1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Машини за перење и сушење алишта

Дискусија во 'Дом' започната од Shana, 6 февруари 2011.

  1. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Се сушам. Само џемпери одбегнувам, ама еднаш ставив и не ми го смали.
     
    На violetblue и Мариаа. им се допаѓа ова.
  2. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Се сушам, фармерки, џемпери, тренерки па дури и јорган сушев и не се уништи. Мојата машина е хотпоинт аристон, единствено времетраењето на едно сушење ме нервира..
    Нежните работи ги сушам на деликатна програма, 2 саати и 20мин трае на ниска температура, таман се за пеглање влажни кога ќе ги извадам.
     
    На violetblue и Мариаа. им се допаѓа ова.
  3. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    5.432
    И јас сушам се во неа, фармерки, блузи, џепери, фустанчиња. Внимавам само да ми се убаво наредени, односно убаво ги здиплувам за да не ги изгужваат многу. Мојата е Канди и сама се исклучува кога се суви алиштата, на таков програм ја ставам и сите алишта идат од перална во сушара.
    Да не ги пресушува, пробај прво на пократко време да ги сушиш.
     
    На Мариаа. му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.403
    И јас сушам речиси се, освен тенки хулахопки и џемпери. Не сум имала проблем до сега.
     
  5. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.144
    Пол:
    Женски
    Мене ми собира се што е од памук.Па сега читам декларации.
     
  6. puffla

    puffla Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    52
    Здраво
    Сакам да купам машина за сушење на алишта, па неможам да се одлучам која фирма. Најмногу можаш да издвојам од 10 000- 15 000. Ги разгледував телефункен, candy, Beko.. Пералната за алишта ми е горење wa 61061 со јачина на центрифуга од 600 вртежи. Во сетек ми рекоа дека пералната мора да биде најмалку со 800 вртежи во минута. Дали може да ми препорачата машина за сушење кондензациска во овој ценовен ранг и дали со малкуте вртежи на горење алиштата ќе бидат суви со помош на сушарата?
     
  7. Sirma.123

    Sirma.123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Dali koga ke se ukluci prv pat masinata mirisa kako na izgoreno
     
  8. Slow18184

    Slow18184 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2015
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    Пералната ми е на Горење со 500 вртежи и немам никаков проблем со сушењето.Мислам дека колку повеќе вртежи има пералната толку посуви се алиштата и за помалку време ќе ти се исушат алиштата во сушарата.
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Ќе ги пуштиш само на центрифуга уште еднаш, а и без тоа нема да имаш проблем. И мојата е на Горење со 600 вртежи, па се сушат без проблем. Иначе имам сушара на Беко, презадоволна сум.

    Не би требало.
     
  10. puffla

    puffla Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    52
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Beko DCU 7430.
    Три години ја имам, не знам дали уште го има тој модел во продажба.
     
  12. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Денес купив машина за сушење. ја Има ли некоја од вас уклучено на продужен кабел ... ? Се изначитав и страв ме фати да не се запали. :) Сакам да ја пуштам пешкири, крпи исправ ..
    Треба на нешто посебно да внимавам пред прво пуштање. Алиштата само да ги ставам или да ги наредам здиплени?
    Ме фати бе страв со штекериве уземљење дрн дрн тракатанци . Одвај ја дочекав а сеа ми е страв да ја пуштам хахаах
     
  13. Slow18184

    Slow18184 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2015
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    Мојата е на продолжен кабел и досега не сум имала проблем.Инаку не ги диплам,како ги вадам од перална директно во сушара
     
    На Independiente му/ѝ се допаѓа ова.
  14. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    И ние ја пуштаме на продужен. Ништо се нема случено.
     
    На Independiente му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
  16. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
    Девојки на пералната немам посебна преграда за течен прашок, само за омекнувач па ме интересира вие што перете со течен прашок во перална како го ставате?
     
  17. puffla

    puffla Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    52
    здраво купив канди машина за сушење, но незнам на која програма да ја ставам. ставив перница , две крпи и чаршав ги извадив влажни. сушев на програм mix and dry и алиштата не миришат на омекнивач. дали знаете на која програма да пуштам
     
  18. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    во топка..има на некој течни заедно со капачето
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Во преградата што е за прашкаст детергент треба да има едно како пречка (најчесто плаво е) што се исправа надолу да не истече течниот детергент. Се надевам ме разбра. Инаку, јас во топка го ставам и внатре во машината. А може и во капачето од детергентот да ставиш, на пример течниот Ариел има едно поголемо зелено капаче за таа намена.

    Тие обично се сушат на програма за памук. Mix and dry ти е кога имаш мешани алишта, т.е памук и синтетика, затоа влажни ти ги вади. На мојата има програми за памук - за обично сушење, екстра сушење, сушење како припрема за пеглање и сушење како за редење во плакар, после има за синтетика, за покрути материјали, за осетливи алишта... итн. Сликни ги програмите, па ќе ти кажам која е најсоодветна за чаршафи.
    Иначе, јас избегнувам да сушам постелнина, ќаршафи и слично во сушара оти ми ги гужва многу, ама сега почнав да ги ставам на програма што ги суши како припрема за пеглање (полувлажни) и ги оптегнувам да се досушат и исправат да не ми се толку изгужвани.
     
  20. puffla

    puffla Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    52
    еве ги програмите. Сакам да ми излезат сосема суви. На која програма да сушам темни алишта на која програма да сушам бели алишта.. Читав во проспектот,но таму е напишано многу комплицирано. Според програмата трена посебно памучни посебно синтетика. Јас ставам секакви видови на материјали па која е програма за се
     

    Прикачени фајлови:

    • image.jpg
      image.jpg
      Големина на фајлот:
      125,2 KB
      Прегледи:
      52