Машини за перење и сушење алишта

Дискусија во 'Дом' започната од Shana, 6 февруари 2011.

 1. Anouk

  Anouk Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  806
  Допаѓања:
  1.378
  Секој со своето искуство..... Една колешка од работа денес ми кажа дека имала таква машина со горно полнење веќе неколку години и дека била задоволна...
  Јас имам простор во бањата, ама сакам помалечка за да имам место и за корпа за алишта.....
  Не знам, имам уште малку време за разислување, па можеби до тогаш и некоја друга феминка ќе напише искуство. :)
   
 2. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  5.879
  Машината со горно полнење зафаќа помалце волумен, но од друга страна крати на "работна површина" - не знам каде инаку би ги ставила работтите што сега стојат врз неа :)
   
 3. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.326
  Допаѓања:
  1.153
  И јас мислам дека се работи за квалитетот на облеката. И доколку не се флекави пробај да ги переш на пониска температура на пример на 50? :^) Барем апликациите помалку ќе паѓаат.
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 4. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.112
  До квалитетот на облеката ќе да е. Јас имам иста машина како твојата нели? До сега ваков проблем сум немала. А такви апликации кои биле неадекватно ставени на облеката обавезно ќе паднат бидејќи не се квалитетно зашиени. Ако се шарени доволно е да ги переш на 40 а бели на 60. И онака се пеглаат па дезинфекција секако има.
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 5. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.020
  Повеќе се работи за апликации, оние со силикон лепени, а сликички такви работи досега пу пу пу се немаат оштетено. Но, затоа сите цветчиња, машнички ни испопаднаа, па сум на план од женски пазар да барам и да сошијам (не како што ги лепеле со силикон). Па и мене ми е мерак кога се украсени, по цакани се :inlove:
  А за кинење искрено многу се изненадив, на бодито имаше ситно дупченце, за кое сум сигурна дека го немаше кога ни го донесоа на поклон.
  А памук е и не толку тенок материјал, што уште повеќе ме чуди |( .
  Јас перам се на една температура на 60, ни повеќе ни помалку + дополнително плавење.
   
 6. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.938
  Допаѓања:
  7.612
  Можно е да се потфатило од нешто друго внатре, како патент на пример :?:
   
 7. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.112
  Да, можно е и ова. Затоа јас поделикатни работи перам во мрежички, но секако боди не би перела во мрежичка, но друг пат пази ако имаш патент или нешто такво пери го во мрежичка да ги заштитиш останатите работи.
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.436
  Допаѓања:
  55.370
  Мислам дека може и да е до прашокот, ама не можам со сигурност да тврдам. Мислам дека поагресивните прашоци ја кинат облеката.
   
 9. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.020
  Хммм, ова само со алиштата на малата ми се има десено, со нашите не. А на малата алиштата ништо нема патент(освен јакничка, скефандер и сл, но тие посебно ги перам). Така да ова отпаѓа.
  Како и да е, мака ми е, зошто нормално јас многу повеќе им се радувам на алиштата , но ете ништо не е вечно.
   
 10. rajna-vojvoda

  rajna-vojvoda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  595
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  уште се мислам :( некако повеке сум за горно полнење...заради просторот !!!
   
 11. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.555
  Допаѓања:
  656
  Пол:
  Женски
  E denes stvarno se mi trgna naopaku :@ mi zamrzna celoto wc,potocno masinata za perenje i kazanceto na wc soljata.Dajte sovet kako da gi odmrzmam! Mi e strav da ne ostane defekt nesto masinata,epten nova mi e :(
   
 12. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.516
  Допаѓања:
  72.705
  Пол:
  Женски
  Мораш прво да го стоплиш купатилото со некое грејно тело.После ќе видиш дали има некој дефект-пукната цевка на пример.Машината не ја вклучувај се додека не видиш дека не е во исправна состојба.На пример да нема вода под неа и слично...
   
 13. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.950
  Допаѓања:
  23.947
  Пол:
  Женски
  Девојки, ми треба помош околу избор за машина за перење. Јас многу сакам candy, 1000 - 1200 вртежи 5 или 6 кг фронтално полнење. Си бендисав 2-3, ама ми треба мислење од некој што ги користел машиниве. Како се покажале, перат ли убаво, трајност, итн.
  Исто така, би ми било од помош доколку знаете некои продавници каде што има поголем избор од овие машини.

  Втора опција ми е samsung со оваа новава технологија што им е "ecobubble". Користел ли некој? Импресии?

  Ви благодарам :)
   
 14. trendafilka2

  trendafilka2 Активен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2012
  Пораки:
  172
  Допаѓања:
  20
  SAMSUNG да не си помислила да купиш една моја пријателка имаше samsung ECOBUBBLE не беше задоволна на центрифугата премногу тропаше и мораше да ја смени и од други сум слишала дека не се добра марка а како што знам корејска марка е ги фалат ови новите GORENJE so eco МОТОТ еве линк разгледај:
  http://www.gorenje.com.mk/washing_machines OVIE NOVITE STO SE
   
  На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
 15. trendafilka2

  trendafilka2 Активен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2012
  Пораки:
  172
  Допаѓања:
  20
  Што бидна се одлучи ли која да ја купиш инаку и двете се супер марки кој што се поскапи но спагаат мегу најквалитетните гермаснки марки кажи ми искуство ако си купила машина за перење и марка :D :D :wasntme:
   
 16. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.956
  Допаѓања:
  23.118
  Пол:
  Женски
  Јас имам машина за перење Самсунг - дигитална. Поклон ми е за свадбата. Ја имам скоро 2 години и задоволна сум. Убаво ги пере алиштата.
   
 17. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.315
  Допаѓања:
  70.611
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  Јас имам Сименс машина за перење , има веќе 3 години како ја имаме , супер е задоволна сум :)
   
 18. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  790
  Допаѓања:
  483
  Пол:
  Женски
  Да ве замолам за совет!

  Имаме БЕКО машина за перење стара 2 години, која почна да ги меша програмите, да зима прво омекнувач па прашок, да пишува дека има уште 3 минути перење па одеднаш да напише END и да заврши со перење, омекнувачот го зима прво, па прашокот и ако дотурам на крај омекнувач пак ќе си го собере и само на еден дел на една маичка ќе го прсне како флека (не го раствара и сл).

  Бидејќи е под гаранција се јавив во Видео Дата уште во јули месец и дојде човек, рече дека посудата за прашок била во прашање и ќе порачале нова. МИслам дека не е до тоа туку дека е до компјутерот на машината, но ајде нели се они постручни па оставив.

  Поминаа 2 месеци, чекаме бебе за некоја недела, збудалувам и им се јавувам ама цело време ме откачуваат демек им каснела пратката со посуда за прашок.

  Не знам веќе што да правам, не можам да имам новороденче дома и фалична машина за перење! Се мислам дали за ова можам да ги пријавам во агенција за заштита на потрошувачи! После колку време од денот на пријава на дефект на уред под гаранција се должни да поправат или дадат нова машина? Нели нешто имаше со 30 дена?
   
 19. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.950
  Допаѓања:
  23.947
  Пол:
  Женски
  ^
  Мислам дека е 30 или 45 дена. Во секој случај кај тебе е поминат рокот. Јавувај се во агенција за заштита на потрошувачи обавезно, би требало да ти помогнат.
   
  На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.
 20. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.641
  Јави им се утре и кажи им дека машината итно ти треба, а они ги поминале сите зададени рокови дај им последна шанса до Петок и нагласи дека во спротивно понеделнички ќе се јавиш во Агенција за заштита на потрошувачи. Биди дрска и арогантна пошто со финоќа само ќе те маткаат, ако им касни нарачката нивен проблем, нека ти дадат нова на користење додека ја поправат твојата, затоа е гаранција а не 2 месеци да си играат кур ташак, незнам како до сега си ги чекала.
   
  На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.