Машини за перење и сушење алишта

Дискусија во 'Дом' започната од Shana, 6 февруари 2011.

 1. filli

  filli Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2011
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  4
  Горење машината од понов модел ли ти е или од старите сто ти се расипала
   
 2. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.516
  Допаѓања:
  72.705
  Пол:
  Женски
  Па ја имам веќе 13 години,изгледав со неа две деца... :D ако те интересира моделот да погледнам?
   
 3. filli

  filli Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2011
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  4
  ПОГЛЕДНИ
   
 4. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.516
  Допаѓања:
  72.705
  Пол:
  Женски
  Машината за перење е Горење WE 906 X
   
 5. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.387
  Пол:
  Женски
  :)
   

  Прикачени фајлови:

 6. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.326
  Допаѓања:
  1.153
  Машината за перење ми е Bosch и многу сум задоволна затоа што има програма од 15 мин за купачите од плажа, маички кои не се прљави, или нови алишта. Најчесто перам до 50 мин и со голема заштеда на вода (се сеќавам порано машината на мама полна вода беше сега не ја ни гледам водата). Сушарата кога ја купив се ошурив ама и нема рамна марката е Miele и е ѕвер стварно без неа незнам како ќе живеев.
  Се на се задоволна сум уште да можеа сами да се испеглаат топ ќе беше.
   
  На Kat4e86 и Shana им се допаѓа ова.
 7. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  5.136
  Кога веднаш ќе ги извадиш од сушарата не им треба пеглање на некои алишта. Само убаво ги здипли и ги нареди
   
 8. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  396
  Немам искуство со сушари па ме интересира како сте задоволни од нив.. некои велат дека се најпаметното нешто во што вложиле пари, а други дека ги гужва и кине алиштата. Ме интересира и временски колку работат
   
 9. Love.love

  Love.love Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  1
  Ако сакаш да го погледнеш моделот на машината бабами е за купувајне машина позз.. :!: :hai:
   
 10. Love.love

  Love.love Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  1
  Мојата од Горенје белите ги пере за 2:20 мин, со предперење 3 часа но понекогаш не ги пере исто време зависи од алиштата,обоените 40 за 2 часа,црните{delicatnite} за 1 час, има освежувачка програма за 20 минути. Но автоматски го определува времето зависи од алиштата. ;) ;)
   
 11. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  396
  Фала ти за одговорот, но мене ме интересираше времето на сушење на алиштата во сушарите, а не перењето. Имате такви информации?
   
 12. Love.love

  Love.love Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  1
  гЕрманаската марка МИЕЛЕ е и во скопје има продавница миеле ама точно незнам каде се наога таа е добра марка..имам слушнато
   
 13. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  817
  Мојата ги суши под сензор, значи почнува секогаш од 18 минути ама колку повеќе алишта толку време ќе си додаде сама. Малку е досадно, оти тамам си мислиш, фала богу за минута е готова , бап гледаш уште 10 минути. Ама се на се до 30-40 минути најмногу трае, и тоа со достаааааааааааа алишта или некој тешки прекривачи.
   
 14. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.492
  ^^ Miele продавницата во Скопје се наоѓа на раскрсницата пред Ремедика кога се оди од Автокоманда, каде што се дели патот кон фабриката железара. Од десна страна во зградите е дуќанот, има голем натпис.

  Живееме во голем стан но во купатилото нема место за две машини. Двете машини се Gorenje, купени 2002 година. Сушарата ни стоеше во остава во која се влегува преку кујната. Пред минатата година ни се појави влага, минатата година и мувла, бидејки сушарата беше кондензирачка. Имаше и доста прашина.... Сушарата се квари веке неколку пати па решивме да ја замениме, односно да купиме една комбинирана машина и да престанеме со шетање на алишта по станот. Читав и читав по интернет искуства и размислувања, од лично искусво и од пријателки, и сите се различни, едноставно кому како ке му се погодат апаратите.
  Бидејки со години користам две одвоени машинини, не ми се допаѓа моментот што навечер (на поефтина тарифа) ги уклучувам алиштата да се перат, па следниот ден на пладне или следната вечер ги ставам да се сушат. Дека се квареле, се квареле и одделно.
  Не ми се допаѓа кај комбинираните машини што сушат половина од исперените алишта па барав машина со поголем капацитет за перење, која би ги сушела сите алишта одеднаш, бидејки јас никогаш немам повеке од 4-5 килограми за перење. И ја пронајдов :inlove: Gorenje, модел WD95140, пере 9 килограми, суши 7 :inlove:
  http://www.gorenje.com.mk/washing_machines?c=305435
  Има многу опции и подесувања. Претходната машина переше алишта без претперење на 40 степени за 2.5 часа, исто толку време и сушарата сушеше. Сега за 3.5 часа имам исперени и суви алишта. Сета вода и прашина од сушарата оди директно во канал, чиста работа. Ја уклучувам три вечери по ред и сум презадоволна.
  Ке видиме како ке се покаже со текот на времето околу истрајноста :?:
   
 15. Love.love

  Love.love Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  1
  Ти ли имаш таква машина Горенје Што пери И суши таа е добра машина како е како пери дали е добра :$
   
 16. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.492
  Ја купивме во понеделникот и до сега, 9-10 вклучувања сум задоволна. Бидејки е со голем капацитет, сите алишта кои ги пере и ги суши со тоа што не сум ја наполнила 9кг :) Прочитај ги карактеристиките од вебсајтот, има многу опции. Што се однесува до истрајноста, како што кажав, најнов модел е на пазарот па времето ке покаже....
   
 17. Love.love

  Love.love Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  1
  Многу сакам машини со голем капацитет знам имам ја разгледано мене ме интересира многу оваа машина колку пари ја купивте а на центрифуга како е тивка ли е алиштата кога ги суши добри ли се суви,меки,миризливи поззз
   
 18. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.492
  Тивка е, не се слуша кога работи воопшто. Прекрасно пере бидејки е голем барабанот, ги шлака алиштата за мерак :D Има опција и за перење со пареа.
  Малку се загрижив со сушењето бидејки првите неколку перења не го чуствував мирисот на омекнувачот (што мене МНОГУ ми значи), како што ми беше со претходната машина за сушење.
  Ги контактирав во Горење и од сервисот ме советуваа да ја уклучам празна со пола литар алкохолен оцет за да се извади мирисот на нов апарат. Последниве две вклучувања веке почнува да се чуствува омекнувачот па мислам дека уште неколку перења ке се среди. Има повеке варијанти за сушење, влажни, за пеглање, за во плакар и екстра суви. Јас ја бирам варијантата за во плакар и до сега само дуплиот ластик од дебели тренерки ми остана валжен, друго се беше суво. А за меки, помеки се отколку кога сушев во претходната машина.
  Цена, уффф, повели поглени :worried:

  http://www.gorenje.com.mk/washing_machines?c=305435

  Само да те предупредам околку димензиите, малку е поголема: широка е 60цм ама длабочината е 64.5цм. Кај нас обично се проектира во модул од 60цм па премерете си го просторот за да нема проблем со сместување на машината.
   
 19. Love.love

  Love.love Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  1
  Хаха цената е малку висока ама парем знаеш дека ке имаш исушеини алишта а не да ги сушиш надвор да собират прашина и неподнеслив зимен мирис многу сакам такви машни компинирани а да бидат со голем капацитет горенје е добра марка и мојата е горенје сега гледав некои машини bosh,simenens,miele... имаат опција со пареа да перат./ сега ми е мака можејки таква машина да си купиме :/ е да те прашам нешто а кога суши пареата од алиштата каде оди ?!?!
   
 20. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.492
  Пареата кондензира и заедно со правот се исфрла во каналот. Нема филтер - чиста работа. Буквално стави алишта, притисни копче, извади чисти алишта. За сега и давам оценка 8/10 и тоа само поради омекнувачот, но се надевам дека со наредните неколку вклучувања и тоа ке се среди.