1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Машини за перење и сушење алишта

Дискусија во 'Дом' започната од Shana, 6 февруари 2011.

  1. Love.love

    Love.love Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    1
  2. Love.love

    Love.love Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    1
    има ли некој BOSH машина за перење или сушење ?
    Ај те молам ако сакаш погледни го моделот како е ме интересира босх :!: :!: :!: :)
     
  3. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Devojki cisto informativno-na kolku stepeni gi perite belite,crnite i sarenite alista i za kolku vreme gi pere peralnata?
     
  4. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Белите или на 90 или на 60 со 2 пред перења - некаде околу 2 часа пере
    Црните и шарените зависи од материјалот. Обично на 40 (1-1,30 часа)или ако имам некои ептен прљави знам и да 60 (1-1.30 часа) да ги ставам ако знам дека материјалите не се собираат. Оние што се осетливи алишта во боја на 30 ги ставам.
    Завеси еве на пример ги перам на 15 - за да не ми се исгужваат.
    Најбитен дел е што делам бели од шарени алишта а исто така во зависност од материјалот - ткаенината решавам на колку степени ќе ги перам. А баш точно колку време пере не сум баш приметила и зависи колку предперења ќе пуштиш, па дали сакаш со центрифуга или без неа....
     
  5. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Бело на 60, а црно и шарено на 40.
     
  6. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Кога ги перам црните и шарените алишта на 40, не ми се раствара добро прашокот. Имено кога ги извадам алиштата има чат пат понекоја гранула од прашокот.
     
  7. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.685
    Допаѓања:
    97.992
    Пол:
    Женски
    Можеби е до видот на машината...пробај со течни детергенти...а ако има потреба повтори го плавењето :)
     
  8. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Многу ја полниш машината со алишта, пробај со помалку алишта или до прашокот е
     
  9. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Јас за црните и шарените користам само течен прашок. Ем го немам тој проблем, ем ги штити боите
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  10. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    благодарам за советите,најверојатно ке го сменам прашокот, мислам дека тој е проблемот!
     
  11. simonice

    simonice Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    99
    Смени го прашокот,се има случувано на свекрва ми,па кога го смени се беше во ред :hai:
     
  12. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    може со две различни прашоци да перам во машина? сакам да го ставам миризливиот прашок зошто овој новиот што го купив не ми мириса слаб мирис има.
     
  13. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    машина има горејне убава е,мислам дома ја имаме :D а за сушејне алишта немаме оти не ни треба :) :)
     
  14. Dr.Pedanterija

    Dr.Pedanterija Активен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Da se nadovrzam na temava so edno prasanje, dali nekoj ima Ariston sto peri i susi, imam 7 so 5, nova i na susenje voopsto ne se oseka mirisot na omeknuvac, mirisa ko na hemisko da mi bile alistata, dali e do masinata ili i jas treba ednas so ocet da ja pustam, i na sto obicno gi susite alistata? Blagodaram i Pozdrav:)
     
  15. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    мајка ми си купи машина за сушење индесит ја зема некаде16,000 денари и ја пустивме да суши со половина од испраните алишта околу 2,5кила алиша замислете ги сушеше 3 пати по 60 минути и на крај пак беа влажни значи јас дојдов до заклучок колку пари толку музика ако си земете поскапа ке и видите лезет ако не ке ви стои како на мајка ми како украс
     
  16. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Ние денес гледавме машина за алишта. Прво маж ми се запна за индесит 22,000ден , имаше и опција за ако сакаш на сушење да не ги гужва, но на крај сепак одлучивме да биде само обична машина за перење. Се изнаслушавме и изначитавме искуства дека не се најпрактични оние 2во1 , па конечната одлука падна на Беко 5л(или кг, што знам како е), 1000вртежи(со можност за регулирање по желба), кошта 13,500ден. Мислам дека ќе биде конечен избор, освен ако не смениме нешто до четврток кога ќе ја зимаме :lol:
     
  17. aleks26

    aleks26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Е ова е баш точно кажано јас имам горење машина ја добив на поклон,но воопшто не сум задоволна од првин не переше како што треба.Алиштата може и со флека да си излезат,а еве веке после 7 години целата лупа траска па еј ко ке замислам мајка ми има горење и ја користи до ден денес цели 20 години е покрај цената им замина и квалитетот сега нема ништо како треба се е фушерски.
     
  18. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Скоро да не познавам човек кој купил горење последниве неколку години , а да е задоволен. Нема сомнение дека квалитетот им е расипан, затоа луѓето сега се ориентираат на другите марки.
    Дури и нео, кинески демек, ама имаат така добри апарати за ефтини пари, кои траат со години(од искуство).
    Би сакала да прашам за совет, дали некој ја има оваа машина http://www.blomberginternational.com/ur ... lang=en-US
    искуство???
     
  19. suzan-33

    suzan-33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    Јас ја имам оваа машина beko и сум презадоволна алиштата се скоро суви кога ке ги извадиш
     

    Прикачени фајлови:

  20. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Јас докторе имам Бош посебни машини за перење и сушење, затоа што никогаш не бев присталица за 2 во 1. Премногу негативни коментари слушнав за тие комбинирани машини да од старт ги отпишав. Ми нема логика машината да ми прима 7кгр за перење, а само 5 за сушење (???), па да морам да вадам дел од нив, додека другиот дел се суши и се` така во круг :worried:

    Ти во секој случај мораше првиот пат да ја пуштиш машината на 90 степени, со сода во просторот за прашак и бел оцет во местото за омекнувач, па после да ја пуштиш во официјална употреба.
    Не дека ти е касно и сега да го направиш тоа :)