1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Машини за садови

Дискусија во 'Дом' започната од Love.love, 22 јануари 2012.

  1. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Свекрва ми имаше машина за садови на Gorenje . Откако се пресели , јас ја пуштив 3 пати , и од никаде почна да поплавува машината . Сум ја пуштала и предходно , се направив како и обично . Светеше индикаторот за сјај , доставив до максимум , филтерот го исчистив , сол проверив , ги тргнав остатоците од храна на садовите ... Ја ставив таблетата , и ја вклучив . Убаво работеше , додека јас завршував други обврски , во меѓувреме нешто се случило и кога се вратив наидов на поплава ... Знам еднаш имаше проблем со грејачот , не ја топеше таблетата , потоа се запуши цревото за одвод , ама ова се случуваше уште кога свекрва ми беше тука ( пред 3-4 години ) . Сега не знам што е . Со свекор ми го проверувавме цревото за одвод , нема ништо заглавено ..
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Може да пушта вода ако се прави премногу пена од средството за миење, небитно што користиш, тоа е одбранбен механизам на машината. И мене така старата машина ми пушташе вода, кога дојде мајстор немаше никаков проблем и ми рече дека е поради таблетата, доволно било половина. Го послушав човекот, веќе не течеше вода. Ама на крај секако попушти скроз, се расипа целосно, и морав да ја заменам.

    @Lolipop1983 @TeddyGrey филтерот е тоа пластичното долу, вака изгледа најчесто
    [​IMG]
    Стално се чисти, исто и таа металната мрежа (ако ја имате) на дното на машината за садови.
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  3. lipstickmadness

    lipstickmadness Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2014
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Јас купив иста ваква, првото перење ми беше некако многу бучно. Дали и кај вас е така?
     
  4. Suzana Jovanova

    Suzana Jovanova Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2019
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Zdravo imam masina za sadovi Bosh ova mie 5 pat sto ja pustam koristam sol od kam sjaj finish sto mi bese so masinata i kapsuli prvite dve gi iskoristiv od masinata sto mi bea Finish a sega si kupiv Fairy i premetiv ne mi pere kako sto treba mi gi grebe tavankite,tendjerinjta od nadvor mi se kako cuknati na filcanite ima belo odozgore kako bigor pomos ako ima nekoja slicen problem ili da baram serviser do deka e vreme fala
     
    На Norich29 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Здраво,

    Сакав да прасам со сто ја миете машината празна, со какво средство?
    Мојата почна да не ги мије како што треба садовите а користам од финиш и фаиру таблети.Порано ја пустав празна со бел оцет ама сакам да прашам вие од што сте задоволни?
     
  6. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Сол и сјај редовно дополнувај.

    Инаку ставам од Финиш тубучките еднаш на неколку месеци, кога сметам оти треба. Супер ја чисти и ја освежува.
    9E89A010-621A-4C1A-B3C9-EC63EAC0231F.png
     
    На slimy и mal.ecka им се допаѓа ова.
  7. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram mnogu i jas vakva kupiv ama bez limun obicna deneska kje pustam sadovi da proveram dali e vo red sega.
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.690
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    Препорака за добра машина?

    И нашата пушташе вода, поплава низ цела кујна, па после почна да се укочува да не сака да заврши и да мириса на запалена пластика. Дојде мајстор ја виде, ја пушти и течеше од страните, попуштен одлепен лим и од таму како врти така лета вода... од сите 3 страни (лево десно и позади), течеше... И ај ја залепи со силикон и ок беше неколку месеци. Ама еве ја 3,4 дена пак ми поплавува и мириса на пластика.. беља ке си направиме и решивме да земеме нова. Оваа е Bosch и стара е некои 15г. Сега се мислиме за Beko..
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. italiangirl11

    italiangirl11 Активен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    decki, nie pistame masina za sadovi samo so tabletite, steto li e toa?
    i ne mi se smejte za prasanjevo ama sol i sjaj obicen stavate ili ima poseben za masina?
     
    На mamita83 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Јас имам Беко Мариз. Не можам да се пожалам, десна рака ми е.:D
    Барем преку еден ден брмчи, а по потреба и секој ден. Супер ми мие. Досега немаме менувано ништо. Мислам дека беше со 3 или 5 год гаранција.
    Трета година ја користам јас.
     
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.690
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    Оваа што ја гледавме имала 5 и 10г гаранција (5 на мотор, 10 на греач или обратно, не разбрав). И мене ми е десна рака, деновиве мијам на раце, а дома сум знаеш и многу готвам по цел ден во кујна и без машината ми е многу тешко :sweat: Неделава ке одиме да купиме, а ваљда ке е таа.. 8 програми, 6 температури, А++, за 14 сета, 60цм.
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Сјај обичен не, оти ќе си направиш пена парти во кујна. Посебен сјај е тоа, го има во делот каде што стојат детергентите за машини за садови. Солта се става за да се намали тврдоста на водата, во спротивно може да остава флеки по садовите. И таа исто стои во делот кај детергентите за машини за садови.

    И јас имам на Беко, и првата ми беше, и сега пред неколку месеци пак Беко купивме, само од 45 см, немам место за 60. Првата рикна, исто ко што опишуваш, почна вода да пушта, да мириса, да не ја исфрла водата, неколку пати ја сервисиравме, ама последниот пат веќе немаше оправање.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  13. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    4.980
    Јас имам беко, 5 гаранција на машина, 10 на мотор (инвертер мотор). Има и дополнителна перка долу за тенџериња да си наместиш. Презадоволна сум. 60 цм. Некогаш и два пати дневно работи. За разлика од старата горење, што си го отпеа своето, нит бучи, ни предолго работи.
     
    На lovely12 и mariz им се допаѓа ова.
  14. Aleksandraa94

    Aleksandraa94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Zdravo masinata mi e nova ova mi e treto perenje i nekako dolnite ne mi gi isceduva ubavo sadovite
    mora da gi izbrisam ostavaat nekoja kapka na sadovite a ne gi vadam odma po nekoj sat od koga ke zavrsi masinata i stavam samo finis tableta sjaj ne dali do toa moze da e
     
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.690
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    Ваљда е истата. Фала на споделеното искуство, Беко ке си земеме чим сте задоволни од Беко :)
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Кога се ладат, се создава кондензација и затоа се влажни. Ако ги вадиш одма штом заврши машината, додека се жешки, нема потреба да ги бришеш. Имам забележано дека ако ја пуштам сабајле пред да одам на работа, ја празнам кога ќе се вратам, полувлажни се од кондензацијата. А кога сум дома штом заврши ги вадам одма, и тогаш се суви (и врели).
     
    На pikolino му/ѝ се допаѓа ова.
  17. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.443
    Допаѓања:
    22.745
    Пол:
    Женски
    Со Candy машина за садови има некој искуство?
     
  18. petunija77

    petunija77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 септември 2018
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    20.448
    Беко машина за садови 8 пати пуштена до сега , сол наполнета пред употреба , денес светнува дека нема сол. На колку време вие ставате сол ?некако чудно ми е толку брзо , има ли врска на која програма работи? Или тоа што се подесува за тврдост на водата ? Ве молам за одговор од ваше искуство
     
  19. Tanjus

    Tanjus Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    70
    Здраво, имам машина за садови на Беко, но во последно време ми остава сјај на садовите. Кога ќе ставам вода во чашата се гледа дека како да не е исплакната убаво. Пробав да не ставам сјај во машината, но проблемот продолжува. Некоја искуство со тоа?
     
  20. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.372
    Пол:
    Женски
    Нема врска програмата, зависи како ти е подесена според тврдост на вода. Кај нас отприлика за 2 недели светка сијаличката.