Машини за перење и сушење алишта

Дискусија во 'Дом' започната од Shana, 6 февруари 2011.

 1. Love.love

  Love.love Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  1
 2. Love.love

  Love.love Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  1
  има ли некој BOSH машина за перење или сушење ?
  Ај те молам ако сакаш погледни го моделот како е ме интересира босх :!: :!: :!: :)
   
 3. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.555
  Допаѓања:
  656
  Пол:
  Женски
  Devojki cisto informativno-na kolku stepeni gi perite belite,crnite i sarenite alista i za kolku vreme gi pere peralnata?
   
 4. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  5.136

  Белите или на 90 или на 60 со 2 пред перења - некаде околу 2 часа пере
  Црните и шарените зависи од материјалот. Обично на 40 (1-1,30 часа)или ако имам некои ептен прљави знам и да 60 (1-1.30 часа) да ги ставам ако знам дека материјалите не се собираат. Оние што се осетливи алишта во боја на 30 ги ставам.
  Завеси еве на пример ги перам на 15 - за да не ми се исгужваат.
  Најбитен дел е што делам бели од шарени алишта а исто така во зависност од материјалот - ткаенината решавам на колку степени ќе ги перам. А баш точно колку време пере не сум баш приметила и зависи колку предперења ќе пуштиш, па дали сакаш со центрифуга или без неа....
   
 5. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  396
  Бело на 60, а црно и шарено на 40.
   
 6. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.555
  Допаѓања:
  656
  Пол:
  Женски
  Кога ги перам црните и шарените алишта на 40, не ми се раствара добро прашокот. Имено кога ги извадам алиштата има чат пат понекоја гранула од прашокот.
   
 7. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.516
  Допаѓања:
  72.705
  Пол:
  Женски
  Можеби е до видот на машината...пробај со течни детергенти...а ако има потреба повтори го плавењето :)
   
 8. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  5.136

  Многу ја полниш машината со алишта, пробај со помалку алишта или до прашокот е
   
 9. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  396
  Јас за црните и шарените користам само течен прашок. Ем го немам тој проблем, ем ги штити боите
   
  На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
 10. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.555
  Допаѓања:
  656
  Пол:
  Женски
  благодарам за советите,најверојатно ке го сменам прашокот, мислам дека тој е проблемот!
   
 11. simonice

  simonice Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2012
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  97
  Смени го прашокот,се има случувано на свекрва ми,па кога го смени се беше во ред :hai:
   
 12. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  276
  може со две различни прашоци да перам во машина? сакам да го ставам миризливиот прашок зошто овој новиот што го купив не ми мириса слаб мирис има.
   
 13. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.655
  Допаѓања:
  19.655
  Пол:
  Женски
  машина има горејне убава е,мислам дома ја имаме :D а за сушејне алишта немаме оти не ни треба :) :)
   
 14. Dr.Pedanterija

  Dr.Pedanterija Активен член

  Се зачлени на:
  25 септември 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Da se nadovrzam na temava so edno prasanje, dali nekoj ima Ariston sto peri i susi, imam 7 so 5, nova i na susenje voopsto ne se oseka mirisot na omeknuvac, mirisa ko na hemisko da mi bile alistata, dali e do masinata ili i jas treba ednas so ocet da ja pustam, i na sto obicno gi susite alistata? Blagodaram i Pozdrav:)
   
 15. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  729
  мајка ми си купи машина за сушење индесит ја зема некаде16,000 денари и ја пустивме да суши со половина од испраните алишта околу 2,5кила алиша замислете ги сушеше 3 пати по 60 минути и на крај пак беа влажни значи јас дојдов до заклучок колку пари толку музика ако си земете поскапа ке и видите лезет ако не ке ви стои како на мајка ми како украс
   
 16. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.020
  Ние денес гледавме машина за алишта. Прво маж ми се запна за индесит 22,000ден , имаше и опција за ако сакаш на сушење да не ги гужва, но на крај сепак одлучивме да биде само обична машина за перење. Се изнаслушавме и изначитавме искуства дека не се најпрактични оние 2во1 , па конечната одлука падна на Беко 5л(или кг, што знам како е), 1000вртежи(со можност за регулирање по желба), кошта 13,500ден. Мислам дека ќе биде конечен избор, освен ако не смениме нешто до четврток кога ќе ја зимаме :lol:
   
 17. aleks26

  aleks26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2012
  Пораки:
  309
  Допаѓања:
  93
  Пол:
  Женски
  Е ова е баш точно кажано јас имам горење машина ја добив на поклон,но воопшто не сум задоволна од првин не переше како што треба.Алиштата може и со флека да си излезат,а еве веке после 7 години целата лупа траска па еј ко ке замислам мајка ми има горење и ја користи до ден денес цели 20 години е покрај цената им замина и квалитетот сега нема ништо како треба се е фушерски.
   
 18. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.020
  Скоро да не познавам човек кој купил горење последниве неколку години , а да е задоволен. Нема сомнение дека квалитетот им е расипан, затоа луѓето сега се ориентираат на другите марки.
  Дури и нео, кинески демек, ама имаат така добри апарати за ефтини пари, кои траат со години(од искуство).
  Би сакала да прашам за совет, дали некој ја има оваа машина http://www.blomberginternational.com/ur ... lang=en-US
  искуство???
   
 19. suzan-33

  suzan-33 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2010
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  11
  Јас ја имам оваа машина beko и сум презадоволна алиштата се скоро суви кога ке ги извадиш
   

  Прикачени фајлови:

 20. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.938
  Допаѓања:
  7.612
  Јас докторе имам Бош посебни машини за перење и сушење, затоа што никогаш не бев присталица за 2 во 1. Премногу негативни коментари слушнав за тие комбинирани машини да од старт ги отпишав. Ми нема логика машината да ми прима 7кгр за перење, а само 5 за сушење (???), па да морам да вадам дел од нив, додека другиот дел се суши и се` така во круг :worried:

  Ти во секој случај мораше првиот пат да ја пуштиш машината на 90 степени, со сода во просторот за прашак и бел оцет во местото за омекнувач, па после да ја пуштиш во официјална употреба.
  Не дека ти е касно и сега да го направиш тоа :)