Машини за перење и сушење алишта

Дискусија во 'Дом' започната од Shana, 6 февруари 2011.

 1. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.326
  Допаѓања:
  1.153
  Сакам две посебни машини за перење и сушење, си имаме испланирано место.
  Се мислам меѓу AEG и MIELE, никако да се одлучам а немам многу време на располагање.
   
  На trendafilka2 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  729
  меу индесит за сушње никако читај погоре на мајка ми какао си стои украс
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 3. homealone

  homealone Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  1.286
  Допаѓања:
  358
  Пол:
  Женски
  ах обична машина само за перење најпрактично нешто а за сушење никогаш не би купила кога ќе имам свој дом бидејќи имам лошо искуство дете како дете ја чував братучетка ми и машината им переше јас додека и правев јадење таа да ја уклучи на сушене плус 30 минути и после кошулите со саати пеглање и затоа не би купила
   
 4. rak11

  rak11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  76
  moze masinata ne bilaga gi guzv vo red imace ne bi trebalo da gi guzva naprotiv skoro nekoi i ne se peglaat mislam nema potreba
   
 5. homealone

  homealone Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  1.286
  Допаѓања:
  358
  Пол:
  Женски
  зборам за кошулите од што беа пресушени неможеа да се испеглаат тие веќе беа исушени и малава повторно ги уклучи и затоа а кошула како кошула мора да се испегла
   
 6. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.020
  Ми треба итно помош !!!
  Земавме што земавме нова машина и сега сакам да ја пуштам. Арно ама во упатството пишува првиот пат да се пушти на 90 без детергент :?:
  Е сеа, без детергент и без алишта или??? Не ми е ништо јасно, млада домакинка што да се прави :lol: :$
  Ај ве молам за помош како да го извршам првото пуштање.
   
 7. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  2.444
  Допаѓања:
  180.426
  Пол:
  Женски
  без алишта да :)
   
 8. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.020
  Од 90 без алишта , да врти до крај??? и центрифуга и се?
   
 9. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  2.444
  Допаѓања:
  180.426
  Пол:
  Женски
  Се. Можеш и алкохолен оцет да ставиш.
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 10. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.387
  Пол:
  Женски
  Мене кога ми ја приклучуваа дома, одма ми ја пуштија да пере празна на 90 степени ама мислам дека ставија малку прашок. :?:
  Треба цел програм да го изврти празна да се исчистел бубањот.
   
 11. Anouk

  Anouk Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  806
  Допаѓања:
  1.378
  Феминки, има ли некоја од вас искуство со ваков вид на машина за перење алишта ? :?:

  [​IMG]

  Многу ми се симпатични, а особено ме привлекува тоа што зафаќаат помалку простор. Ама пак се мислам, затоа што никој околу мене не знае да ми каже, пофалби или критики за овој вид на машини...
   
 12. LaChiquita

  LaChiquita Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2010
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  357
  Од машините со горно полнење ретко да има некој да се пофали.
  Најверојатно поради тоа што не работат на ист принцип како оние со фронтално полнење. Другарка ми земаа Аристон ваква со горно полнење, ама постојано се жали, не и прима прашок добро, омеекнувачот не и мириса убаво...и вика дека ако не ги извадиш алиштата одма после завршувањето на програмите, алиштата почнуваат да мирисаат на мувла.
  Искрено немам мислење за овие машини, но еве јас пред некој ден си купив нормална, со предно полнење и сум пре пре задоволна. ;)
   
 13. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  5.136
  ^ Мене не ми се допаѓаа од аспект на тоа што се многу мали. Ај алишта ќе сортирам и пуштам повеќе пати ама ќебиња како да перам, на рака во када со пирајка :$ :D
   
 14. Anouk

  Anouk Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  806
  Допаѓања:
  1.378
  Ви благодарам на одговорите. :)
  Мене ми се многу симпатични, дека се мали. Бендисав една на Горење, со капацитет од 6 килограми.
  Не знам што да правам, особено ова кога го прочитав дека алиштата мирисале на мувла :o
   
 15. rajna-vojvoda

  rajna-vojvoda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  595
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  и јас се мислам за ваква машина со горно полнење, само заради просторот кој ми е мнооогу голем проблем во новиот стан. мора машината да биде ваква правев секакви калкулации но...........едноставно мора да биде со горно полнење или да ја ставам у кујна што не сакам.
  тоа дека алиштата мирисаат на мувла не дрзи место, но тоа за прашокот и омекнувачот да...мноогу им е чиден начинот на ставање одозгора на вратата , и кога ке ја затворич :( :o :x
  некоја феминка ако има искуства нека каже ....да купувам или да се помирам со фактот машина во кујна :@
   
 16. Filiposka

  Filiposka Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  254
  Пол:
  Женски

  Да се помириш со фактот на машина во кујна ;)
  Затоа за овие машини со горно полнење има слушнато само неубави работи повеќе мои пријатели ги имаа и секогаш се жалеа од нив........а пак кај една другарка во Ск во станот кога го реновираа двете машини и за сушење и за перење беа во кујна,воопшто не се гледаа и мене многу ме бендиса.......и двете секако ќе бидат секогаш заштитени од пареа а и сега новите машини секако работат како бешумни така да нема ни да ти пречи :)
   
 17. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.326
  Допаѓања:
  1.153
  Имав таква машина со горно полнење во стариот стан и бев задоволна. Секако се зависи од марката и моделот кој ќе го земете. А мене алишта перење и сушење во кујна не ми оди. Види, разгледај ќе си најдеш нешто по твој вкус.
   
 18. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.020
  Денес забележав дека пералната ми ги кине алиштата.
  Конкретно едно боди на малата кое и е ново втор пат го перам и видов мало дупче на него.
  Центрифугата ми е на 800вртежи, дали е можно да е од тоа? Дали треба да ја намалам??
  Само на нејзините алишта имам приметено, дали и дека почесто се перат :worried:
  А и овие апликациите што се на алиштата како цветчиња, машнички и сл, кои се залепени со силикон излегуваат. Некои ги наоѓам, некои ги нема(веројатно треба да побарам во филтерот). Мислам дека не е висока температурата, на 60степени перам, па да излегуваат од тоа :x
   
 19. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.938
  Допаѓања:
  7.612
  Не мило, до квалитетот на облеката е :)
   
  На Annath и meU им се допаѓа ова.
 20. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.533
  Допаѓања:
  132.524
  Пол:
  Женски
  Е тука морам да кажам, т.е да се пофалам :) Веќе некој период перам по советот на Моира, покрај прашокот, во соодветната преграда ставам сода бикарбона, а во делот за омекнувач алкохолен оцет. И - алиштата никогаш не ми биле помеки, ниту побели (а со оглед на тоа дека поради перењево со скопската вода, алиштата имаат сива нијанса). Боите на шарените алишта се некако посвежи, а што е најважно машината е заштитена од бигорот (комбинацијата сода бикарбона - алкохолен оцет го отстранува бигорот). И алиштата не мирисаат на оцет, си мирисаат свежо и испрано :)
   
  На Moira и Bozica1980 им се допаѓа ова.