1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Машини за перење и сушење алишта

Дискусија во 'Дом' започната од Shana, 6 февруари 2011.

  1. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.194
    Сакам две посебни машини за перење и сушење, си имаме испланирано место.
    Се мислам меѓу AEG и MIELE, никако да се одлучам а немам многу време на располагање.
     
    На trendafilka2 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    меу индесит за сушње никако читај погоре на мајка ми какао си стои украс
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  3. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    ах обична машина само за перење најпрактично нешто а за сушење никогаш не би купила кога ќе имам свој дом бидејќи имам лошо искуство дете како дете ја чував братучетка ми и машината им переше јас додека и правев јадење таа да ја уклучи на сушене плус 30 минути и после кошулите со саати пеглање и затоа не би купила
     
  4. rak11

    rak11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    77
    moze masinata ne bilaga gi guzv vo red imace ne bi trebalo da gi guzva naprotiv skoro nekoi i ne se peglaat mislam nema potreba
     
  5. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    зборам за кошулите од што беа пресушени неможеа да се испеглаат тие веќе беа исушени и малава повторно ги уклучи и затоа а кошула како кошула мора да се испегла
     
  6. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Ми треба итно помош !!!
    Земавме што земавме нова машина и сега сакам да ја пуштам. Арно ама во упатството пишува првиот пат да се пушти на 90 без детергент :?:
    Е сеа, без детергент и без алишта или??? Не ми е ништо јасно, млада домакинка што да се прави :lol: :$
    Ај ве молам за помош како да го извршам првото пуштање.
     
  7. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.606
    Допаѓања:
    250.878
    Пол:
    Женски
    без алишта да :)
     
  8. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Од 90 без алишта , да врти до крај??? и центрифуга и се?
     
  9. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.606
    Допаѓања:
    250.878
    Пол:
    Женски
    Се. Можеш и алкохолен оцет да ставиш.
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  10. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Мене кога ми ја приклучуваа дома, одма ми ја пуштија да пере празна на 90 степени ама мислам дека ставија малку прашок. :?:
    Треба цел програм да го изврти празна да се исчистел бубањот.
     
  11. Anouk

    Anouk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    1.380
    Феминки, има ли некоја од вас искуство со ваков вид на машина за перење алишта ? :?:

    [​IMG]

    Многу ми се симпатични, а особено ме привлекува тоа што зафаќаат помалку простор. Ама пак се мислам, затоа што никој околу мене не знае да ми каже, пофалби или критики за овој вид на машини...
     
  12. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    Од машините со горно полнење ретко да има некој да се пофали.
    Најверојатно поради тоа што не работат на ист принцип како оние со фронтално полнење. Другарка ми земаа Аристон ваква со горно полнење, ама постојано се жали, не и прима прашок добро, омеекнувачот не и мириса убаво...и вика дека ако не ги извадиш алиштата одма после завршувањето на програмите, алиштата почнуваат да мирисаат на мувла.
    Искрено немам мислење за овие машини, но еве јас пред некој ден си купив нормална, со предно полнење и сум пре пре задоволна. ;)
     
  13. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    ^ Мене не ми се допаѓаа од аспект на тоа што се многу мали. Ај алишта ќе сортирам и пуштам повеќе пати ама ќебиња како да перам, на рака во када со пирајка :$ :D
     
  14. Anouk

    Anouk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    1.380
    Ви благодарам на одговорите. :)
    Мене ми се многу симпатични, дека се мали. Бендисав една на Горење, со капацитет од 6 килограми.
    Не знам што да правам, особено ова кога го прочитав дека алиштата мирисале на мувла :o
     
  15. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    и јас се мислам за ваква машина со горно полнење, само заради просторот кој ми е мнооогу голем проблем во новиот стан. мора машината да биде ваква правев секакви калкулации но...........едноставно мора да биде со горно полнење или да ја ставам у кујна што не сакам.
    тоа дека алиштата мирисаат на мувла не дрзи место, но тоа за прашокот и омекнувачот да...мноогу им е чиден начинот на ставање одозгора на вратата , и кога ке ја затворич :( :o :x
    некоја феминка ако има искуства нека каже ....да купувам или да се помирам со фактот машина во кујна :@
     
  16. Filiposka

    Filiposka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски

    Да се помириш со фактот на машина во кујна ;)
    Затоа за овие машини со горно полнење има слушнато само неубави работи повеќе мои пријатели ги имаа и секогаш се жалеа од нив........а пак кај една другарка во Ск во станот кога го реновираа двете машини и за сушење и за перење беа во кујна,воопшто не се гледаа и мене многу ме бендиса.......и двете секако ќе бидат секогаш заштитени од пареа а и сега новите машини секако работат како бешумни така да нема ни да ти пречи :)
     
  17. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.194
    Имав таква машина со горно полнење во стариот стан и бев задоволна. Секако се зависи од марката и моделот кој ќе го земете. А мене алишта перење и сушење во кујна не ми оди. Види, разгледај ќе си најдеш нешто по твој вкус.
     
  18. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Денес забележав дека пералната ми ги кине алиштата.
    Конкретно едно боди на малата кое и е ново втор пат го перам и видов мало дупче на него.
    Центрифугата ми е на 800вртежи, дали е можно да е од тоа? Дали треба да ја намалам??
    Само на нејзините алишта имам приметено, дали и дека почесто се перат :worried:
    А и овие апликациите што се на алиштата како цветчиња, машнички и сл, кои се залепени со силикон излегуваат. Некои ги наоѓам, некои ги нема(веројатно треба да побарам во филтерот). Мислам дека не е висока температурата, на 60степени перам, па да излегуваат од тоа :x
     
  19. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Не мило, до квалитетот на облеката е :)
     
    На Annath и meU им се допаѓа ова.
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.658
    Пол:
    Женски
    Е тука морам да кажам, т.е да се пофалам :) Веќе некој период перам по советот на Моира, покрај прашокот, во соодветната преграда ставам сода бикарбона, а во делот за омекнувач алкохолен оцет. И - алиштата никогаш не ми биле помеки, ниту побели (а со оглед на тоа дека поради перењево со скопската вода, алиштата имаат сива нијанса). Боите на шарените алишта се некако посвежи, а што е најважно машината е заштитена од бигорот (комбинацијата сода бикарбона - алкохолен оцет го отстранува бигорот). И алиштата не мирисаат на оцет, си мирисаат свежо и испрано :)
     
    На Moira и Bozica1980 им се допаѓа ова.