1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Машини за перење и сушење алишта

Дискусија во 'Дом' започната од Shana, 6 февруари 2011.

 1. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.505
  Поздрав до сите

  Дали некоја од вас има искуство со комбинирана машина марка INDESIT IWDC 7125B? Машиниве беа на акција во Техномаркет во декември. Има повеке модели од различни фирми ама за разлика од другите, овој модел е со поголем капацитет (7кг/5кг), а цената е пониска во однос на другите. Да не е шкљ? :D
  Какви машини имате вие и колку сте задоволни од нив, разменете си искуства и совети тука.
   
 2. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.419
  Допаѓања:
  125.631
  Машини за перење и сушење

  Со оваа марка конкретно не, ама имам комбинирана машина whirpool, веројатно е од 5кг. Тогаш ја купив во некој пакет заедно со шпорет и машина за садови, а немав намера да купам комбинирана машина.
  Според мене, одделните се подобри. Имаат повеќе простор, па алиштата не ги вадиш изгужвани како од комбинирана машина. Искрено, јас ја користам само за долен веш, и нешто ептен на брзина ако треба да ми се исуши.
  Сепак, колку-толку брка работа.
  Имав колешка која исто така имаше комбинирана, и многу беше задоволна. Наводно, се сушела во неа, супер и била.

  Мислам дека техничката роба е - како ќе ти се погоди. Индесит ми е фрижидерот, и после 5 години се расипа. Тоа беше всушност минатото лето. Го земаа на сервис, го потсредија, ама рекоа дека нема долго да држи - тие фрижидери биле со таква маана, главно имале добри делови, ама некои црева брзо им скапувале, а тогаш треба да се купи нов, не можел да се поправа :)
   
  На Elen4e_sonce, Shana и stilas7 им се допаѓа ова.
 3. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.505
  Машини за перење и сушење

  Јас имам одделни машини за перење и сушење од Горење. Купени се 2002ра и за овие години имаат бајаги колометража :D Буквално се перам и сушам бидејки ми се допаѓа како ми мирисаат алиштата свежо во секое време а и целата прашина што се собира во филтерот, инаку би останала на алиштата.
  Што се однесува до гужвање, се случува и во одделни кога машината е полна. Се трудам да ставам помали количини и тогаш нема проблем. Освен кошулите, се друго може да се здипли веднаш.
  Машинава ( INDESIT IWDC 7125B ) сакам да ја купам за подарок на млад брачен пар кој е лимитиран со простор. Цената ми се вклопува во буџетот, ми се допаѓа што е со поголем капацитет, автоматски има поголем барабан = помалку изгужвани алишта. Значи све супер само сакав да слушнам мислење околу перформансите доколку некој има искуство со конкретниот модел.
   
 4. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  Машини за перење и сушење

  Мислам дека комбинирките не се добри затоа што ако се расипе нешто од таа што суши тогаш нема ни да пере и обратно. Одделно мислам дека е поубаво и сета таа електроника не е толку сложена....
   
 5. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.574
  Машини за перење и сушење

  Проблемот најпрво со апаратите за домаќинство е што веќе не се произведуваат во матичната земја и затоа го немаат оној квалитет кој го имале апаратите на времето од нашите родители или пак нивните родители.Индеситот конкретно се демек италијански,ама поголемиот дел се прави во фабричиња низ Кина и др.азиски земји.Се зачудив како и Кончар дел од производството го создава во Турција.Значи кај скоро сите апарати имаме намален век на траење,поевтини суровини,изработени се во др.земји каде се оди повеќе на масовно производство и квантитет,не на врвен квалитет.Затоа и некои делови изгледаат смешни-некои пластичиња бедни користат што и дете би ги скршило со мал напор,зборувам за рачките,преградите и сл.кај апаратите.
  Во однос на овие комбинирани машини,истото сум го чула дека воглавно се полош избор од оние кои одделно ги вршат овие операции.
   
 6. acikaetf

  acikaetf Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Машини за перење и сушење

  Што се случи со машината за перење и сушење Indesit? дали ја купивте? какво е искуството? јас сега сум заинтересирана за таква машина, па подучете ме нешто. Уште во старт да ви кажам, немам место за посебни машини, значи мора да биде комбинирана.
  Поздрав до сите
   
 7. filli

  filli Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2011
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  4
  Каква машина за алишта имате и колку сте задоволни од неа?!

  Колку сте задоволни од вашата машина за алишта?
   
 8. loly89

  loly89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  74
  Каква машина за алишта имате и колку сте задоволни од неа?!

  INDESIT со перење и сушење супер беше 3-4 год. и сеа се расипа и нема мајстоор кој знае да ја поправи
  :(
   
 9. woow

  woow Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2011
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  88
  Каква машина за алишта имате и колку сте задоволни од неа?!

  Горење од пред сто години, и за едно чудо сеуште е како нова...фала богу
   
  На filli му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Irreplaceable.xD

  Irreplaceable.xD Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  67
  Каква машина за алишта имате и колку сте задоволни од неа?!

  Горење, нова ни е донесена, супер си работи ! :)
   
 11. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.828
  Пол:
  Женски
  Каква машина за алишта имате и колку сте задоволни од неа?!

  Горење и јас имам ахахаха :D па досега се немат дома пожалено значи добра е :)
   
 12. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.423
  Каква машина за алишта имате и колку сте задоволни од неа?!

  И ние имаме горење, оваа машина ја имаме некои 6-7 години и фала богу ни се нема расипано до сега, ни ништо :)
   
 13. agi

  agi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  65
  Каква машина за алишта имате и колку сте задоволни од неа?!

  и кај нас Горење
   
 14. Feminkaa

  Feminkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  62
  Каква машина за алишта имате и колку сте задоволни од неа?!

  Горење, стара е можеби околу 15 години и ништо не и фали, во одлична состојба е.
   
 15. filli

  filli Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2011
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  4
  Каква машина за алишта имате и колку сте задоволни од неа?!

  Дали досега имал некој GORENJE WA61061 ?
   
 16. Faline

  Faline Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  543
  Каква машина за алишта имате и колку сте задоволни од неа?!

  Горење!
   
 17. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  5.092
  Допаѓања:
  45.736
  Пол:
  Женски
  Каква машина за алишта имате и колку сте задоволни од неа?!

  Горење WA 50060 :P многуу бавно пере тоа ме нервира и алиштата ги цеди до последна капка |( иначе за горење само :clap: :bow:
   
 18. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.419
  Допаѓања:
  125.631
  Каква машина за алишта имате и колку сте задоволни од неа?!

  Јас имам Whirpool, не знам кој модел е точно, со перење и сушење.

  Ја имаме 6 години, еднаш се расипа - што е очекувано, сите апарати дома по еднаш ми се расипаа. Вројатно некогаш ја полнам повеќе од што треба, многу тропа на центрифуга.
  Не дека е којзнае што, моите имаат Candy, и има некои опции што мојата ги нема, а корисни се, иако нивната не суши.
   
 19. Moja

  Moja Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2010
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Каква машина за алишта имате и колку сте задоволни од неа?!

  LG сега ја купивме пред еден месец има многу опции на перење и многу е тивка,
  инаку моите дома имаат gorenje и се презадоволни
   
 20. ani22

  ani22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2010
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  303
  Каква машина за алишта имате и колку сте задоволни од неа?!

  whirlpool полу суви ги вади алиштата :)