1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Машини за перење и сушење алишта

Дискусија во 'Дом' започната од Shana, 6 февруари 2011.

  1. Еlinas23

    Еlinas23 Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2023
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Машки
    Има поскапа машина Bosh
     
  2. Еlinas23

    Еlinas23 Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2023
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Машки
    К
    Ова е за во отпад не е за прашање
     
  3. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.425
    Допаѓања:
    23.908
    Пол:
    Машки
    МММ, супер. :D
     
  4. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.442
    Пол:
    Женски
    Предлог машина за сушење од која сте задоволни до кај 35.000?
    По можност со инвертер мотор, па и уште подобро ако има црна.

    Некој искуство со beko ds9414cx2 или ds8440sxm?
     
  5. Viki05

    Viki05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Zdravo
    Ve molam iskustvo so masina za perenje Candy. Sakam da kupam 8kg inverter motor... Me interesira dali belite alista gi vadi ubavo beli...za rasipuvanje sega i onaka se e isto kako da se pogodi...
     
    На zence му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Viki05

    Viki05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Jas imam favorit nekoi 4god stara ne e inverter obicna e ama sum prezadovolna śe stavam nisto nema nitu osteteno nitu smaleno a gi vadi kakao peglani za razlika od beko sto imaat eve konkretno drugarka moja i stesnuva alista guzvani gi vadi i od decata se sto e so aplikacija go unistuva mislam aplikacijata i mora ili da ne stava ili da stavi prevrteni...za drugite marki neznam ete gledam isto od candy susarite se falat zenite...ama za beko moe mislenje nikako jas imam loso iskustvo i so masinata za perenje...imase edna clenka na fb objaveno deka so beko masinite za perenje treba da se vnimava na alergii posto ne gi doplavuvaat alistata ubavo i jas togas svativ zosto mi se pojavi alergija na prasak sto predhodno ja nemav a odkako zedov beko masina ja imam...
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Еlinas23

    Еlinas23 Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2023
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Машки
    Јас би ти препорачал да ги споредиш цените тука и надвор кај соседите да видиш колку се поефтини цените надвор за истите модели плус ќе си повратиш и 17% такс фри... Само ако имаш превоз да си ја донесеш
     
    На zence, ALISA0000 и Viki05 им се допаѓа ова.
  8. Danche96

    Danche96 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2023
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Здраво

    Деновиве полека, но сигурно се спремам за преселување заедно со дечко ми. Него не го интересираат многу машините, но мене и те како. Он вика: "Абе секоја ќе ти пере, нема лоша", али јас не се согласувам со него и мислам дека е многу важно да избереме правилно сега да не си ја кршиме главата покасно.
    Она што ме интересира е дали имате искуство со некоја од овие машини за перење или може да предложите некоја машина со која имате искуство, а е во ценовен ранг на овие:

    https://setec.mk/index.php?route=product/product&product_id=74358
    https://www.neptun.mk/categories/MASINI_ZA_PERENE1/BEKO-WUE-9622-XCW

    Искрено ме интересира и дали некој може да ми објасни на кратко зошто е важно да има машината повеќе вртежи и дали е 1200 океј?
     
    На Еlinas23 и Irenasirena им се допаѓа ова.
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.707
    Допаѓања:
    35.061
    Пол:
    Женски
    Јас имам таква како на вториот линк. Само што мојата е за 6-7кг. А за вртежи мислам дека пишува 1200 (не сум во Мк па не ми текнува како беше). Убаво пере. Јас лани ја купив - 16 000 денари. Не е многу бучна. Гледав на сајтот... Изгледа веќе ја немаат во продажба. За вртежите знам дека колку повеќе се, посуви ќе бидат алиштата. Ќе бидат мокри, ама не премногу. И поистуткани. Јас ја пуштав на 800 вртежи. Претходно имав Самсунг. Ја користев 10 години. Ок беше и таа. Кога се распрашував лани за машини, ми рекоа Горење и Вирпул да не купувам. Ама не ми објаснија зошто.
     
    На Danche96 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Viki05

    Viki05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Zdravo...odma da ti odgovoram posto denovive dremam na net barajki dobra masina...imam samsung eco buble 2 god seda ke ja menuvam od slednive pricini 1-alistata se perat so minimalna kolicina na voda taka reci bez voda 2- programata sto e 90stepeni e laga zatoa mnogu zeni se zalat so ponovite masini deka na 60stepeni perat podobro nego na 90... Taka i e namalena potrosuvackata na struja demek so inverter motorot a ustvari zatoa sto normalno ako masinata ne ja zagreva vodata na 90 stepeni togas potrosuvackata e pomala... 3- eco buble demek vadi najtvrokorni damki ogromna laga...razgovarame so prodavacot denes, vikam ne sum zadovolna baram druga masina ke ja menvam samsungot i mi veli zosto? Mu nabrojuvam i za fleki veli abe kako taka vika jas ja imam kakvi damki vadi soprugata prska so nesto gi stava vo masina i vika site damki gi vadi... alooo drugarkami so venis sprej i vo quadro masina od pred 10god gi vadi site damki...seto e reklama i koj brend dava pogolem procent na zarabotka za prodavnicata sto ja prodava robata.. moj sovet ne si davaj pari za skapi masini...jas vo momentov sum vo potraga po postar model na candy... Ova e moe mislenje i iskustvo izborot e tvoj... Se nadevam deka ke najdes masina sto ke gi ispolni tvoite ocekuvanja
    Ps. Obrtaite ti se bitni za pobrzo susenje go skratuva vremeto za susenje na susarata,1200 obrtai se sosema vo red...
     
    На Danche96 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Danche96

    Danche96 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2023
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Фала мноогу, ја пречкртнувам првата. Значи штом имаш лошо искуство со Samsung и не се добри :?: не знам што да кажам... Јас си мислев бренд се. цццц

    А за вработените таму по салоните, на нив сите им се добри, сите уреди ги имаат они дома и им работат супер :D
     
    На Viki05 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Еlinas23

    Еlinas23 Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2023
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Машки
    Таа е стара сериja не ја зимај гледај нови серии
     
  13. Еlinas23

    Еlinas23 Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2023
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Машки
    Цел месец гледам машини сакам да купам и би ти ја препорачал оваа, во Нептун е 42 000 денари тука е 39 000 https://vudelgo.com.mk/wan28291by/
     
  14. Еlinas23

    Еlinas23 Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2023
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Машки

    Прикачени фајлови:

  15. Viki05

    Viki05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Da da se imat po doma oni, kako se sega za samsung i Lg vika skoro site vo salonov imame samsung i prezadovolni sme taka i mene me zafrknaa pa i site drugi...
    Aaa da oni se imaat po doma a najmnogu toa sto im odgovara da ti go prodadat, iskreno i ja sum vo epten golema dilema... pred samsungot imav beko nemam zbor za perenje postar model ama perese super so poveke voda programata na 90stepeni super i rabotese beli alistata fleki vadese nemam zbor ama taa mi bese 5kg mi trebase pogolema pa ja zedov samsungot ama od bekoto dobiv alergija na prasaci ne plavat ubavo... Ako zemes beko stavaj pomalku prasak i poveke plavenja...
     
    На Danche96 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. zence

    zence Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    241
    А кај нас како ќе ја внесеш, треба да ја пријавиш и автоматски плус 18% ДДВ и царина би требало.
     
  17. Еlinas23

    Еlinas23 Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2023
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Машки
    Има начини да се избегне царината од искуство викам
     
  18. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.370
    Пол:
    Женски
    Јас имам Беко и сум задоволна. Сакав само да ти кажам доколку имаш доволно простор земи си од 9 кг, за да можеш да переш и големи ќебиња.
     
    На Danche96 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  19. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.495
    Допаѓања:
    34.588
    Пол:
    Женски
    Јас па имам супер искуство со Самсунг.
    Во принцип сите нови машини перат со помалку вода и генерално нема потреба да ставаш на 90, кога и 60 врши иста работа.
    Не е само до машината, зависи каков прашак користиш, на која програма каква облека пушташ итн...
    Таа што ти е на линкот не е екобабл и е постара, ако купуваш Самсунг гледај да е екобабл.
    Исто и ЛГ разгледај ги.
     
    На Danche96 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.538
    Допаѓања:
    163.336
    земав и јас екобабл пред скоро година презадоволна сеа за сеа
    32.000 ден ја земав