1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мачнини во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Bela-30, 3 октомври 2014.

  1. cat-woman

    cat-woman Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    459
    Fala ti mn, kaj gi ima po aptekive li?
     
  2. Среќа

    Среќа Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.568
    Пол:
    Женски
    Јас ги земам од мојата матична аптека :) таму секогаш ги имаат. За други места не сум прашувала.
     
  3. Figit

    Figit Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2016
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    63
    Пол:
    Женски
    здраво на сите идни мамички. јас влегов во 6та недела и имам многу мачнини. сакав да прашам дали ова ќе трае цела бременост или само некој период?
     
  4. Butterfly87

    Butterfly87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Честито прво и со лесно да си истераш. може да престанат по 14 та недела а може и не :) кај секој е различно
     
  5. manako1

    manako1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    3.473
    Допаѓања:
    67.040
    Пол:
    Женски
    I mene non stop mi se gadi,gladna sum a ne mozam da jadam,limon i mandarini toa me osvezuva.I jas sum vo 6 nedela,a ne povrakam.
     
  6. Figit

    Figit Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2016
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    63
    Пол:
    Женски
    Фала ти. Ќе се надевам дека ќе завршат инаку незнам вака како ќе се издржи

    И јас неповраќам само ми се гади. Али мене ништо сега засега не ми помага . Утре сум на контрола ќе зборувам со докторот да ми предложи нешто
     
    Последна измена од модератор: 1 април 2017
    На Pinky97, cat-woman и manako1 им се допаѓа ова.
  7. cat-woman

    cat-woman Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    459
    Pa pisi sto ti predlozil :*
     
    На Pinky97 и manako1 им се допаѓа ова.
  8. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    17.204
    Здраво мамички, еве ме и мене во 9та недела. За сега се оди како што треба фала му на Бога. Бебушот имаше срцева реакција уште во 7ма недела и ми закажаа следен преглед после нова година.
    Инаку, малку тешко ја поднесувам бременоста. Цело време повраќам, И вода да се напијам имам нагони.
    Вие како се справувате со мачнините?
     
  9. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Имаш тема "труднички муабети" и "прво тромесечје", таму постави го прашањето :)
     
  10. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    17.204
    Сега гледам како сум го зашлакала прашањево во погршна тема. (facepalm) Проштевајте збунета сум била:D
    Инаку за да не сум надвор од темата повторно, после 2 месеци:).
     
  11. anjathesaint

    anjathesaint Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    100
    Здраво феминки, еве ме и мене во трето тромесечие со 28+1 :) Сакав да прашам, дали на некоја од вас и се случило да има гадење во 7ми месец? Јас цела бременост немав никакво гадење, лесна бременост имам ама последниве недела дена ми се гади. Некоја да сподели искуство?
     
  12. Божур

    Божур Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2015
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    107
    Пол:
    Женски
    da jas. Povrakjav do 14 nedela i posle smiren period i od 6 mesec na kraj pocetok 7mi pocnac pak od odredena hrana eve posedno povrakjav pred 10 dena od salata jadev cveklo, morkov, martula i pcenka i na pola jadenje mi se slosi celo popladne povrakjav... prethodno isto od kebapcinja mi se sluci na sred rucek vo kafana stanav i brzo u wc.... i isto od kiselini mng imav vo 7 mesec okolu 8-10 dena sekoj den i mi se slucuvase da povratam od niv
     
  13. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Девојки ај мала помош. Некоја случајно да не имала искуство со мачниниве. Абре жени ништо не можам да јадам попладне, ништо, а мртва гладна сум. Нешто што ви помогнало. Јас се мислам дека желудников ми се расипа. Б6 не ме смирува веќе. Пробав ѓумбир, само полошо ми е. Што и да пробам исто е се. Шо знам нешо да помогне??? Страв ме фаќа веќе.
    Друго ништо не осеќам посебно, исто ко да не сум трудна, како се осеќате вие? Не можам да издржам до четврток, саативе ги бројам. Само се да е ок. Ова лошење мн ме плаши. И тоа што некако не се осеќам трудно. Може е рано хаха...ама прво бебе е па сум збунка.
     
  14. podravka

    podravka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    1.211
    Допаѓања:
    5.495
    Пол:
    Женски
    Koja nedela si? I jas imam mnogu macnini samo na ovosje sum I to a edvaj a osekam glad a mi se gadi mnogu ke pomine uste malku ke izdrzime...slatki maki
     
  15. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    12+3 збеснав више...салати овошје не бе немам шанси да помирисам. Збеснав више, дома напнуваат мораш да јадеш, а јадна ја мака имам. Не очекував дека до волку може на некој да му е лошо. Леле само да не се сите 9 месеци, јас само надоле идам со килажа. Стварно више страв ме фаќа. АЈ нека дојде четврток. :sweat:
     
  16. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Мене ништо не ми помагаше, само знам дека кога малку се смирија, се плашев дали се е во ред, па си ги барав назад. :rofl: Ќе си потрпиш и ќе помини. Јас дури после 16та недела станав како нов човек и одлично се осеќам.
     
    Последна измена од модератор: 31 март 2017
    На Ano и Вереничка им се допаѓа ова.
  17. Natasa. P

    Natasa. P Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    1.941
    Допаѓања:
    6.628
    Пол:
    Женски
    Period ti e, ke pomine. Gledaj bidi na lesna hrana, tecnosti, bistri sokcinja.. Mora da izdrzis, toa e, site pominuvaat niz istoto :* Odmaraj, gledaj nesto sto te relaksira, komedii.. i nema pricina za strav. Toa malecko dusice sega e samo 50mm vo prosek, sto moze da pocustvuvas..rano ti e za kloci i mrdanje, strpi se, sega se custvuvaat samo macninite :lol: Eve ti edno linkce za sekoja nedela da citkas sto se slucuva i sto ke custvuvas, mene mnogu ubavo mi dojde. Duri i zaedno so soprugot kako poseben nastan ni e, taman ke vlezam vo nova nedela, sveceno togas za prv pat otvaarame da vidime kolku e porasnoto, kako izgleda, sto da ocekuvame.. :sun:
    http://acibademsistinababy.mk/bremenost-po-nedeli/16-bremenost/bremenost-po-nedeli/138-12-nedela
     
    На cat-woman, Ano, Вереничка и 2 други им се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Многу ти е лошо, а не се осеќаш трудно?:D, па лошењето е најголем симптом за бременост... како инаку би се осеќала трудно? Ај да речеше немам никаков симптом, нит ми се лоши, не се осеќам трудно ке те разбревме :D Инаку нема спас од тие мачнини, јас првата бременост ептен лошо си поминав до крај со мачнини... може само после 12та недела да се намалат и да ги снема, која недела си ти?
     
    На podravka и eli25 им се допаѓа ова.
  19. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Уффф, дај боже женски. Бебчо пред се...само за тоа живеам сега. @mariz 12+3 па да смешно звучи, али коа си лаик и не знаеш дали вака треба...све си мислам ете го расипав желудников.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  20. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    @Цвет88 Исто и јас бев таква, желудникот ме болеше за јадење, а мене ми се лоше кога ќе помислев на храна, ослабев 2-3 кг. Јадев повеќе грицки, солени работи, двопек, демек од нив нема да имам мачнини, ама пак имаше. Патронажните па ми кажаа повеќе течности да пијам против мачнини. Период е, ќе мине. Јас утре во 15 нед. влегувам и почна да ми се враќа апетитот, дури и многу јадам на моменти, се плашам да не се поправам многу.
     
    Последна измена од модератор: 31 март 2017