Мачнини во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Bela-30, 3 октомври 2014.

 1. lejla5

  lejla5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2016
  Пораки:
  310
  Допаѓања:
  252
  Пол:
  Женски
  Jas vo 11ta nedela mnogu povrakav posebno navecer potoa odednas isceznaa I macnini I kiselini,Sega sum 13ta nedela I od vcera pak pocnaa macnini mislam deka e od zeskoto
   
 2. BirMelek

  BirMelek Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2013
  Пораки:
  2.533
  Допаѓања:
  13.821
  Пол:
  Женски
  Meне ми почна гадење од 7-ма недела. Активно ми се гадеше од се до 17-та недела. Сега сум 23-та, а на моменти уште ми се лоши.
   
 3. majavel1

  majavel1 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2011
  Пораки:
  515
  Допаѓања:
  1.380
  Пол:
  Женски
  Индивидуално е тоа со гадењето. Мене ми почна од 5-та и еве сега 10-та недела недела сум и секој ден иста песна. А сите другарки еве ја и снаа ми мука немаат како да не се бремени. Така да дефинитивно секој организам е различен.
   
 4. Peperutka-bt

  Peperutka-bt Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2014
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  987
  Пол:
  Женски
  Здраво мамички,

  јас сум 7 недели бремена и веке почнуваат мачнините.
  Ако јадам нешто наутро супер е затоа што после се осекам како да ми се поврака цело време.

  Вчера за еучњк изедов само домат салата и малку фета, а за вечера само јогурт во шолја од кафе.

  И денес сум иста. Сабајле геврек и јогурт и сега за ручек малку кашкавал и јогурт.

  Да ми дадете некој предлог да ми се смири стомакот?

  Поздрав
   
 5. DaniAna

  DaniAna Активен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2014
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  34
  Пол:
  Женски
  Inaku mene mi pocnaa macninite nekolku denovi sto i da kasnam imam macnini ... sakav da mi kazete dokolku ima info neko ... Mleko ne konsumiram nikakvo osven soinood vanila vo prav do sega .... neznam dali e stetno dali smee da se pie takvo vo bremenost ... mi doaga zelba za mleko so plazma ama drugoto nikako nemozam da go konsumiram .
   
 6. izmislena

  izmislena Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2014
  Пораки:
  1.657
  Допаѓања:
  2.314
  Пол:
  Женски
  Пола литар млеко или јогурт на ден ти е обавезно. Многу е важно поради калциумот кој допринесува за правилно оформување на плодот.
   
 7. Pinky97

  Pinky97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  446
  Пол:
  Женски
  Стварно е обавезно? Лелее.. а јас шо многу ретко пијам такви млечни производи? Јас со денови имам мачнини и повраќам и мислам дека повеќе слабеам од што се поправам... ништо не јадам :( и болки многу имам во долниот дел...
   
 8. izmislena

  izmislena Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2014
  Пораки:
  1.657
  Допаѓања:
  2.314
  Пол:
  Женски
  Мене д-р уште на прва контрола ми нагласи обавезно млеко или јогурт по 2 чаши во денот - калциумот е многу битен во текот на цела бременост.
  Јас мачнини немам така што немав проблем да го послушам. Единствено не можам без леб и тестенини за кои што исто ми нагласи - да ги намалам...
  Тоа е :))
   
  На Pinky97 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Pinky97

  Pinky97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  446
  Пол:
  Женски
  Блазеси ти за мачнините што ги немаш... кај мене па обратно немам потреба од леб и тестенини толку,ама јадам многу овошје дека ме освежува :)
   
 10. izmislena

  izmislena Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2014
  Пораки:
  1.657
  Допаѓања:
  2.314
  Пол:
  Женски
  Овошје ти е супер :))) јас од секогаш сум била многу по тестенините, па и сега...
  А за мачнините, право да ти кажам до скоро се молев да ми се појават за да знам дека се е во ред со бременоста. Се убив од читање трудови кои велат дека изостанокот од гадење и повраќање може да биде лош знак. Ама како минува времето, толку помалку го мислам тоа и си мислам позитивно :) Плус другарки ме тешат дека немале мачнини воопшто, па живи и здрави бебушки родија :)
   
  На Pinky97 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. BellaS

  BellaS Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  954
  Допаѓања:
  888
  Пол:
  Женски
  Уф јас цел ден со мачнини, не можам веќе, мачнини и главоболки големи :( на килажа наместо да качувам слабеам што секако не е убаво.
   
  На izmislena и Pinky97 им се допаѓа ова.
 12. cat-woman

  cat-woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2013
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  458
  Luge Jas sum sedma nedela a imam oslabnato, nemam apetit, imam macnini bukvalno od se mi e loso mi se gadi doktorot mi preporaca bedoksin tri pati na den pa ke vidime kolku ke pomogne, vie kako gi namaluvate macninite nekoj predlog?
   
 13. Pinky97

  Pinky97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  446
  Пол:
  Женски
  Јадам лесна храна,најчесто овошје и салатичка и сокчиња... јади и двопек со супа нешто лесно да не го оптеретуваш стомакот... и јас ослабнав мислам се исцедив од повраќања... :(
   
  На cat-woman му/ѝ се допаѓа ова.
 14. izmislena

  izmislena Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2014
  Пораки:
  1.657
  Допаѓања:
  2.314
  Пол:
  Женски
  Нема врска ова со килажата...Не лошо ослабнувањето и е нормално во првите месеци. Јас немам мачнини па пак имам ослабено неколку кила во овие речиси 3 месеци.
   
 15. cat-woman

  cat-woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2013
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  458
  Fala ti :*
   
  На Pinky97 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Среќа

  Среќа Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2015
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  948
  Пол:
  Женски
  И јас доста читав за симптомите ама на некои медицински страни зошто ме фати паника дека прво имав симптоми како лошење, мачнини и главоболки а сега немам толку и дали е тоа нормално или не. Пишуваше дека може да има бременост и без симптоми како наведените и како наводно жените кои немаат симптоми носат машко бебе :)
   
 17. MissDaisy

  MissDaisy Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  216
  Пол:
  Женски
  За мачнини мене докторката ми препорача апченца Antimetil на база на ѓумбир. Јас немам мачнини, но на некоја феминка може ќе и помогнат. :)
   
  На BellaS и Pinky97 им се допаѓа ова.
 18. DaniAna

  DaniAna Активен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2014
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  34
  Пол:
  Женски
  Denes i mene mi preporaca bedoxin inaku i jas pocnav da ne jadam nisto osven ovosje i kiselo mleko toa me osvezuva ...
   
  На cat-woman му/ѝ се допаѓа ова.
 19. cat-woman

  cat-woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2013
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  458
  daj boze da ti pomogne :*
   
 20. Среќа

  Среќа Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2015
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  948
  Пол:
  Женски
  Antimetil таблети со ѓумбир, по две дневно. Јас ги имам користено за лошење при патување и стварно помагаат. Околу 300 денари. На нив пишува дека може да ги користат бремени, доилки и деца над 3 години.
   
  На cat-woman му/ѝ се допаѓа ова.