1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Машини за перење и сушење алишта

Дискусија во 'Дом' започната од Shana, 6 февруари 2011.

  1. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.269
    Допаѓања:
    7.438
    Пол:
    Женски
    Можеш да ми пишеш во врска како ја поврза на вифи и дали ја користиш таа опција и тоа за пред перење дали го употребуваш и како? Или само тоа што си е од самата програма. На пример на програмата мих што е за 60 степени дали ставаш е пред прање или само од програмата што си е.
     
  2. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.412
    Допаѓања:
    23.837
    Пол:
    Машки
    Симни ја MSmartHome апликацијата и отвори ја, задржи на Pre Wash на машината неколку секунди, во апликацијата горе десно има add device, ќе ја најде пералната и при поврзувањето ќе ти даде и да си избереш на која wifi мрежа сакаш. Ако не ти ја најде од прва машината пробај неколку пати. Додека ја поврзуваш мора да си до машината и секако да имаш ок wifi сигнал.

    Не користам пред-перење, само како што си се програмите.
     
    На bella12 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.269
    Допаѓања:
    7.438
    Пол:
    Женски
    А другите програми ги користиш? И за што на пример.
    Прашувам бидејќи освен 2 програми друго не користам.
    Најчесто мих програмата и таа што е 45 мин.
    И уште ова од кога ќе ја поврзиш на тел секое пуштање мора преку тел или не?
     
  4. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.412
    Допаѓања:
    23.837
    Пол:
    Машки
    Освен mix и онаа програмата за фармерки, ништо друго не користам, Rapid 45 е ок ако треба нешто да испереш а не е баш гадно, другите богами не сум ги ни пробал. :D

    Нема врска, можеш да ја контролираш како сакаш. Мене преку телефон не ми е практикчно да ја контролирам, само надгледувам до каде е програмата и ме известува кога ќе заврши. Евентуално ако сакаш да пуштиш перална а не си дома, тоа е топ пошто можеш преку тел, али прво треба на spin да задржиш за да уклучиш remote control, инаку не може да се контролира од тел.
     
    На bella12 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Kate.93.N

    Kate.93.N Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2024
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво, ме интересира како препорака, што е подобро комбинирана машина за перење и сушење или одделна за двете намени? Освен цените, дали има некоја разлика? Фала ви
     
  6. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.492
    Зависи за колку алишта ти е али предност е што кога завршува со перење продолжува со сушење ако ја наместиш, а не си дома. Оваа сега што ја имам и помалку троши некако од предходно одделно кога имав.
     
    На Kate.93.N му/ѝ се допаѓа ова.
  7. zence

    zence Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    228
    Мајсторите кажуваат дека побрзо се расипувале комбинираните, подобро било оделно. Јас си купив комбинирана зошто несакам да претурам алишта од една во друга машина, помалку алишта перам и сушам , ама пуштам машината и мирна сум до крај.
     
    На Kate.93.N му/ѝ се допаѓа ова.
  8. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.468
    Допаѓања:
    8.562
    Дефинитивно одделни, ако ти дозволува просторот. Во разговор со луѓе кои имаат комбинирани, ретко кој од нив е задоволен, или им ги прегужвува алиштата, или ги смалува, цела операција перење-сушење може да трае предолго и сл.
     
    На Kate.93.N му/ѝ се допаѓа ова.
  9. zence

    zence Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    228
    Кратко време ја користам, можам да потврдам дека некој работи ми се поизгужвани, а кај некој немам никаква забелешка, веројатно има улога материјалот на алиштата.
     
    На orevokrsacka и Kate.93.N им се допаѓа ова.
  10. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.492
    Нормално дека најпамучните ќе бодат најзгужвани. Али еве мојата е со 1600 вртежи ниту еднаш не биле изгужвани.

    За смалување и одделните смалуваат предходно имав телефункен супер си е и уште во функција но мн троши струја и плус се смалува особено бебешките рабпти земав стано 3 броја поголеми за кога би се сушеле да би биле таман за возраста.
     
    На Kate.93.N и SummerGirl им се допаѓа ова.
  11. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.468
    Допаѓања:
    8.562
    Тие со топлотна пумпа не смалуваат алишта и се многу економични со струја трошење. Од лично искуство.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.474
    Допаѓања:
    34.528
    Пол:
    Женски
    Смалувањето на облеката нема врска со машината, туку со материјалот од кој што е направена истата, а и на која програма се суши. Памук секогаш се собира, па со која сакаш машина суши го.
    За гужвање, исто зависи колку е полна машината. Ако е преполнета, ќе бидат изгужвани.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    6.076
    Допаѓања:
    50.263
    Пол:
    Женски
    Кенди имам сушара и сум задоволна многу од неа, ништо ми нема смалено ниту изгужвано.
    На микс сушам и не ги делам алиштата.
    Само волнени не ставам бидејќи пералната ги вади скоро суви и новите алишта веднаш не ги ставам во сушара после неколку перења ги ставам и нив во сушара.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Еlinas23

    Еlinas23 Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2023
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Машки
    Бош ли е твојата ?
     
  15. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.492
    Не, хот поинт е од сетек ја земав.
     
    На Еlinas23 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.239
    Допаѓања:
    200.251
    Пол:
    Женски
    Досега ништо не ми се смалило, како тоа се' се смалува и купуваш поголеми броеви? Повеќе од пет години имам сушара, ништо не ми се смалило. Ама треба на соодветна температура да сушиш.

    Нема врска преполна или попразна, и само едно парче да сушам, сушарата мене ми ја гужва постелнината ужасно, дури не се ни пегла. Па од машината за перење не е изгужвана, ама затоа од сушарата кога ќе извадам постелнина, ко џвакана е. И полувлажна да ја извадам, за пеглање, тешко се пегла, па дигнав раце од пеглање. Топла ја вадам, ја исправам, џабе. Тоа само со постелнина ми се случува. До материјалот е, до сушарата е, до нешто трето, не знам.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.492
    На сите програми се собираат. Дури и полу влажни да се пак делумно се собрани. Тие што се 100% памук све е собрано али не и згужвано.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. zence

    zence Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    228
    Сега викендов ја користев коминираната машина, ама повеќето без сушење и пак ми се истите работи изгужвани , постелина претежно. Затоа заклучувам до машината e (мојате е WHIRLPOOL) и не ја преполнувам , на послаба центрифуга ставам 800 и треба уште искуство да ја погодам комбинацијата.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. MK25

    MK25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво, дали некој тука има машина за перење со auto dosing и да сподели искуство со таква машина? Се мислам да ја купам оваа од Vox и нуди опција на автоматско или мануелно одбирање на доза на течен детергент и омекнувач. Воедно ме интересира дали прима доволно вода според тежина на сув веш? Ги произведува истиот конгломерат што ги произведува Favorit, Beko, Grundig. Имам сушара на Фаворит веќе 2 години,не ми собира алишта и ми го зачувува мирисот од омекнувачот, а во перење дозирам сега капаче до капаче ипол Lenor според тоа колку ја полнам сегашната машина. Причината поради која сакам да ја мењам пералната е поради тоа што ми траат многу долго програмите и не можам да одбирам вртежи мануелно настрана моментот што ме мрзи да ставам рачно детергент и омекнувач.
     
    Последна измена: 16 април 2024
  20. TeaSuzana

    TeaSuzana Нов член

    Се зачлени на:
    19 април 2024
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, вчера ја земав оваа машина за перење и сушење по препорака на продавачот и бидејќи немаме место за одделно. Дали некоја од вас ја има и како сте задоволни од неа?
    https://www.neptun.mk/categories/MASINI_ZA_PERENE_I_SUSENE/LG-F4-DR711S2H