зелено јаболко ми помага,но неможам во секој момент да јадам....;( Неиздржливо ми е, зошто нема ниедна храна за која би кажала,еве тоа пример не ми прави киселини...
   
 7. no name5

  no name5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2018
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  369
  Пол:
  Женски
  смееш да пиеш кафе до едно во ден , нема ништо штетно од едно , јас на почеток неможев ми се гадеше од него и исто имаб главоболки ми пагаше притисок
   
 8. no name5

  no name5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2018
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  369
  Пол:
  Женски

  ГастроГард , мене ми дозволи докторот кога имам киселини
   
  На sunmoonstars и dromka им се допаѓа ова.
 9. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  1.353
  Допаѓања:
  3.347
  Пол:
  Женски
  И јас со јаболко си помагам моментално само, инаку ни сода ни гастрогард не ми помага, а имам киселини уште од почеток,до крај бардовци :D
   
  На sunmoonstars му/ѝ се допаѓа ова.
 10. sunmoonstars

  sunmoonstars Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2016
  Пораки:
  440
  Допаѓања:
  396
  Пол:
  Женски
  :envy::puke: мене сода ми помага, но нечини пак секој ден да пијам сода...
   
  На jarec6 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. tamarce.j

  tamarce.j Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2012
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  199
  Има сода без алуминиум, не би требало да е штетна по едно лажиче во денот.
   
  На sunmoonstars му/ѝ се допаѓа ова.
 12. sunmoonstars

  sunmoonstars Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2016
  Пораки:
  440
  Допаѓања:
  396
  Пол:
  Женски
  еве сега видов на нет. имат Витаминка сода без алуминиум...но каде ли ќе ја најдам во нашето мало место...
   
 13. SophiaBella

  SophiaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2013
  Пораки:
  1.129
  Допаѓања:
  3.732
  Мислам дека во аптека треба да има, барем јас знам дека мојата од аптека е купена ако не се лажам.
   
  На sunmoonstars му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Lady_Bug

  Lady_Bug Активен член

  Се зачлени на:
  4 април 2018
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  63
  Пол:
  Женски
  Јас имам од 10-11 недела исто како тебе ништо неможам да јадам, а се ми се јади и повраќам само од нив прво јаболко помагаше, па гастрогард и сега пробвам со бадеми печени несолени до крајо незнам со ќе се прај ако продолжи вака а сега почнав 14 недела.
   
 15. sunmoonstars

  sunmoonstars Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2016
  Пораки:
  440
  Допаѓања:
  396
  Пол:
  Женски
  Ќе побарам во аптека, по маркетите немаше...
   
 16. tamarce.j

  tamarce.j Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2012
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  199
  Imaat vitaminka I alkaloid mislam. Vo apteka gi Ima sigurno
   
  На sunmoonstars му/ѝ се допаѓа ова.