1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Машини за перење и сушење алишта

Дискусија во 'Дом' започната од Shana, 6 февруари 2011.

  1. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Последен пат кога зборев со нив демек, немаат машини за замена. Викам извини јас чекам бебе, не ме интересира од кај чекате да се достават, мене ми треба решение веднаш, доста ве чекав.

    Сега пак зборев со нив, рекоа другата недела. Ако до петок не направат нешто ќе ги пријавам жими се, преку такво ми е македонштинава.

    Фала ви девојки!
     
  2. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    од која фирма ти е купена машината. Нас ни се случи така со телевизорот од техномаркет. Од самото купување имаше некоја темна сенка на екранот. И аха сервис, дел, денес, утре, немаме ист таков да ви смениме и два месеци не маткаа. И на крај отиде татко ми во продавницата, се испокара, и му дадоа нов телевизор друг модел.
     
  3. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Се извинувам што двете мои мислења ќе бидат едно под друго, но неможе поинаку.
    Значи после долго анализирање и споредување конечно купивме машина за перење и сушење.
    Candy evow 4853 D
    •Полнење: фронтално
    •Електронска контрола
    •LED дисплеј
    •Вртежи: 1400 врт./min
    •Програми: 13
    •Одложен почеток 24х
    •Капацитет: 8kg перење, 5kg сушење
    •Регулација на центрифуга
    •Регулација на температурата
    •Потрошувачка на енергија по циклус: 1,36kWh
    •Потрошувачка на вода по циклус: 115L
    •Енергетска класа А++
    •Боја: Бела
    Некој ми ја испофалија, и продавачот ја испофали, демек лесна била за ракување. И веќе моравме да пресечеме. Па да видиме како ќе се покаже, ќе пишам искуство.
     
    На <3 pleza4e <3 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Ирена и јас сум во план оваа да ја купам, па сакав да те прашам за мислење? Задоволна си?
     
  5. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    И ние неделава ја купивме :) Другарка моја многу се фали, се надевам добро ќе се покаже. Засега само еднаш ја имам употребено, рано е за суд...
     
  6. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Уште не е во употреба :lol: за скоро ќе биде па ќе кажам.
    И мене ми ја фалеа, па и на акција беше.
     
  7. diana

    diana Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    7
    Здраво на сите. Ги разгледав мислењата, ама не сретнав некој да споменува нешто за сервисирање на машините за перење. Мојата машина за перење е Neo, не знам точно кој модел. Досега немав никакви проблеми, освен тоа што е автоматска и мора да пазиш како ја уклучуваш и исклучуваш зашто може да се блокира. Е сега, вчера престана да ја загрева водата. Мислам дека се расипа грејачот, ама не знам кај да барам резервни делови или сервисер. На една пријателка и ја поправаа, исто и го менуваа грејачот, ама нешто ја зезнаа работата и не проработе повеќе, а плати 3000 денари. Да не знаете каде можам да најдам грејач или некој сервис со разумна цена (за 10 000 можам нова машина да купам - кога ќе имам повеќе пари :))
     
  8. Viki.minovska

    Viki.minovska Нов член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Ме интересира дали знаете кај се продаваат мини машини за перење алишта (околу 3 кг собира) а изгледа вака?
    http://www.weltbild.pl/pub/mm/img/220/11755915.jpg
    благодарам однапред :)
     
    На bumblebee511 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. 2016305

    2016305 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Јас докторе имам Бош посебни машини за перење и сушење, затоа што никогаш не бев присталица за 2 во 1. Премногу негативни коментари слушнав за тие комбинирани машини да од старт ги отпишав. Ми нема логика машината да ми прима 7кгр за перење, а само 5 за сушење (???), па да морам да вадам дел од нив, додека другиот дел се суши и се` така во круг :worried:

    Ти во секој случај мораше првиот пат да ја пуштиш машината на 90 степени, со сода во просторот за прашак и бел оцет во местото за омекнувач, па после да ја пуштиш во официјална употреба.
    Не дека ти е касно и сега да го направиш тоа :)[/quЈ

    Имаме нова машина за сушење и перење аристон ме интересира на кој број ги перете белите алишта на 90 степени дали имате опција за со две води бидејќи кога ја вклучувам на 90 пушта една вода пробав и повеќе опции но пере само со една вода до машината е или до вклучувањето поздрав
     
    На MiA-1 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Очигледно, ова не е машина, но не најдов посоодветна тема. Дали сеуште се продаваат вакви за сушење алишта и каде можам да купам?
     

    Прикачени фајлови:

  11. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Секаде ама најефтини се на пластичарската.
     
  12. ViktorijaMmm

    ViktorijaMmm Нов член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Денес купивме нова машина за перење алишта и затоа што мајка ми не е навикната на нова туку на старата и мисли дека треба да работи како старата. Е сега си имаме проблем се го прочитавме упатството и ја уклучивме како што треба на 90степени но не ни беше јасно зошто програмерот не се врти па сами го...
     
  13. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    Ќе ве молам за искуство и препорака на комбинирана машина, немам простор за поединечни машини.

    @irena.1 како си задоволна од твојата машина?
     
  14. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Bajaderka И јас немав место за две, затоа комбинирана.
    Искрено за сушење многу ретко ја користам. Ја имам испробано за постелнина, пешкири и облека. Постелнината и пешкирите ок ми ги искуши. И облеката, само едно блузиче имам зезнато се смали за пет броја.
    Значи за перење ми е супер. Има опции варијанти за се. За секој програм си има три опции за степен на валканост. Самата машина си има сензор, па ако не е многу полна си го скратува програмот.
    А за сушење велам ја користа ретко затоа што процесот на сушење трае 2-3 саати, и сега и петходно перење, треба да работи 4-5 саати. А јас пуштам машина исклучиво на ефтина струја па треба цела ноќ да работи. Така да сега за сега сушењето е само за зорт.
     
    На Bajaderka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. MiA-1

    MiA-1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    25
    Здраво девојќи :) Денес прв пат ја уклучив машината за перење алишта (на 30 степени и со 1000 вртежи) ама при плавењето многу почна да ми се тресе и да бучи, ме исплаши дури :worried: Не знам дали е до вртежите ... да ги намалам следен пат. Дали на некој му се случило исто!? Инаку машината ми е Беко од Нептун ја зедовме (иста како на сликава). Инаку не е комбинирана.
     

    Прикачени фајлови:

  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    При плавењето или при центрифугирањето? Не ти е убаво поставена, треба да е добро нивелирана на рамна подлога. Ако подот е нерамен, пробај да ги наштелуваш ногарките на машината долниот раб да биде хоризонтален, користи и либела/васервага (како ја викате не знам). И намали го бројот на вртежите, повеќето машини ја имаат таа опција.
     
  17. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Јас ја пуштам на 1200 вртежи и не мрда. Или не е на рамна површина или била прилично попразна.
     
    На MiA-1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MiA-1

    MiA-1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    25
    Па не беше баш полна. Можно е да е до тоа. :) Ќе ја испробам следен пат ... ќе ја понаполнам :D
    Фала :)
     
  19. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.212
    Пол:
    Женски
    @irena.1 Како си задоволна од машинава? Планирам заради недостаток на простор да купам комбинирана, а Candy многу ми ги фалеа. Како се покажа машинава после 2 години користење?
     
  20. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Мојата си работи исто како првиот ден. За перење скоро секој ден ја пуштам, а за сушење поретко. Летово скоро и да не ја користам за сушење, во зима да. Е сега ме нервира што сушењето трае релативно долго (можеби затоа и избегавам кога неморам) но си има сензор па програмот си го скратува ако не е многу полна. Исто скратува и за перење ако не е многу полна. Всушност кај сите машини за сушење клучно е да не се преполнуваат.
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.