1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Машини за садови

Дискусија во 'Дом' започната од Love.love, 22 јануари 2012.

  1. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    ^ Не се става друго. За таблетката би требало да си има едно посебно место со капаче, каде ќе ја сместиш (кај мене дома е вака)
     
    На Forgotten му/ѝ се допаѓа ова.
  2. veronikaveronika

    veronikaveronika Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2011
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    132
    Вообичаено има место за прашок(или таблета), место за сол(што служи за омекнување на водата од бигор) и место за сјај за плакнење на садовите.
    Ако користиш таблети, нема потреба од други работи, но сепак, ако си во Скопје задолжително треба да ставаш и сол бидејќи водата е многу бигорлива.
    Ако пак користиш прашок за садови, тогаш ти треба и сјај за плакнење.
    Значи: прашок+сол+течност за плакнење
    или таблета+сол
     
    На Forgotten му/ѝ се допаѓа ова.
  3. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Ние имаме Bеко полувградна машина за садови за 12 комплети, 60-ка. Супер работа, скоро ништо не перам на рака и во неа ставам се, дури и тенџериња и тавчиња, освен ако не е нешто што веднаш ќе ми треба да го користам. Пере беспрекорно! Не ги плакнам пред да ги ставам во неа, само остатоците ги исфрлам. Користам програм кој трае нецел час и мие на 60 степени. Економичен, брз и практичен програм. Има можност и за перење на повисока температура ако има тврдокорни остатоци, но засега ретко кога да го користам.

    [​IMG]

    Во неа ги перам и шишенцата од малата. Машина за садови е права работа за секоја домаќинка, која има знае, а таа што нема треба во најбрз можен рок да си набави. Нема потреба повеќе од губење време покрај мијалникот.

    Инаки перам со прашакот Finish , купуваме голема кутија и забораваме кога сме ја купиле последно. Обично си ставам датум за ориентационо да знам, но ми трае повеќе од 6 месеци. Дополнително нели исто ставам сјај и сол. Сјајот си го купувам од КАМ, поефтин од Calgonit и исто добро си врши работа.

    [​IMG]
     
  4. Mikako

    Mikako Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Јас од каде што ја купив машината ми кажаа дека може и обичен сјај за садови да се стави и таков и ставам да не купувам посебно. Само треба да се стави ептен малце. Инаку ставам прашок+сол+сјај и немам никаков проблем.
     
  5. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    не е истиот сјај :o не не не ...тој сјај е средство со кое се плакнат садовите за да имаат сјај , јас имам ставено и сакам некако да го одтсранам ама незнам како :rofl: за тоа што ми е некако шубе...мислам дека и не е баш така најдобро да се става средство во последното плакнење а сјајот иде со последната вода ко омекшивач кај алишта
    има ли некоја од вас искуство со средствата од дм маркетот , братучетка ми во хрватска само такви користи :emo:
     
  6. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Мајка ми уште од сега ми спрема машина за садови како свадбен поклон :lol:
    Згоѓа е, ја имаме неколку години и сме презадоволни. Имаме од поголемите, за 12 лица е, ама за два-три дена ја полниме бидејќи сакаме да си готвиме :wasntme:
    Садовите обично секогаш прво ги поминувам со вода, ги плакнам од остатоците од храна, па потоа ги ставам во машина. Користиме Калгонит прашок, одлично си ја врши работата.
     
  7. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    користи ли некоја феминка од таблетите на финиш ?? вредат ли за парите?
     
  8. Inna5

    Inna5 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    625
    [​IMG]
    Оваа ја имам. Користиме апчиња и со тие се мијат садовите. Секоја ден ни е пуштена,и презадоволни сме. Два-три пати имаме повикано мајстор ама проблемот беше до нас не до машината.200 евра мислам ја земавме
     
  9. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Еве да споделам искуство, а баш и прашувавте за ДМ средствата за машинско перење на садови. Го купивме прашакот за садови и морам да го пофалам. Веќе никогаш нема повторно да купам Calgonit Finish Кој е многу поскап. Овој е околу 300ден за 2кг а финишот е 2,5кг околу 500ден.

    [​IMG]

    Има и таблети кои гледам дека многу ги фалат но не сум ги пробала. Си купив и сјај за машинско перење на садови исто така на ДМ. Мислам околу 100ден е литар. Одлични цени и одличен квалитет.

    [​IMG]
     
    На Moira му/ѝ се допаѓа ова.
  10. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
     
  11. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    За бучавоста на Нео не знам... ама овие на Беко се тивки ништо не се слуша. Имаат и индикатор за сол и сјај.
     
  12. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    како идат цените на дм производите за машини за садови ???
    и производите од кам како се , со цени со квалитет???
     
  13. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Па баш напоменав, прашакот за машинско перење е околу 300ден за 2кг. Одличен е! Сјајот за машина за садови е околу 100ден за 1л. И тие од КАМ се добри но доаѓаат поскапо од овие од ДМ.
     
  14. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    Ние ја имаме машината Quadro, неможев да најдам слика на интернет.
    Инаку порачуваме од Грција прашок, а сјајот понекогаш од Струмица го купуваме, ама почесто дедо ни пушта бидејки таму во Германија се поефтини.
    Ама да ни се истроши прашокот и сјајот планирам да земам од прашокот и сјајот Грл што го кажа, ептен ефтин е :)
     
  15. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    ја користите ли еко програмата ???
     
  16. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    Да, ја користаме.
     
  17. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.195
    Јас сум многу задоволна од таблетите од Кам.
    Претходно со години користев калгонит, овие од Кам се многу подобри и многу поевтини.
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.628
    Допаѓања:
    251.190
    Пол:
    Женски
    И јас ги користан овие од КАМ со години и сум супер задоволна. Но да прашам ставате ли и екстра сол со таблетиве?
     
  19. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    Ние се ставаме, ама не знаевме дека може да се одлепи фолијата и дека на чашите златната форма ке им излезе, ама ајде ..
     
  20. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Јас имам мала машина на Бош за 4 лица и богами секојдневно душа и вадам.Од пред некое време и покрај употребата на прашак,сол и сјај ,почна да ми ги бели садовите,особено чашите.Пробав се и сешто ,па дури и сменив 3 вида на прашак.И ставав и сода ,па и лимон и ефект немаше.Од пред една недела почнав да и ставам сјај за рачно миење на садови и тоа по многу малку и конечно си го решив проблемот.Чашите по миењето светат како никогаш до сега :D