1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Машини за перење и сушење алишта

Дискусија во 'Дом' започната од Shana, 6 февруари 2011.

  1. Kbr

    Kbr Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2020
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    1.585
    Пол:
    Женски

    А ништо ново сите сервиси се такви има да ги изначекаш.. Биди упорна и секој ден ѕвони им инаку нема ни да дојдат, поминав низ тоа они чекаат да помине гаранција па да дојдат за да наплатат инаку не им се иде без пари.. Мене со старата машина така ми беше, дојдоа после 100 јавувања и карања и дерења и ја чеонаа ништо 3 пати ги викав се ме заебаа никако да ја направат на крај си викнав др мајстор за 10 мин ја направи, и после тоа ми се јавија за да дошле... Луда работа е...
     
    На Hortenzija му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    Девојки, дали на некој машините за сушење и перење му се една врз друга?
    Ме интересира од каде се купува тоа како инсталација што треба да се постави за да може една врз друга да се стават? Гледав сега има и како со фиока да повлечеш кога ке си ги збираш алиштата на неа да ги диплиш.
     
  3. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Има во нептун, сетек, техномаркет, кај што се продаваат машини.
     
    На Viiiiip му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Jordanovska-K

    Jordanovska-K Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    6.138
    Пол:
    Женски
    Најчесто за нас ја користам Cotton и Mix програмата. Првата за белите (кога имам углавном пешкири и крпи) а втората баш кога е мешано. Приметив дека ако пуштам пешкири и постелнини на Mix не ми ги досушува.

    За бебуш ја пуштам Small load пошто ептен малку простор и тежина фаќаат неговите алишта, а и брза е програмата, саат ипол ми се чини.

    Е на почетокот зголемував / намалував времетраење на програмите и не ми ги досушуваше алиштата, па баталив. А и модовите (шифоњерче, закачалка, сонце итн) не се поднесуваат рачно, туку се специфични за секоја програма поединечно (да знаеш да не пробуваш да ги местиш па да се изнервираш кога нема да успееш на Cotton пример закачалка да наместиш, фиксно е шифоњерчето таму). Тие имаа врска со степен на сувост на алиштата, затоа секоја програма поединечно функционира.

    До сега не ми се случило да ми смали алишта, било мои, на бебето или крпи итн.

    Не ми се свиѓа само што мирисот од омекнувачот целосно го вади, скроз ги дезинфицира алиштата и не мирисаат ни на прашок, ни на омекнувач.

    Прашав во темата Очајни домаќинки дали има чаре за тоа, иако читав дека може да се стави омекнувач директно во бубањот на сушарата.
     
    На Doktor F и Kbr им се допаѓа ова.
  5. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    955
    Допаѓања:
    2.156
    Пол:
    Женски
    Земи си марамчиња за во сушара од ДМ. Мене ми се ок, мирисаат на праска.
     
    На Jordanovska-K му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Butterfly1212

    Butterfly1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2021
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    95
    Пол:
    Женски
    Од која машина за сушење алишта сте задоволни а да не ги собира алиштата? Гледав koncar, дали имате искуство со неа ?
     
  7. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Машината не ги собира алиштата. Соберени алишта се резултат на несоодветна програма и ставање текстил кој не треба да се суши во сушара. Која и да ја земеш ќе ти ги собира алиштата ако сушиш на несоодветна програма или ставаш алишта со волна во составот на пример. 12год користам сушара имам смалено само еден џемпер случајно протнат со другите ствари. Ќе читаш етикети на алишта и ќе научиш која програма за што е. Старата ни е Беко, сега пак купивме од истата марка, задоволна сум.
     
    На СуперДевојка му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Butterfly1212

    Butterfly1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2021
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    95
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам :)
     
    На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Kbr

    Kbr Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2020
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    1.585
    Пол:
    Женски
    Јас имам Самсунг пали вози е, не ми собира ни ништо, ама како што кажа и членката има алишта кои не се сушат во сушара или се ставени погрешно на погрешна програма е тогаш мпже да ги смали
     
    На Butterfly1212 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. v.nails

    v.nails Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2014
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво што мислите за сместување на машини за сушење и перење во кујна,нешто слично како на сликата ?
     

    Прикачени фајлови:

  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.825
    Пол:
    Женски
    Зошто да не може. Само треба да ти се добро нивелирани, за да не ти шета машината за перење. Имај предвид дека сушарата многу загрева кога суши, па дали тоа би ти одговарало во тој простор.
     
    На v.nails и Kbr им се допаѓа ова.
  12. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.513
    Допаѓања:
    3.907
    Почна да ми се умирисува машината за алишта на стоено/мувла. Ставив и оцет и сода и на 90 ја пуштив и гумата ја подзачистив исто е. Чаре има ли?
     
  13. Kbr

    Kbr Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2020
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    1.585
    Пол:
    Женски
    исчисти го и филтерот и фиоката за детергент, и после секоја употреба вратичката оставај ја отворена да стои да се луфтира
     
    На Mucika му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.513
    Допаѓања:
    3.907
    Е да уште филтерот не го фатив следен е тој :D
     
    На Kbr му/ѝ се допаѓа ова.
  15. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Имам сушара Кенди CSOE, ја купивме пред неколку месеци ама сеуште ја немам уклучено, па ме интересира сега при првото вклучување треба ли празна да ја уклучам како и другите машини или нема врска?
     
  16. Kbr

    Kbr Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2020
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    1.585
    Пол:
    Женски
    Прочитај во упатсвото ама мислам нема врска јас мојата сушара фул ја наполнив па ја пуштив. кај мене во упатсвото не стоеше дека треба празна да ја пуштам па си ја пѕштив полна и онака ќе суши барем џабе да не е
     
  17. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Не пишува ништо во упатството затоа прашав тука, за пералната пишуваше празна и за машината за садови за оваа се зачудив што не пишува ништо.
     
  18. Kbr

    Kbr Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2020
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    1.585
    Пол:
    Женски
    Па ако имаш пократка програма пуштија празна мада нема потреба јас одма фул полна ја пуштив мислам дека нема потреба од пуштање на празна
     
  19. MIck@

    MIck@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ми треба помош, имам машина за перење Беко 7кг, меѓутоа не ја исфрла водата и центрифугата не уклучува. Освен филтерот да го исчистам што можам друго да сторам? Фала однапред
     
  20. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Ако чистењето не помогне, тогаш да викниш сервисер.
     
    На MIck@ му/ѝ се допаѓа ова.