Мачнини во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Bela-30, 3 октомври 2014.

 1. cat-woman

  cat-woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2013
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  458
  Fala ti mn, kaj gi ima po aptekive li?
   
 2. Среќа

  Среќа Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2015
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  948
  Пол:
  Женски
  Јас ги земам од мојата матична аптека :) таму секогаш ги имаат. За други места не сум прашувала.
   
 3. Figit

  Figit Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2016
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  63
  Пол:
  Женски
  здраво на сите идни мамички. јас влегов во 6та недела и имам многу мачнини. сакав да прашам дали ова ќе трае цела бременост или само некој период?
   
 4. Butterfly87

  Butterfly87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  580
  Пол:
  Женски
  Честито прво и со лесно да си истераш. може да престанат по 14 та недела а може и не :) кај секој е различно
   
 5. manako1

  manako1 Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2016
  Пораки:
  2.674
  Допаѓања:
  49.858
  Пол:
  Женски
  I mene non stop mi se gadi,gladna sum a ne mozam da jadam,limon i mandarini toa me osvezuva.I jas sum vo 6 nedela,a ne povrakam.
   
 6. Figit

  Figit Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2016
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  63
  Пол:
  Женски
  Фала ти. Ќе се надевам дека ќе завршат инаку незнам вака како ќе се издржи

  И јас неповраќам само ми се гади. Али мене ништо сега засега не ми помага . Утре сум на контрола ќе зборувам со докторот да ми предложи нешто
   
  Последна измена од модератор: 1 април 2017
  На Pinky97, cat-woman и manako1 им се допаѓа ова.
 7. cat-woman

  cat-woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2013
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  458
  Pa pisi sto ti predlozil :*
   
  На Pinky97 и manako1 им се допаѓа ова.
 8. Luna91

  Luna91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јули 2013
  Пораки:
  1.845
  Допаѓања:
  9.255
  Здраво мамички, еве ме и мене во 9та недела. За сега се оди како што треба фала му на Бога. Бебушот имаше срцева реакција уште во 7ма недела и ми закажаа следен преглед после нова година.
  Инаку, малку тешко ја поднесувам бременоста. Цело време повраќам, И вода да се напијам имам нагони.
  Вие како се справувате со мачнините?
   
 9. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.443
  Допаѓања:
  38.994
  Пол:
  Женски
  Имаш тема "труднички муабети" и "прво тромесечје", таму постави го прашањето :)
   
 10. Luna91

  Luna91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јули 2013
  Пораки:
  1.845
  Допаѓања:
  9.255
  Сега гледам како сум го зашлакала прашањево во погршна тема. (facepalm) Проштевајте збунета сум била:D
  Инаку за да не сум надвор од темата повторно, после 2 месеци:).
   
 11. anjathesaint

  anjathesaint Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2011
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  99
  Здраво феминки, еве ме и мене во трето тромесечие со 28+1 :) Сакав да прашам, дали на некоја од вас и се случило да има гадење во 7ми месец? Јас цела бременост немав никакво гадење, лесна бременост имам ама последниве недела дена ми се гади. Некоја да сподели искуство?
   
 12. Божур

  Божур Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2015
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  101
  Пол:
  Женски
  da jas. Povrakjav do 14 nedela i posle smiren period i od 6 mesec na kraj pocetok 7mi pocnac pak od odredena hrana eve posedno povrakjav pred 10 dena od salata jadev cveklo, morkov, martula i pcenka i na pola jadenje mi se slosi celo popladne povrakjav... prethodno isto od kebapcinja mi se sluci na sred rucek vo kafana stanav i brzo u wc.... i isto od kiselini mng imav vo 7 mesec okolu 8-10 dena sekoj den i mi se slucuvase da povratam od niv
   
 13. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.564
  Допаѓања:
  16.012
  Пол:
  Женски
  Девојки ај мала помош. Некоја случајно да не имала искуство со мачниниве. Абре жени ништо не можам да јадам попладне, ништо, а мртва гладна сум. Нешто што ви помогнало. Јас се мислам дека желудников ми се расипа. Б6 не ме смирува веќе. Пробав ѓумбир, само полошо ми е. Што и да пробам исто е се. Шо знам нешо да помогне??? Страв ме фаќа веќе.
  Друго ништо не осеќам посебно, исто ко да не сум трудна, како се осеќате вие? Не можам да издржам до четврток, саативе ги бројам. Само се да е ок. Ова лошење мн ме плаши. И тоа што некако не се осеќам трудно. Може е рано хаха...ама прво бебе е па сум збунка.
   
 14. podravka

  podravka Популарен член

  Се зачлени на:
  11 март 2015
  Пораки:
  1.211
  Допаѓања:
  5.495
  Пол:
  Женски
  Koja nedela si? I jas imam mnogu macnini samo na ovosje sum I to a edvaj a osekam glad a mi se gadi mnogu ke pomine uste malku ke izdrzime...slatki maki
   
 15. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.564
  Допаѓања:
  16.012
  Пол:
  Женски
  12+3 збеснав више...салати овошје не бе немам шанси да помирисам. Збеснав више, дома напнуваат мораш да јадеш, а јадна ја мака имам. Не очекував дека до волку може на некој да му е лошо. Леле само да не се сите 9 месеци, јас само надоле идам со килажа. Стварно више страв ме фаќа. АЈ нека дојде четврток. :sweat:
   
 16. SophiaBella

  SophiaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2013
  Пораки:
  1.129
  Допаѓања:
  3.732
  Мене ништо не ми помагаше, само знам дека кога малку се смирија, се плашев дали се е во ред, па си ги барав назад. :rofl: Ќе си потрпиш и ќе помини. Јас дури после 16та недела станав како нов човек и одлично се осеќам.
   
  Последна измена од модератор: 31 март 2017
  На Ano и Вереничка им се допаѓа ова.
 17. Natasa. P

  Natasa. P Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2015
  Пораки:
  1.941
  Допаѓања:
  6.623
  Пол:
  Женски
  Period ti e, ke pomine. Gledaj bidi na lesna hrana, tecnosti, bistri sokcinja.. Mora da izdrzis, toa e, site pominuvaat niz istoto :* Odmaraj, gledaj nesto sto te relaksira, komedii.. i nema pricina za strav. Toa malecko dusice sega e samo 50mm vo prosek, sto moze da pocustvuvas..rano ti e za kloci i mrdanje, strpi se, sega se custvuvaat samo macninite :lol: Eve ti edno linkce za sekoja nedela da citkas sto se slucuva i sto ke custvuvas, mene mnogu ubavo mi dojde. Duri i zaedno so soprugot kako poseben nastan ni e, taman ke vlezam vo nova nedela, sveceno togas za prv pat otvaarame da vidime kolku e porasnoto, kako izgleda, sto da ocekuvame.. :sun:
  http://acibademsistinababy.mk/bremenost-po-nedeli/16-bremenost/bremenost-po-nedeli/138-12-nedela
   
  На cat-woman, Ano, Вереничка и 2 други им се допаѓа ова.
 18. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.186
  Допаѓања:
  65.436
  Пол:
  Женски
  Многу ти е лошо, а не се осеќаш трудно?:D, па лошењето е најголем симптом за бременост... како инаку би се осеќала трудно? Ај да речеше немам никаков симптом, нит ми се лоши, не се осеќам трудно ке те разбревме :D Инаку нема спас од тие мачнини, јас првата бременост ептен лошо си поминав до крај со мачнини... може само после 12та недела да се намалат и да ги снема, која недела си ти?
   
  На podravka и eli25 им се допаѓа ова.
 19. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.564
  Допаѓања:
  16.012
  Пол:
  Женски
  Уффф, дај боже женски. Бебчо пред се...само за тоа живеам сега. @mariz 12+3 па да смешно звучи, али коа си лаик и не знаеш дали вака треба...све си мислам ете го расипав желудников.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 20. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.111
  Допаѓања:
  20.906
  Пол:
  Женски
  @Цвет88 Исто и јас бев таква, желудникот ме болеше за јадење, а мене ми се лоше кога ќе помислев на храна, ослабев 2-3 кг. Јадев повеќе грицки, солени работи, двопек, демек од нив нема да имам мачнини, ама пак имаше. Патронажните па ми кажаа повеќе течности да пијам против мачнини. Период е, ќе мине. Јас утре во 15 нед. влегувам и почна да ми се враќа апетитот, дури и многу јадам на моменти, се плашам да не се поправам многу.
   
  Последна измена од модератор: 31 март 2017