1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Машини за садови

Дискусија во 'Дом' започната од Love.love, 22 јануари 2012.

  1. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    јас кога ги користев сите „салтанати“ од типот сјај, сол и незнам што уште не,бидејќи во СК водата била „тврда“ чашите ми беа со флеки.
    Од кога ги исфрлив тие додатоци и купив од оние ефтинине таблети за машина за садови кои ги има во КАМ, моите садови и чаши сијаат.
    Само еднаш месечно ја перам машината со средство специјално за таа намена од калгон.
     
  2. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    моите немаат флеки по целата површина, туку само на дното како што е кругот доле на чашата се прави уште еден круг ( не знам дали ме разбираш) а какво е тоа средство од калгон ?
     
  3. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    ми се увртело калгон,а уствари е на Finish
    http://www.finishdishwashing.ca/en/prod ... rus-scent/
    многу добра работа е.Го имаш во сите макрети и ова е задолжително да се користи за машината.
    имаш вакво со лимон и уште едно плаво без арома.
     

    Прикачени фајлови:

    • finish.png
      finish.png
      Големина на фајлот:
      74 KB
      Прегледи:
      278
  4. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    фала ти, ќе го купам, само кажи ми ова да го користам како средство за миење на машината, така?
     
  5. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Не знам која е фреквентноста на неговата употреба, јас го употребувам еднаш месечно.
    Се става во празна машина, се одлепува налепницата на капачето (капачето не се одвртува) и шишенцето со течноста се става наопаку , со капачето надоле, на некоја од рафтовите од машината.
    Машината се пушта да работи како и нормално, без онаа програма за „предперење“ ако ја имате.
    Кога ќе заврши машината, ќе отвориш и ќе осетиш миризба на чисто ;)
    Добро е ова и за машината внатре да ја измие и за цевките и проодноста на отпадната вода.
     
    На Isabel му/ѝ се допаѓа ова.
  6. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Заљубена да не не ги редиш како што е правилно чашите, па во нив да останува вода. И ако не ги извадиш одма водата си стои во нив, па полека испарува и остава трага. Ова само претпоставка.
    И дали во програмот што го пушташ на крај има сушење? и тоа да не има некаква врска да пробаш.
     
  7. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    не, ги редам како што треба, плус не ми е прва машина оваа. и ги ставам на 60 степени си има таа програма се, и предперење и сушење. И не ги вадам веднаш да тоа е точно, но секогаш, освен може еднаш или два пати да сум ја заборавила машината да ја отворам. Ај баш денес сум дома ќе пробам веднаш да ги извадам.
     
  8. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    и јас во последно време не бев задоволна со машината за садови, ама еве сега прочитав тука неколку совети, па ја наполнив машината, ставив сјај за вагани обичен, таблетката како и секогаш и ставив сол малку повеќе, бидејќи јас по неколку зрна ставав посдниве неколку пати, можеби тоа беше причината што чашите и ваганите не светеа :)
    ама немав искуство, ја добив за свадбата, и мн ретко ја користев, мака ми е да ја полнам па да ја празнам :?: :)
    сакам да прашам нешто :)
    на 65степени мојава пери 50минути, на 70степени повеќе време ќе пери?
     
  9. kiki4kablondy

    kiki4kablondy Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2010
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Женски
    Значи нервите ги искинав со масината за садови,чашите ми цели со флеки и бели.кога ги ставам почисти се него кога ке ги извадам од машина.Користам финиш прашак, не го биваше, купив таблети од 700ден купив сјај нели секако тоа, купив 280ден едно како дијамантче специјално за сјај и од тоа ништо.незнам што е проблем мн се нервирам. Има некој вакво искуство да ми каже што да правам.
     
  10. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    Можеби немаш доволно сол во машината.
     
  11. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.550
    Допаѓања:
    59.753
    Препорака за добра машина за садови до каj 300 евра? :?:
     
  12. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Дали вашите садови се суви кога ќе ви заврши машината за садови??
     
  13. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Не се скроз суви, ние ги оставаме некое време убаво да се исцедат, па после ги собираме.
     
  14. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.288
    Допаѓања:
    101.290
    Пол:
    Женски
    како не ви се суви садовите? Нешто да не е во ред со машината? ЈАс има машина за миење садови 20 години и кај моите и еве сега кај мене никогаш водени не останале садовите. Жешки да, ама водени никако. Видете си или не ја работите убаво машината или нешто не ви е во ред.
     
  15. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    ^ Мислам дека таа вода е уствари од самата пареа што на крај ја пушта машината. Нели и кога ќе ја отвориш машината веднаш откако ќе заврши со миење, излегува пареа од неа. Ама садовите не се мокри како после обично миење под чешма, туку од пареата се јавува како кондензација. Ние ги оставаме 15тина минути да отстојат и после ги собираме. Машинава ја имаме некои 7-8 години, така што не верувам дека нешто не е во ред.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Кога ја купувавме машината имаше со категории ААБ и ААА, последната буква е до кој степен ги суши садовите, некои ги вадат сосема суви, некои не, зависи каква машина имате
     
  17. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Се јавив во нептун, ми рекоа дека нешто не е во ред со машината. Ќе треба да оди на сервис.

    АнаКаренина не е ова пареа, ова е како под чешма да сум ги миела.


    Нена 2010 и кај моите беа скорз суви и топли кога ја отваравме машината, па остававме да постои отворена едно 15=20 мин за да се излади и си беа супер после тоа.

    Фала ви женски :f:
     
  18. silvana1976

    silvana1976 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    od koja marka masina ste zadovolni u tek na kupuvanje sne pa ako moze sovet i ako moze sto ima razlika izmegu klasa na susenje A I B
     
  19. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Јас имам беко и супер е. А и Б знам дека се ознаки за потрошувачката на енергија на машината па може е нешто слично и за сушењето.
     
  20. silvana1976

    silvana1976 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    leona za kolku osobi i








    leona dali e so klasa A na susenje i dali skroz suvi gi vadi zs i nie se mislime za beko nekoj imale pa cekale 15min da se susat