1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мачнини во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Bela-30, 3 октомври 2014.

  1. Asiana

    Asiana Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2015
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    938
    Пол:
    Женски
    Јас воопшто немам апетит, скоро од се ми се гади ретко што можам да јадам, не можам ниту да готвам ниту да седам во просторија каде што се готви, многу сум чувствителна на мирис се ми смета ниту парфем не можам да ставам, ама се ќе се издржи за бебчето...
     
    На BabyD0ll, Lorins, creshicka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Јас баш се пожалив неколку дена многу малку јадев и при крај на јадењето ми стануваше тешко, мачно, го оставав на пола.
    Денеска друга приказна, не ми е ништо :)
    Мене и порано знаело да ми се јави гадење па така да мало гадење не го сметам ко некој симптом.
    За спиење е чудно што се будам ептен рано и не заспивам пак, на пладне ретко да дремнам.
     
  3. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    2.320
    Истa сум,нo ете и кoгa не мирисa тешкo ми е кo нa пoврaкaње пoгoтoвo нaвечер ,незнам зoштo тaкa бaш навечер
     
  4. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    2.320
    И.мене ми беше првиoт месец тaкa,едвaј зaспивaв незнам јaс си мислев oд вoзбуддa :)
     
    На bela.m и alisijad им се допаѓа ова.
  5. Asiana

    Asiana Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2015
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    938
    Пол:
    Женски
    Јас со спиење немам проблем, спијам и повеќе од доволно, со мачнините ми е проблем. Исто и јас навечер имам повеќе гадење,, некогаш о од сабајле на гладно осеќам мачнини. Јадам по малку ама многу брзо огладнувам, сабајле ми се случи да станам од спиење во 6:30 за да каснам нешто зошто осеќав мачнини во желудникот ми беше празен па си се вратив на спиење.
     
  6. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    2.320
    ааа насабајле често повракам не дека има шо но некоја киселина од желудникот ,после миењена заби ми се згадува по искрено полесно ми е кога се олеснам
     
  7. Asiana

    Asiana Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2015
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    938
    Пол:
    Женски
    ^^ И јас на сабајле кога повраќам не дека имам што да повратам, па затоа повраќам некоја течност
     
  8. ivi78

    ivi78 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2015
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Mene mi se losese samo navecer.ama veke mi prekinamsega kiselini
     
  9. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    2.320
    Леле незнам штo е пoлoшo и јaс нели имaв киселини и тoa не е бaш леснo,јaс сега избегaвaм пoтпршки мaнџи.или билo.шo гoтвенo сo пaтлиџaн ,пример шпaгети сo бoлoњезе сoс ,грaв никaкo лутеницa,мaлиџaнo нитo
     
  10. glisa

    glisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    153
    Vece 13 nedela sum i uste mi e kako prviot mesec mi se gadi,mi se povraca ne mozam da podnesam nikakvi mangjshta,zacini i meso mn mi e loshoo.
    Osobeno navecer imam golema macnina od gadenje duri nekogas i mi se place :( :( Do koga ce mi trae ?
     
  11. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Јас сум 8+5 и цело време ми се гади не ми се јаде, па ми се јаде ама пак ми се гади, аникако да повратам. Немам нагони за повраќање и некогаш си викам поарно да повратам да ми олесни, сеќавам дека ми е тешко како да ми стои во грло а не ме тера на повраќање. До сега 2 пати и со сила повраќав зашто стварно не можев да издржам и полесно ми дојде. А омалаксаност и поспаност нон-стоп:yawn:, цело време функционирам така, и јас не знам како издржувам на работа. Абе кога ќе видам весели хај-фај трудници кои освен што имаат голем стомак ништо друго не им е променето, дури љубоморна сум :$:$:$. Ама ај си викам после трети месец ќе помине.
     
  12. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Мене многу ми се лошеше до 6ти месец мислев никогаш нема да престане. Киселини немав ама мачнините ме уништија. Буквално по цел ден ми се лошеше а кога сум излезена ако осетам дека некој прави јадење готова бев. Ленорот го замразив уште од бременоста и уште не го поднесувам. Наутро јадев бисквити и краставица а и јогурт пиев.
     
    На Zena kralica му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Мене оваа бременост подоцна ми почнаа мачнините, за разлика од првата.
    Со син ми кога бев бремена ми се гадеше од кафе, дим од цигари, кромид и лук. Не ми се гадеше од домати и сирење, но чувсвував некоја одбивност и не ги јадев.
    Оваа бременост сум катастрофа во тој поглед. Еве 15 недела ја терам и уште имам мачнини.
    Мирисот на готвено не можам да го смислам. Од кромид и лук црева истурам, црвена пиперка, ајвар да не видам, од краставица ми е многу мачно, мирисот на целер го мразам, од салама ми се згади пред некој ден, па сега ни тоа не јадам. Кафе не пијам, дим од цигари не можам да поднесам.. Ужас!
     
  14. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Oд сaмиoт пoчетoк пa се дo сегa немaм никaкви мaчнини, гaдење oд ниеднa хрaнa, мирис, дури ми се чудеa. Немaм ни киселини ќе немa кoсичкa изгледa мaжевo :D
     
  15. Ејприл

    Ејприл Активен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Се пронајдувам и јас тука и плус многу други јаденја но најголем проблем ми е што ми се гади и од вода сокови единствено пијам ладен чај но и пазам да не е многу и моите чоколада и слатки најмногу што јадев ми се гади оф до кога вака вода не кафе не благо не манџи дим од цигари не.....
     
  16. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    И јас немав киселини и малата ми се роди со коса :)
     
    На alisijad му/ѝ се допаѓа ова.
  17. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    Мене ме утепаа киселини во бременоста,немав само додека беше карчично свртен.Кога се мамести пак убаво надоле пак почнаа киселини до сам пораѓај,си мислев ќе родам некој Канго бр.2 ама кога се роди кога го видов дури да се чудиш ЗЕЛКАА без ниедно влакно на него ни коса,ни клепки,ни веѓи.Со тек на време малку по малку ни пораснаа.
     
    На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Lemi

    Lemi Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Kolku cesto imate macnini i povrakanje dnevno? :(
     
  19. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    @Lemi, зависи кога-како. Има денови кога константно цел ден имам гадење и нагон на повракање. 10та недела ми беше најлоша. Има денови кога периодично ми се гади. Ја повракав најмногу 2 пати дневно до сега. 11 недели сум, и можам да кажам дека последниве 2-3 дена нешто подобро ми е, не ми се гади толку.
     
  20. Lemi

    Lemi Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Ja sum 12 nedela i ovie 2-3 dena obavezno povrakanje. I prethodno imav ama ne tolku cesto kako sega. Sinoka duri 6 pati za 2 casa. Neznam kolku e normalno toa